Pneumatiky nás väčšinou zaujímajú len v 3 prípadoch – keď musíme prezúvať, keď dostaneme defekt, alebo keď zistíme, že nášmu autu musíme zaobstarať nové. Pravdou však je, že pneumatiky sú dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou našich 4-kolesových miláčikov. Preto sme našli niekoľko zaujímavých faktov, ktoré by mohli zaujímať nielen motoristov.

1. Nebolo všetko také čierne ako vyzerá

Ťažko si predstaviť, že by boli pneumatiky inej farby ako čierne. Pred mnohými rokmi tomu ale naozaj tak bolo a prvé kolesá mali biele gumy. Prečo? Kaučuk je prirodzene bielej farby, preto boli prvé pneumatiky biele, a túto farbu mali celých 25 rokov. Neskôr niekto dostal výborný nápad, pridávať do pneumatík na predĺženie životnosti sadze, čím sa zafarbili na čierno.

 

2. Už žiadne dofukovanie

Zlý tlak v pneumatikách môže spôsobiť horšiu ovládateľnosť vozidla, či dlhšiu brzdnú dráhu, nehovoriac o rýchlejšom opotrebení pneumatík. Firma Michelin preto pracuje na bezvzduchovej pneumatike, ktorá nikdy nespľasne. Pneumatika je zároveň aj koleso v jednom. V jej zložení nájdete organické materiály, ktoré sú ľahko recyklovateľné. Navyše bude samotná pneumatika zbierať rôzne diagnostické údaje o vozidle počas jazdy.

 

3. Staré za nové

Pneumatiky sú zdrojom ohromného množstva odpadu. Preto je nevyhnutné venovať sa téme ich recyklácie a následným využitím. Vo svete vznikli rôzne recyklačné projekty s veľmi kreatívnymi návrhmi. Roztopené pneumatiky sa môžu použiť na spevnenie asfaltu, čím sa predlžuje životnosť cesty. Guma sa tiež môže využiť na ihriská a športové náčinie, izolácie a nárazníky, alebo napríklad ako podrážka tenisiek. Niektoré pneumatiky môžu byť dokonca použité na výrobu nových, to však záleží od miery ich opotrebenia.

 

4. Najväčší výrobca najmenších pneumatík

Aj keby ste si pravdepodobne ako najväčšieho výrobcu pneumatík tipli niektorú zo známych moto-spoločností, treba sa pozrieť do trošku iného sektoru. Producentom najväčšieho množstva pneumatík je spoločnosť LEGO. Ich pneumatiky sú síce maličké, no pri tejto vtipnej štatistike na veľkosti nezáleží. Ich malé autíčka predsa kolesá potrebujú a LEGO tak o svoje prvenstvo pravdepodobne tak skoro nepríde.

 

5. Pneumatiky v číslach

Na záver si dajme zopár zaujímavých čísel. Ročne sa vo svete vyrobí vyše miliarda pneumatík. Najdrahšie pneumatiky na svete stáli 42-tisíc dolárov. Najvyššia rýchlosť, ktorú sa podarilo dosiahnuť na sériových pneumatikách bola 457,5 km/h. Najgigantickejšia pneumatika na svete sa pýšila výškou 80 stôp a váhou neuveriteľných 12 ton. Pneumatiky sú vyrobené z viac ako 200 materiálov.

 

Zdroje:

www.continentaltire.com

www.integratire.com

www.autoinfluence.com