Povinnú výbavu rieši každý šofér automaticky. Môžu sa však vyskytnúť situácie, keď vám lekárnička a reflexná vesta príliš nepomôžu. Ponúkame zopár užitočných tipov na veci, ktoré by vo vašom aute nemali chýbať, aby ste každú situáciu zvládli s prehľadom.

  1. Tekutiny a drobnosť na jedenie

Fľaška vody dokáže doslovne zachrániť život. Najmä ak ste na dlhší čas uviazli v zápche, rýchlo sa môže dostaviť dehydratácia. Najlepšia je, samozrejme, čistá voda. Bez jedla by šofér nemal mať až taký problém. Umlčať škvŕkajúci žalúdok a dodať telu trochu energie však dokáže cestovanie veľmi spríjemniť. Napríklad sušené ovocie, müsli tyčinka alebo grahamové paličky môžete mať v aute odložené dlhšiu dobu. Keď na ne vo chvíľke núdze natrafíte, potešia.

  1. Mapy

Kto by dnes nosil v aute papierové mapy, keď sa môže spoľahnúť na navigáciu? Ale zídu sa. Najmä vtedy, ak sa chystáte na neznáme miesta, zaobstarajte si tlačenú mapu danej oblasti. Navigácia niektoré cesty nemusí poznať, pokazí sa alebo bude blokovaný GPS signál. V cudzej krajine navyše môžete mať problém dozvedieť sa správnu cestu od okoloidúcich. Práve vtedy prichádza čas rozložiť na kapote mapu.

  1. Uterák a jednorazové utierky

Ak ste rodič, vlhké utierky, vreckovky a uterák by sme vo vašom aute určite našli. Zachraňujete poťahy pred prstami ulepenými od čokolády, sušíte rozliaty džúsik, balíte nedocumľané cukríky. Užitočné sú však pre každého šoféra. V prípade rozliatej kávy, špinavého okna, či keď si len tak potrebujete na odpočívadle opláchnuť ruky a utrieť sa do čistého uteráka.

  1. Rezervné oblečenie

Predstavte si situáciu, že cestujete na pracovné stretnutie či na svokrinu šesťdesiatku. Stačí, aby vám malinovka kvapla na košeľu a máte problém. Rezervné oblečenie sa zíde aj v prípade, ak v daždi či snehu potrebujete na nejaký čas vyjsť z auta, niečo skontrolovať či opraviť. Cestovať potom do nitky premočený nie je nič príjemné.

  1. Nabíjačka na mobil

Sadneme do auta a po pár kilometroch začne mobil neodbytne hlásiť percentá baterky. Vtedy sa zíde nabíjačka prispôsobená pre auto, aby sme si svoj telefón mohli pohodlne dobiť. Dôležité je to najmä v takých momentoch, keď potrebujeme použiť navigáciu v mobile.

  1. Dáždnik

Tak jednoduchá vec a ako nám vie uľahčiť život. Najmä ak chceme zostať suchí, pokým utekáme z auta do roboty.

  1. Rezervné peniaze

Nenosiť so sebou hotovosť je dnes bežnou realitou. Rezervné peniaze sa však môžu zísť v najrôznejších situáciách. Hlavne ak je prostredie kam cestujete pre vás neznáme, je dobré mať so sebou aspoň zopár eur.

  1. Núdzové čísla

Opäť sa spoliehame na techniku. Pri dopravnej nehode či inej krízovej situácii môže byť telefón poškodený. Aj keď si myslíme, že si tie najdôležitejšie čísla ukladáme do pamäti, v šoku pamäť ľahko zlyhá a nespomenieme si ani kam sme cestovali a prečo. Preto je vhodné mať núdzové čísla napísané aj v tlačenej podobe tak, aby sme sa k nim jednoducho dostali.

  1. Slnečné okuliare (a handrička)

Byť oslepený v neprehľadnej dopravnej situácii je veľké riziko. Chráňte sa pred nepríjemným slnkom a majte vždy po ruke slnečné okuliare. A taká handrička tiež poteší.

  1. A čo ešte?

Na záver ešte niekoľko ďalších tipov: štartovacie káble, pracovné rukavice, manuál k vášmu autu, deka, pero a papier, taška alebo vak.

Aké užitočné veci nosíte v aute vy? Budeme radi ak nám ich napíšete do komentárov.