Výber detskej autosedačky by rodičia mali dôkladne zvážiť a prihliadnuť nielen na cenu, ale aj bezpečnosť. Škody na aute spôsobené nárazom jednoducho uhradí poisťovňa  no následky na zdraví vášho dieťaťa môžu byť nezvratné.

Hoci používanie detskej autosedačky pre dieťa do 150 cm výšky je povinné, jej výber by sme v žiadnom prípade nemali podceniť. V súčasnosti je možné vybrať si z veľkého množstva autosedačiek a nejednému rodičovi sa pri zisťovaní informácií o tom, ktorá je vhodná práve pre jeho dieťa, zatočí hlava. Ponúkame vám niekoľko základných informácií, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v tejto problematike.

Rôzne typy autosedačiek

Detské autosedačky sa rozdeľujú podľa hmotnosti dieťaťa, preto je logické, že ako bude vaše dieťa rásť, tak bude potrebovať iný typ autosedačky. Pre novorodencov je najvhodnejšie tzv. vajíčko, v ktorom dieťa leží a môže pokojne spať. Inštaluje sa spravidla na zadnom sedadle v proti smeru jazdy. Vo vajíčku môže dieťa cestovať približne do jedného roka, alebo kým nedosiahne hmotnosť 10 kg. Od jedného do štyroch rokov budete potrebovať klasickú autosedačku, ktorá sa upevňuje v smere jazdy. Vhodnú autosedačku by ste mali používať najlepšie do 12 rokov veku dieťaťa.

Prvoradá je bezpečnosť

Každá detská autosedačka musí zodpovedať aktuálnej Európskej bezpečnostnej norme. Ak ju spĺňa, znamená to, že bola otestovaná v skúšobných ústavoch, prešla nárazovými skúškami a skúškou trvanlivosti pri testovaní rôznych jej dielov. V súčasnosti platí norma ECE R44/04, ktorá má zabezpečiť ochranu dieťaťa v aute. Skontrolujete to na oranžovom homologizačnom štítku.A

Pretože existujú rôzne spôsoby upevnenia detských autosedačiek, pred kúpou si overte, ktorý je vhodný do vášho auta. Všetky autá vyrobené po roku 2000 sú prispôsobené na úchytky Isofix. Testy autosedačiek potvrdili, že Isofix je najbezpečnejšie uchytenie autosedačky.

Crash testy autosedačiek

Bezpečnosť detskej sedačky je azda najdôležitejším kritériom pri rozhodnutí o kúpe. Aj preto technici nemeckého nezávislého automobilového klubu ADAC rok čo rok testujú detské autosedačky a urobili tak aj minulom roku. Test pozostával z predného a bočného nárazu. Najlepšie výsledky bezpečnosti dosiahli autosedačky Cybex Aton, ktoré kúpite od 84 Eur.

TOP 5 autosedačiek:

Značka Skupina Cena
Cybex Aton 2  do 1 roka  od 136 Eur
Cybex Juno-Fix  1-4 roky  od 178 Eur
CAM Viaggiosicuro Isofix S157  1-4 roky  od 165 Eur
Storchenmühle Solar Seatfix  4-12 rokov  od 161 Eur
Maxi Cosi RodiFix  4-12 rokov  od 176 Eur

Autosedačky, ktoré v teste bezpečnosti neobstáli:

Značka Skupina Cena
Peg-Pérego Viaggio convertible  do 4 rokov  cena od 141 Eur
KIDDY Guardianfix Pro  1-12 rokov  cena od 286 Eur
GRACO Junior Maxi  4-12 rokov  cena od 45 Eur
GRACO Logico L  4-12 rokov  cena od 79 Eur
EASYCARSEAT Inflatable  4-12 rokov  u nás nedostupné

Kvalita a bezpečnosť detskej autosedačky sa tak neodvíja od jej ceny. Najdrahšia sedačka KIDDY Guardianfix Pro v teste bezpečnosti neobstála. S použitím systému Isofix však bola hodnotená ako vyhovujúca.

Nech už sa rozhodnete kúpiť akúkoľvek detskú autosedačku, dbajte na jej bezpečnosť a správnosť používania, pretože jedine tak môže vaše dieťa na cestách chrániť.