Slovensko posledné týždne bojovalo s nízkymi teplotami, aké sme tu nemali už dlho. Nejednému z nás sa stalo, že sadol do auta, pokúsil sa naštartovať, ale motor nenaskočil. Vo väčšine prípadov za to môže práve batéria, na ktorú si počas roka takmer nespomenieme. Auto umývame, vysávame interiér, dolievame vodu do ostrekovačov, ale uvedomujeme si vôbec, aký veľký význam má batéria? Bez jej pomoci sme totiž dojazdili.

1. Životnosť autobatérie

Autobatéria nie je nesmrteľná. To, ako dlho vám vydrží záleží od mnohých faktorov. Vo všeobecnosti platí, že pokiaľ vaša batéria dovŕšila 6 rokov, je vysoko pravdepodobné, že ju budete musieť čoskoro vymeniť.

Dnešné moderné autobatérie sú bezúdržbové. To zjednodušene znamená, že pokiaľ s ňou nemáme viditeľné problémy, nemusíme sa o jej chod nijak špeciálne starať. Je však viac ako vhodné, aby sme z času na čas skontrolovali čistotu prostredia, v ktorom sa batéria nachádza a prezreli, v akom stave sú elektródy, prípadne nechali zmerať jej kapacitu v autoservise.

2. Batéria v zime trpí

Pri nižších teplotách kapacita batérie klesá. Pokiaľ máte baterku úplne nabitú, ani väčšie mrazy jej neublížia a bez problémov naštartujete. Ak nie je dostatočne dobitá, môžu sa objaviť problémy. Čím je nižšia teplota, tým sa znižuje aj kapacita menej nabitého akumulátora.

Bez ohľadu na stav batérie sú nároky na štart motoru pri mínusových teplotách značne zvýšené. Tu platí – čím nižšia teplota, tým viac štartovacieho prúdu motor potrebuje. Ak sa k tomu pridruží poškodená alebo opotrebovaná batéria so zníženou kapacitou, je vysoko pravdepodobné, že motor nenaskočí.

Keď sa vám v zime vybije batéria, dôležité je ju čím skôr oživiť a nenechať vybitú batériu na mraze napríklad niekoľko dní, lebo sa úplne zničí.

Pokiaľ auto nenaštartuje, nemusíte hneď uvažovať nad novou batériou. V servise vám batériu zmerajú a povedia vám, či je nutná výmena. Bude vás to stáť len niečo okolo 10-15€.

3. Ako použiť štartovacie káble

Niekedy nám nezostáva nič iné, ako poprosiť iného vodiča, aby nám so štartom pomohol použitím štartovacích káblov. Je naozaj na nezaplatenie, ak káble sami vlastníte (kúpite ich za cenu okolo 10-20€).

Pripojenie káblov je jednoduché. Červený kábel pripojíte na svorku označenú ako „plus“ najskôr na vozidle, z ktorého energiu „odoberáte“, a potom na druhom vozidle. Rovnako postupujte s čiernym káblom, pričom ho pripojíte na svorku s označením „mínus“. Následne naštartujete auto, z ktorého si potrebujete energiu požičať a trochu zvýšite otáčky. Teraz môžete skúsiť naštartovať druhé auto. Káble odpájajte v opačnom poradí, ako ste ich zapájali. Počas celého procesu dbajte na to, aby sa kovové časti káblu nedotkli inej kovovej časti auta a ani autá sa nesmú dotýkať.

4. Ako kúpiť novú batériu

Cena novej batérie sa pohybuje v rozmedzí od 50 do 250€, v závislosti od typu vozidla. Batériu si môžete objednať cez internet, alebo zakúpiť v špecializovaných obchodoch, či priamo v autoservise.

Dôležité je dodržať rozmer a minimálne také hodnoty kapacity batérieštartovacieho prúdu, aký mala predchádzajúca batéria. Tieto parametre nájdete priamo na vašej starej batérii alebo môžete nazrieť do návodu na obsluhu vozidla. Ak si na to sami netrúfate, v dobrom servise vám určite poradia.

V niektorých autách je k batérii jednoduchý prístup a vymeniť by ste ju zvládli aj sami. Pri nových (najmä drahších) vozidlách je však lepšie spoľahnúť sa na odborníka, pretože takéto auto potrebuje byť o výmene batérie elektronicky „informované“ alebo môže byť batéria umiestnená na ťažko dostupnom mieste.

5. Ako udržať batériu v čo najlepšom stave

Ako sme už spomínali vyššie, bezúdržbové batérie nepotrebujú špeciálnu starostlivosť. Aby nám batéria vydržala čo najdlhšie, mali by sme v prvom rade auto používať často a aj na dlhšie vzdialenosti, aby sa batéria stihla dobiť a neskracovala sa jej životnosť. Taktiež treba byť zodpovedný a dbať na to, aby bola po opustení vozidla vypnutá všetka elektronika. Odborníci tiež odporúčajú ako prevenciu pred zimnou akumulátor skontrolovať a prípadne dobiť, aby sa neznižovala jeho kapacita.

6. Čo škodí batériám

V dnešných moderných vozidlách je množstvo elektroniky, a teda aj batérie sú viac vyťažované, ako tomu bolo v minulosti. Pokiaľ však všetko funguje ako má, nemalo by to mať na batériu negatívny vplyv. Vždy je ale dobré používať elektroniku s rozumom, napríklad ak dlhšie stojíte na parkovisku, vypnite rádio, vykurovanie sedačiek a podobne.

Akumulátor sa ničí aj pri príliš vysokých alebo príliš nízkych teplotách. Pokiaľ nemáte auto garážované, nič s tým nenarobíte. Dobrou správou je, že v našej zemepisnej šírke nie sú teploty až tak extrémne, aby batéria pri správnom používaní nemohla vydržať až 6 rokov.

7. Ako sa zbaviť starej batérie

Pri zbavovaní sa starej batérie by ste mali myslieť na to, že ide o nebezpečný chemický odpad. Určite ju len tak nevyhadzujte do komunálneho odpadu. Informujte sa od predávajúceho alebo v servise, či zabezpečujú aj recykláciu starých batérií a batériu im odovzdajte.