Keď začíname so šoférovaním, valí sa na nás množstvo nových vecí, ktoré nie vždy vieme zvládať s pokojom. Strach za volantom prežíva asi každý začiatočník, a je úplne jedno v akom veku. Téme ako začínať za volantom sme sa už v minulosti venovali, rozhodli sme sa však túto tému rozšíriť o niektoré zaujímavé skutočnosti. Čo robiť, aby sme naše šoférske začiatky zvládli, na čo sa zamerať a čomu sa vyhnúť?

Vytvorte si vhodné prostredie

Aj prostredie auta ovplyvňuje to, ako sa v ňom cítite. Pred jazdou si nastavte sedadlo, spätné zrkadlá, odstráňte predmety, ktoré vás môžu vyrušovať či rozptyľovať. Oblečte sa pohodlne, aby ste sa mohli pri šoférovaní voľne hýbať. Dôležitá je tiež obuv, aby ste mali cit v nohe a neprekážali vám niektoré časti topánok. Dámy, lodičky radšej odložte do kufra a prezujte sa. V takto upravenom prostredí sa budete cítiť uvoľnenejšie a nebudete sa zbytočne zameriavať na nedostatky, ktoré vám vadia.

interier

Cestu si plánujte vopred

Keď ešte nemáte veľa šoférskych skúseností, môže vás vyplašiť akákoľvek zložitejšia dopravná situácia. Aby ste sa vyhli úzkosti z neznámej cesty, prejdite si celú trasu deň vopred. Nezáleží na tom, či budete cestovať 10 alebo 100km. Pozrite si cez Google maps alebo v navigácii ako cesta vyzerá, kde budete odbočovať, či pôjdete po diaľnici alebo cez mesto, atď. Ak vám niečo nebude jasné, poraďte sa so skúsenejším šoférom. V deň cesty sa budete cítiť istejšie a budete vedieť lepšie predvídať.

google-maps

Pomenujte svoj strach

Ak vo vás predstava šoférovania vyvoláva silnú úzkosť, strach, či dokonca paniku, vezmite do ruky pero a papier. V jednotlivých bodoch si spíšte, čoho konkrétne sa bojíte. Na záver zoraďte tieto obavy od najsilnejšej po najslabšiu. Potom postupujte od najslabšej obavy, a až keď máte pocit, že ste sa jej zbavili, presuňte sa na ďalšiu. Zvyknete si na to a nájdete systém, ako tieto obavy odstraňovať. Keď sa nakoniec dostaneme k najhoršej, budete už vedieť, ako na to.

Aj takéto môžu byť začiatky

Držíte v ruke vodičský preukaz a kľúčiky od auta, avšak bez inštruktora či po rokoch nešoférovania máte pocit, že to nezvládnete. Choďte na to pomaly. Prvé kroky môžu vyzerať napríklad takto:

  1. Zoberte kľúčiky od auta a sadnite si doň na takých 5 minút. Môžete len tak sedieť, alebo si predstavujte, že cestujete.
  2. Prevezte sa okolo vášho domu. Pokojne jazdite stále dokola, až pokým sa nezačnete nudiť. To znamená, že už všetko s prehľadom zvládate.
  3. Vyrazte na menej frekventované cesty mimo mesta. Toto tiež opakujte, pokým nenadobudnete pocit istoty.
  4. Vyskúšajte dopravu v meste. Vyberte si čas mimo dopravnej špičky. Odvezte sa napríklad cez víkend alebo večer po trase, ktorou budete neskôr chodievať pravidelne, napríklad do práce alebo do obchodu.
  5. Pokiaľ viete, že budete musieť cestovať po diaľnici, zaraďte ju ako posledný krok. Choďte najskôr v najpomalšom pruhu, postupne sa skúste preraďovať. Na diaľnici idete oveľa rýchlejšie ako v meste, a takto si osvojíte odhad vzdialeností.

car-1576894_1280

Sústreďte sa na bezpečnosť

Ak sa vám zdá, že stále nemáte nad svojím vozidlom takú kontrolu, akú by ste chceli, zamerajte sa na bezpečnosť. Neprekračujete predsa rýchlosť, neskúšate nebezpečné manévre, používate smerovky, udržujete bezpečnú vzdialenosť. Pás máte vždy zapnutý, sledujete späťáky a sústredíte sa na cestu. Robíte teda všetko pre maximálnu bezpečnosť.

Čo vás po tom, kto si čo myslí

Častou chybou šoféra začiatočníka je to, že ako začiatočník vyzerať nechce. Respektíve, chce natoľko zapadnúť do premávky, aby si ho nikto nevšimol, že sa prispôsobí jazde iných vodičov. Ak však pri tom preceňuje svoje schopnosti, zbytočne sa vystavuje stresu. Kašlite na to, či si niekto búcha na čelo ako idete pomaly, alebo ako dlho čakáte, kým sa rozhodnete vojsť na hlavnú. Dôležité je, aby ste mali pocit, že máte situáciu aj auto pod kontrolou, a nie či niekoho spomaľujete.

GIF

Zabudnite na „Čo by bolo keby…“

Pre zelenáča na ceste je veľkým strašiakom predstava, čo ak sa niečo stane. Čo ak budem musieť niekoho obehnúť, čo ak mi zdochne motor, čo ak zle odbočím, no a to najhoršie, čo ak do niekoho nabúram. Podstatné je uvedomiť si, že tieto situácie sa ešte nestali a ani sa stať nikdy nemusia. Zbytočne sa stresujete, uberáte si sily a zhoršujete celkový pocit zo šoférovania ešte predtým, než vôbec za volant sadnete. Predstavujte si radšej, ako všetko prebehne hladko, ako si cestu užívate a ako v pokoji dorazíte do cieľa.

sofer

Vyberte si vhodného spolujazdca

Ak sa ešte necítite na to, aby ste boli pri šoférovaní v aute sami, oslovte skúseného šoféra, aby načas jazdil s vami. Ideálne, ak je to niekto z rodiny, partner či blízky kamarát, ktorému dôverujete a cítite sa pri ňom uvoľnene. Jazda v jeho spoločnosti je vám príjemná a vie vám dobre poradiť. O svojom strachu či obavách mu povedzte a vysvetlite mu, akú pomoc od neho očakávate. Niekedy úplne stačí len prítomnosť takéhoto človeka a hneď sa budete cítiť istejšie.

GIF

Naberajte skúsenosti

Človek, ktorý sa šoférovania naozaj bojí, si povie, že to sa ľahko hovorí. Áno, chce to veľa odvahy, prekonať strach. Ten, kto takéto obavy či úzkosť nezažil, sa do toho ťažko vžije. Je to však naozaj dobrá rada, pretože čím viac budete šoférovať, tým ľahšie sa vám bude za volant sadať. Nebudete so sebou vláčiť ťarchu strachu, ktorý sa vám nedarí prekonať, či odsudzovanie blízkych, za vaše vyhýbanie sa šoférovaniu. Vaše pohyby sa zautomatizujú, budete vedieť, kedy kontrolovať späťáky, kedy mŕtvy uhol, ako sa správne zaradiť. Nedá sa prestať báť zo dňa na deň, dôležité je, že strach je možné prekonať. 🙂

Ak máte vlastné tipy, ktoré vám pomohli alebo pomáhajú vo vašich šoférskych začiatkoch, neváhajte nám ich napísať do komentára.

Zdroj .gif obrázkov giphy.com