Zima už v niektorých oblastiach Slovenska preveruje schopnosti a skúsenosti motoristov a tie ostatné oblasti na juhozápade nádielka snehu ešte len čaká. Šťastie a cesty prajú pripraveným a preto by nemali motoristi zanedbať prípravu na zimu a na dlhšie cesty v zime. Sneh, ľad a nízke teploty dávajú zabrať aj autám a ich súčastiam. Online poisťovňa Genertel pripravila krátky zoznam na čoby motoristi pri náročných podmienkach na cestách v zime nemali zabúdať.


Najdôležitejšie je udržiavať svoje auto v dobrej kondícii. Pre mnohých je najjednoduchšie nechať si auto skontrolovať v servise a využiť napríklad tzv. jesenné alebo zimné servisné dni. Súčasťou týchto kontrol je spravidla kontrola batérie, pneumatík, prevádzkových kvapalín či osvetlenia auta. Jedným z najväčších problémov v zime je staršia batéria, ktorá sa môže pri veľmi nízkych teplotách vybiť a auto nenaštartuje.

„Vybitá batéria je jeden z problémov, kvôli ktorým častejšie volajú motoristi asistenčnú službu zahrnutú v cene PZP. Ďalšími sú zapadnutie v snehovom záveji, zamrznuté zámky alebo kvapaliny v aute a občas sa pritrafí aj zamrznutá nafta,“ povedal Miroslav Chovan, riaditeľ poisťovne Genertel, ktorá ako jediná na trhu garantuje svojim zákazníkom dojazd Asistenčnej služby na miesto do 60 minút, inak vyplatí zákazníkovi 50 Eur na benzín alebo naftu.

Väčšinu problémov však dokážu motoristi vyriešiť sami, len musia mať so sebou správnepomôcky často za pár Eur.

Čo treba mať v zime v aute:

Nemrznúca kvapalina do ostrekovačov
Škrabka na ľad a metlička
Rozmrazovač zámkov a skla; utierka proti zahmlievaniu okien
Lopatka na sneh
Snehové reťaze
Štartovacie káble, kanister na palivo
Deka, rukavice, baterka, základné náradie
Toaletný papier, náhradné plienky pre deti
Telefónne číslo na asistenčnú službu
Uhradené povinné zmluvné poistenie

Aj napriek tomu, že sú v zime na cestách najhoršie poveternostné podmienky z celého roka, neprejavuje sa to výrazným nárastom nehôd či škodových udalostí v tomto období.

„V zime zomiera alebo sa zraní menej ľudí aj vďaka tomu, že vodiči jazdia v tomto období opatrnejšie, pomalšie a viac predvídajú. Zároveň mnoho vodičov uprednostní v zlom počasí verejnú dopravu. Z našich 20 ročných štatistík vyplýva, že najväčším problémom pre mnohých sú v zime náhle zmeny počasia a nie samotný sneh,“ povedal Petar Dobrič, člen predstavenstva pre priamy a medzinárodný obchod poisťovne Genertel.

Motoristom totiž vždy chvíľu trvá, kým sa prispôsobia novým podmienkam na ceste. To má za následok výrazné špičky nehodovosti v jesenných a zimných dňoch, keď sa náhle zmení počasie k horšiemu. Nárast nehodovosti oproti bežnému dňu je potom 200 až 250%, pričom na Slovensku rovnako ako aj v iných krajinách je v zime najčastejšou nehodou zrážka dvoch áut.

„Odporúčame motoristom jazdiť opatrnejšie keď napadne prvý sneh alebo keď meteorologický ústav vyhlási výstrahu pred hmlou, poľadovicou či hustým snežením,“ dodal Dobrič.

Viac informácií o produktoch poisťovne Genertel a možnosť objednať si poistenie získajú záujemcovia na stránke www.genertel.sk alebo na telefonickej linke 0850 555 555.