Nestretávame sa s nimi pravidelne. Nevidiaci alebo slabozrakí ľudia sú ale taktiež účastníkmi cestnej premávky. Mnohí šoféri, bohužiaľ, nevedia, ako sa zachovať, ak uvidia signál bielou palicou na priechode pre chodcov bez svetelnej signalizácie. Ten vyzerá tak, že človek so zrakovým postihnutím zodvihne bielu palicu pred seba do úrovne pása na niekoľko sekúnd. Pre vodiča by to malo byť jednoznačné znamenie zastaviť, a umožniť chodcovi prejsť.

zákone o cestnej premávke nájdete, že vodič je povinný dbať na zvýšenú opatrnosť voči osobám, ktoré používajú bielu palicu. Čo to však v praxi znamená?

Takto radšej nie:

1. Trúbenie

Vodič, ktorý sa snaží dať prednosť chodcovi s bielou palicou často nevie, ako mu dať najavo, že cez priechod môže prejsť, a tak na neho zatrúbi. Trúbenie je však v doprave považované za výstrahu pred nebezpečenstvom, preto je to pre chodca veľmi mätúci signál. Nehovoriac o tom, že slabozrakí ľudia sa z veľkej časti spoliehajú na svoj sluch, a striehnu na každý zvuk. Hlasným trúbením ho môžete vystrašiť.

2. Blikanie

Možno to znie ako postavené na hlavu, niektorí šoféri ale využívajú svetelný signál ako pokyn pre človeka so zrakovým postihnutím. Ten, pochopiteľne, takéto znamenie nemôže zaregistrovať.

3. Mávanie

Rovnako ako blikanie svetlami, aj mávanie a gestikulácia sú pre chodca s bielou palicou úplne zbytočné. Dôležité je uvedomiť si, prečo nevidiaci na vaše signály nereaguje a hlavne nevyraziť vpred, keď už ste raz zastali. Môže to byť práve ten moment, kedy sa slabozraký na základe sluchu rozhodne prejsť cez cestu a vy by ste ho tak mohli ohroziť.

Takto áno:

1. Zastaviť

Je to také jednoduché, a pritom to toľko šoférov nerobí. Ak uvidíte na chodníku pred priechodom pre chodcov človeka, ako dáva znamenie bielou palicou, jediné, čo sa od vás očakáva, je zastaviť vozidlo a dať mu prednosť. Uvedomte si pri tom, že vy ste v aute v bezpečí, zatiaľ čo nevidiaci človek sa cíti v ohrození vždy, keď sa snaží prejsť cez cestu.

2. Osloviť

Ako sme už písali, sluch je ten zmysel, na ktorý sa nevidiaci alebo slabozraký človek spolieha. Trúbenie však nie je správna voľba. Namiesto toho skúste človeka osloviť. Pár slovami mu oznámte, že môže prejsť na druhú stranu. Samozrejme, v hlučnej doprave to nie je možné, vtedy je dôležité zostať stáť a počkať, kým človek vyhodnotí situáciu sám.

3. Nezmätkovať

Nevidiaci chodec potrebuje jednoznačné signály. Preto, ak sa rozhodnete zastaviť, stojte. Ak sa snažíte dať najavo, že mu dávate prednosť, nepoužívajte všetky znamenia naraz. Nekričte, netrúbte a neblikajte. Ak neviete čo robiť, len tak stojte a buďte trpezliví.

Deň bielej palice

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska organizuje pravidelne dopravno-preventívnu akciu Deň bielej palice. Vodiči, ktorí na figuranta postaveného pri priechode nesprávne zareagujú, sú potom policajnou hliadkou informovaní o tom, ako sa vhodne zachovať v tejto dopravnej situácii. Výsledky minuloročného Dňa bielej palice si môžete pozrieť na stránke unss.sk. Možno vás prekvapia.

Pomôcť môžete aj ako chodec

Nielen vodiči, ale aj ostatní účastníci cestnej premávky by mali byť nápomocní. Ak chcete nevidiacemu človeku uľahčiť prechod cez cestu, v prvom rade ho oslovte a spýtajte sa ho, ako mu môžete pomôcť. Sám vám najlepšie vysvetlí, či a akú pomoc potrebuje. Určite ho nechytajte za ruku a neťahajte len tak cez cestu. Počas toho, ako mu budete pomáhať, mu čo najpresnejšie opisujte, čo sa okolo vás deje. Bude sa tak cítiť istejšie a predídete tiež prípadným nedorozumeniam.

Zdroj: TASR; UNSS