Pri náraze auta do pevnej prekážky v rýchlosti 50 km/h pôsobí na telo vodiča taká sila, akoby vážil 60-krát viac, ako na váhe doma. Napríklad 90 kilový muž by pri takomto náraze vážil viac ako 5 ton. Pri tej istej rýchlosti, by bez použitia bezpečnostných pásov, aj najsilnejší muž sveta narazil telom do volantu a predného okna a utrpel by veľmi vážne, ak nie smrteľné zranenia. Hlavne pasažieri na zadných sedadlách na takéto riziko zabúdajú a nepoužívajú pásy.

Bezpečnosť áut sa určuje podľa použitých bezpečnostných prvkov, čo pre nepripútaného spolujazdca znamená, že z auta, ktoré je ohodnotené ako najbezpečnejšie sa razom stane rakva na ceste. „Motoristi a pasažieri v autách by nemali zabúdať ani na to, že kým oni jazdia bezpečne, chybu môže spraviť ten druhý, ale náraz bude rovnako silný. Odporúčame preto využívať všetky možnosti zvýšenia bezpečnosti a nespoliehať sa, že keď jazdím opatrne, tak nemôžem havarovať“ hovorí Miroslav Chovan, riaditeľ poisťovne Genertel.

Najzraniteľnejšie sú bohužiaľ deti, ktoré nesedia riadne pripútané v detskej sedačke, ale ich drží dospelý na rukách. Aj desaťkilové dieťa pri náraze zrazu akoby vážilo aj niekoľko sto kíl a pri náraze ho za žiadnych okolností nikto neudrží. Na základe štatistík poisťovne Genertel sa najviac nehôd stáva spravidla práve pri menších rýchlostiach v mestách a ich aglomeráciách.

Čo sa stane do 0,1 sekundy po náraze pri rýchlosti 80 km/h na pevnú prekážku:

(Zdroj: Autoklub Slovakia Assistance, s.r.o.)

  1. 0,026 sekundy po náraze: začína sa deformovať nárazník, na auto pôsobí sila rovnajúca sa tridsaťnásobku váhy automobilu, osoby v priestore kabíny sa práve pohybujú rýchlosťou 80 km/h,
  2. 0,039 sekundy po náraze: vodič sa aj so sedačkou posunie o 15 cm dopredu,
  3. 0,044 sekundy po náraze: prudkým nárazom hrudníka dochádza k deštrukcii volantu,
  4. 0,050 sekundy po náraze: rýchlosť klesá a na cestujúcich pôsobia sily prevyšujúce niekoľkonásobne ich hmotnosť,
  5. 0,068 sekundy po náraze: vodič narazí na prístrojovú dosku, tento náraz môžeme porovnať s dopadom 9-tonového bremena,
  6. 0,092 sekundy po náraze: vodič a spolujazdec v jednom okamihu prerazia hlavou čelné sklo a utrpia smrteľné zranenie hlavy,
  7. 0,100 sekundy po náraze: spravidla už mŕtve telo vodiča, opreté o volant je vrhnuté naspäť.

„Ak máte odvahu vyskúšať náraz v aute bez následkov, môžete tak urobiť už tento víkend v Bratislave, kde vám umožníme zažiť na vlastnej koži náraz v rýchlosti 30 km/h.“ dodáva Miroslav Chovan. Online poisťovňa Genertel priniesla na Autosalón simulátor nárazu, ktorý si budú môcť návštevníci vyskúšať od piatka 20. do nedele 22. apríla 2012 v priestoroch vonkajšieho stánku poisťovne neďaleko hlavného vchodu.

Genertel vám tiež umožní prepočítať si výhodnosť svojej poistky alebo získať každý deň od piatka do nedele 200 eur. Kým vy budete hľadať lacnejšie PZP, pre vaše deti má poisťovňa pripravené stále žiadané balóny. Okrem vonkajšieho stánku bude pre vás online poisťovňa Genertel k dispozícii aj vo vnútornom stánku v hale A1 neďaleko hlavného vchodu.