Či už ste detailista a na vašom aute neznesiete jednu šmuhu, alebo auto umývate, až keď máte nečitateľné ŠPZky, umývať ho jednoducho treba. A máte hneď niekoľko možností.

Môžete navštíviť automatickú umyváreň, ktorej služby dnes ponúka väčšina sietí čerpacích staníc. Alebo môžete staviť na ručné umytie, ktoré má rôzne podoby. Buď si necháte auto umyť ručne profesionálmi, alebo navštívite jednu z bezdotykových umyvární, ktoré sa v poslednej dobe tešia veľkej obľube. Poslednou možnosťou je, že si jednoducho nakúpite všetko potrebné a autíčko umyjete sami doma na dvore. Ku každému spôsobu umytia sme spísali zopár našich postrehov.

Ako často umývať?

Neexistuje jednoznačná odpoveď. Záleží od mnohých faktorov – aké sú cesty a prostredie, v ktorom sa s autom pohybujete. Ak napríklad parkujete pri rozostavanej budove, na vašom aute bude viac prachu ako na iných. Tiež záleží od ročného obdobia, či sú mokré alebo zasnežené cesty. Niekedy stačí raz prejsť po prašnej alebo blatovej ceste a môžete ísť rovno umývať. Odpoveď preto necháme na vašom uvážení. Mali by ste však dbať o to, aby sa na laku nedržala hrubá vrstva špiny, ktorá ho môže pri hrubšom odstraňovaní poškodiť a spôsobiť hrdzavenie materiálu.

Automatická umyváreň

Jej jednoznačnou výhodou je pohodlie a šetrenie času. Nemusíte sa nikam objednávať, jednoducho prídete na pumpu, zakúpite si program, odstavíte auto a už len sledujete ako špina mizne. Možno ste sa už stretli s názorom, že v automatickej umyvárni hrozí poškodenie laku. Nie je to tak úplne pravda. Pokiaľ sa jej majiteľ o ňu stará, kefy a nastavenie sú v poriadku, laku nič nehrozí.

Negatívom je, že auto nemusí byť dokonale umyté. Prilepený hmyz, šmuhy na skle alebo nečistoty na diskoch sú najčastejšie nedostatky. Automatickú umyváreň neodporúčame navštíviť, ak je auto extrémne znečistené hrubou vrstvou blata alebo inej nečistoty.

Cena automatickej umyvárne je vzhľadom na to, čo ponúka, prijateľná, a pokiaľ si nevyberiete najdrahší program, nemusíte siahať hlboko do vrecka. Ak myslíte ekologicky, je tu ešte jeden argument, ktorý hrá v prospech automatického umytia. Je ním šetrenie vody, keďže väčšina programov je optimalizovaných tak, že minie len nevyhnutné množstvo vody.

Ručné umytie profesionálmi

Pokiaľ navštívite kvalitnú ručnú umyváreň s dobrými referenciami, nemali by ste naraziť na žiadne negatíva. Tiež máte možnosť zvoliť si z rôznych ponúk umytia, či už exteriéru, interiéru alebo oboch.

Mínusom môže byť vyššia cena, najmä pri kompletnom čistení a tiež nutnosť objednania sa a čas, ktorý tam musíte auto nechať. Odmenou za to však dostanete vyblýskané voňavé autíčko úplne bez námahy. Ak máte vo vozidle špeciálne materiály ako koža alebo drevo, máte istotu, že na ne bude použitá správna autokozmetika. Väčšina profesionálnych ručných umyvární má v ponuke aj dezinfekciu klimatizácie či celého interiéru.

Bezdotyková umyváreň

Tzv. bezdotykové umyvárne sa v poslednej dobe tešia veľkej obľube. Víťazí jednoduchosť umytia, rýchlosť a cena. Ide o umytie auta pomocou vysokotlakovej trysky. Bezdotykové umyvárne fungujú rôzne, väčšinou si však môžete vybrať z viacerých programov podľa vašich preferencií. Na auto sú potom tlakom vody nanesené špeciálne prostriedky. Výhodou je, že si auto umývate sami. Pozeráte sa na nečistoty, vidíte, kde musíte vyčistiť viac, kde menej.

Negatívom je to, že si počas umývania nemôžete odskočiť na kávičku. Dôležité je dodržať inštrukcie, ako napríklad vzdialenosť trysky od auta, aby ste nenarobili viac škody ako úžitku.

Takto to ale určite nerobte! 😀

Ručné samo-umývanie

Pre niektorých šoférov je „domáce“ umývanie auta relax. Musíme však povedať, že je to proces najkomplikovanejší. Auto nemôžete umývať kdekoľvek. Väčšina obcí má totiž vo všeobecne záväzných nariadeniach uvedené, že auto nesmiete umývať na verejných priestranstvách. Ak auto umývate na svojom dvore, mali by ste myslieť na to, kam použité chemikálie odtekajú, alebo použiť také, ktoré nie sú škodlivé pre životné prostredie.

Správna autokozmetika je kľúčová pre dokonalé umytie. Najlepšie je navštíviť špecializovaný obchod alebo e-shop, a vybrať si vhodné prostriedky a tiež pomôcky, ktorými ich budete nanášať. Ak nevlastníte vysokotlakovú trysku, pripravte si záhradnú hadicu alebo vedrá na vodu. Auto by ste po riadnom opláchnutí mali následne vyutierať handrou, inak vám môžu na laku a sklách zostať zaschnuté kvapky. Aplikácia špeciálneho ochranného vosku môže byť celkom náročná. Aby ste dosiahli želaný efekt, vosk sa musí aplikovať opatrne a presne podľa návodu.

Čistiť doma exteriér je teda celkom fuška. Nepochybujeme však o tom, že to veľa motoristov zvládne ľavou zadnou a ešte pri tom zrelaxujú. Či sa domáce čistenie finančne oplatí je diskutabilné. Do výslednej ceny vstupujú viaceré faktory ako čas, cena autokozmetiky, kvalita umytia, trvanlivosť atď.

A víťazom sa stáva

Všetky spôsoby umytia majú svoje pre a proti a veľmi záleží od toho, koľko chcete investovať času, námahy aj peňazí, a čo očakávate. U nás však zvíťazila bezkontaktná umyváreň, ktorá v sebe spája ručné umytie, samo-umytie a čiastočne aj automatizované umytie, keďže vám namieša prostriedky na umytie podľa programu. Navyše neprekvapí prehnanou cenou ani časovou náročnosťou. Aká je vaša skúsenosť? 🙂