Či je pre vás auto len nástroj na pohodlnejší presun z miesta na miesto alebo dôležitý člen rodiny, jeho zmiznutie môže poriadne otriasť nielen psychikou ale aj rodinným rozpočtom. Hoci sú štatistiky na Slovensku priaznivé, a počet zmiznutých áut každým rokom klesá, vypátranie páchateľa alebo zmiznutého auta je stále veľmi ťažké až nemožné. Auto takmer okamžite zmizne z povrchu zemského a je naozaj malá pravdepodobnosť, že sa ešte vráti pôvodnému majiteľovi.

Ktoré autá sa kradnú najviac

Smutnému rebríčku s počtom ukradnutých áut na Slovensku za minulý rok dominuje značka Škoda s modelom Octavia. Za ňou nasleduje Volkswagen Golf, Škoda Fabia a Volkswagen Passat. Z iných značiek tu nájdeme Fiat, Seat, Citroen či Audi. Najmenší záujem je medzi zlodejmi o kórejské značky. Zaujímavosťou je, že sa najviac kradnú vozidlá staršie ako 10 rokov. Technológie pokročili aj v zabezpečovaní, a zlodeji to dobre vedia. Zavážiť môže aj fakt, že náhradné súčiastky nie sú pri nových vozidlách na čiernom trhu natoľko žiadané.

Druhy zabezpečenia auta

Mechanické zariadenie

Už z názvu vyplýva, že mechanicky svoje auto zabezpečíte použitím zariadenia, ktoré je pevne spojené s karosériou vozidla. Zlodejovi môže zabrániť v krádeži vášho auta blokovaním riadenia alebo prevodovky. Ide napríklad o systémy Construct, Mul-t-lock, Zeder-lock, Twinway, VAM01, FBSIII a pod.

Elektronické zariadenie

Klasickým elektronickým zabezpečovacím zariadením je autoalarm. Jeho úlohou je akusticky a opticky upozorniť na pokus o neoprávnený vstup do vozidla. Zároveň by mal zabrániť rozjazdu auta blokovaním motora. Autoalarmy ponúkajú napríklad firmy ako Jablotron, Meta, Avital, Bosch, Clifford, Piranha a pod.

Ďalšou možnosťou elektronického zabezpečenia vozidla je imobilizér. Toto pevne zabudované zariadenie zabraňuje rozjazdu vozidla blokovaním funkčných častí motora, t.j. odpojí jeden alebo viac okruhov riadenia chodu motora.

Elektronické zariadenia môžu byť aj hybridné, tj. jedno zariadenie v sebe spája alarm, imobilizér aj vyhľadávací systém, ktorý monitoruje polohu vozidla.

Vyhľadávací systém

Jedným z najmodernejších zabezpečovacích zariadení je vyhľadávací systém. Jeho účel je pritom mierne rozdielny od ostatných zariadení, a to v tom, že vyhľadávací systém nijako nezabraňuje zlodejovi dostať sa do vozidla ani ho rozbehnúť. Je nainštalované na skrytom mieste vo vozidle a ak je aktivované, je možné monitorovať jeho signál a určiť tak presnú polohu vozidla (Lo-Jack, GSP/ GDMa, a pod.). Toto zariadenie by malo byť napojené na centrálne dispečerské pracovisko.

Iné systémy

Ďalšou možnosťou je pieskovanie skiel, pri ktorom sa na sklá vášho auta vypieskuje ochranné číslo. Ide v princípe o odradenie páchateľa, pretože by musel všetky sklá na vozidle vymeniť. K pieskovaniu totiž patrí identifikačná karta, ktorej údaje má policajný zbor a musíte ju pri vyzvaní policajtom alebo pri prechode cez hranice predložiť.

Ak chcete mať zo zabezpečenia svojho auta čo najlepší pocit, vyberte kombináciu minimálne dvoch zabezpečovacích zariadení, najlepšie každé iného typu. Aj keby sa cez tieto zabezpečenia zlodej vedel dostať, ak bude stáť pred dvoma autami, určite si vyberie to, ktoré bude mať bezpečnostných systémov menej.

Nedajte zlodejom návnadu

Bohužiaľ, každé zabezpečovacie zariadenie má svoje slabiny a zlodeji sú naozaj zruční a vynaliezaví. Preto je dobré okrem investovania do zabezpečenia použiť aj zdravý sedliacky rozum.

  1. Chráňte svoje kľúče

Na kľúče od auta si dávajte pozor, sú priam pozvánkou pre zlodeja do vášho auta.

  1. Presvedčte sa, že je auto naozaj zamknuté

Asi ste už počuli, že zlodeji majú rôzne rušičky signálu uzamykania vozidla. Znamená to, že vy síce zodpovedne auto zamknete, ale ono zostane otvorené. Skúste preto vždy kľučku od dverí, aby ste sa uistili, že je naozaj zamknuté.

  1. Uzamknite mechanické zabezpečenie

Mechanické zabezpečovacie zariadenie má tú drobnú nevýhodu, že ho musíte uzamknúť. Ak ho už vo vozidle máte, spravte tak vždy, aj v prípade, ak opúšťate auto len na krátko, alebo sa vám zdá, že ste zaparkovali v bezpečnej oblasti.

  1. Nenechávajte v aute hodnotné veci

Ak sa aj zlodej nepokúsi ukradnúť vám auto, môžu ho zlákať hodnotné veci, ktoré necháte v aute na viditeľnom mieste, napríklad notebook, mobil, či peňaženka. Vždy si tieto lákadlá radšej z auta pri odchode vyberte.

  1. Skontrolujte, či sú zavreté všetky okná

Zdá sa vám nepravdepodobné, že by ste nechali otvorené okno, zamkli auto a odišli? Bude sa to zdať oveľa reálnejšie, ak sa vám to raz stane, tak ako mnohým. Niekedy si jednoducho nevšimneme, že je okno otvorené, najmä ak ide o zadné okná či strešné okno.

  1. Vyberte si čo najbezpečnejšie miesto na parkovanie

Vždy sa snažte nájsť čo najlepšie miesto na parkovanie, najmä ak auto nechávate zaparkované cez noc. Ak, samozrejme, nemáte garáž, ideálne sú miesta priamo pod bytovkou, pod pouličnými lampami alebo v dosahu kamier z blízkej budovy. V zahraničí stavte radšej na platené parkovisko než na zašitú uličku.

 

Prvá pomoc po krádeži

Ak ste si istí, že vaše auto zmizlo, v prvom rade kontaktujte čo najrýchlejšie políciu. Ak máte uzatvorené havarijné poistenie, ktorého súčasťou je aj riziko krádeže vozidla, alebo samostatné poistenie krádeže vozidla, nezabudnite o zmiznutí vozidla informovať vašu poisťovňu s riadiť sa jej pokynmi.

Dôležité je pritom, aby ste si už pri uzatváraní zmluvy prečítali v podmienkach, koľko zabezpečovacích zariadení vyžaduje poisťovňa, aby ste mali auto proti krádeži úplne kryté. Je to z toho dôvodu, že je potrebné, aby musel páchateľ prekonať určité množstvo prekážok predtým, ako sa vozidla zmocnil.

Pri našom Havarijnom poistení Genertel máme napríklad takúto prehľadnú tabuľku, kde si viete presne pozrieť, koľko zabezpečovacích zariadení by ste vo vozidle mali mať:

K havarijnému poisteniu si môžete navyše dojednať aj doplnkové poistenie batožiny a vecí osobnej potreby, ktoré sa nachádzajú v poistenom aute. Toto pripoistenie sa vzťahuje okrem iného na ukradnutie batožiny z vozidla alebo jej ukradnutie spolu s vozidlom.

Na záver malé zhrnutie – 100%-ná ochrana pred zlodejmi áut neexistuje, odporúčame však svoje auto čo najlepšie zabezpečiť, a to minimálne dvoma druhmi zabezpečovacieho zariadenia, každé na inom princípe, poistiť sa havarijne alebo pre prípad krádeže vozidla a, samozrejme, vždy skontrolovať, či je auto zamknuté, či je zabezpečenie funkčné a aktivované, a či ste nezaparkovali na pochybnom mieste.