Letné obdobie si mnohí z nás vyhradia okrem dovolenky aj na prerábku bytu či domu. Aby prebehla hladko a bez stresu, je dobré sadnúť si ešte pred jej spustením k plánu, a všetko si dobre premyslieť.

1. Rozpočet

Predstavy môžeme mať všelijaké, ale rozpočet, jednoducho, nepustí. Ešte predtým, ako kontaktujete stavebnú firmu, architekta, alebo začnete vyberať nábytok, spravte si audit rodinných financií. Ak sa rozhodnete požiadať o úver, navštívte banku v dostatočnom predstihu, aby vás neprekvapili prípadné komplikácie.

2. Firma vs. svojpomocne

Výber medzi tým, či si radšej priplatiť za stavebnú firmu alebo sa snažiť takmer všetko riešiť svojpomocne, je asi najťažšia dilema pred spustením prerábky. Závisí to, samozrejme, od vašich schopností, ale aj výšky rozpočtu a rozsahu prerábky. Pri výbere stavebnej firmy alebo robotníkov je najistejšie staviť na referencie od priateľov a známych. Aj keď si za firmu určite priplatíte, táto investícia sa vám vráti v podobe väčšieho komfortu a rýchlejšej realizácie.

3. Časový plán

Keď už máte stanovený rozpočet a spôsob realizácie, pripravte si sami alebo s firmou časový plán. To znamená nielen spustenie a ukončenie prerábky, ale ideálne aj jednotlivé fázy a k nim dátumy, kedy budú hotové. Budete tak vedieť lepšie sledovať, ako postupujú práce, a vyhnete sa zbytočnému stresu. Určite ale počítajte s určitým časovým posunom.

4. Náhradné bývanie

Akúkoľvek prerábku robíte, znamená to kopec špiny a prachu doslova na všetkom. Aj keď sa pokúsite upchať všetky škáry, prach z vŕtania alebo z pílenia kachličiek si cestu nájde. Preto je bývanie v byte alebo dome počas prerábky veľmi nepohodlné, nepraktické a stresujúce, najmä ak sa v takomto prostredí pohybujú malé deti. Ak máte takú možnosť, poproste rodinu alebo priateľov, či sa môžete na nevyhnutný čas nasťahovať k nim. Ak to nie je možné, skúste napríklad portál airbnb.com, kde si môžete na čas aký potrebujete prenajať iné dočasné bývanie.

5. Kedy informovať úrady

Aj keď ste vlastníkom bytu, máte povinnosť pri určitých typoch rekonštrukcie buď požiadať o povolenie, alebo ju ohlásiť. Pokiaľ si túto povinnosť nesplníte, hrozí vám pokuta. V zásade, ak robíte len udržiavacie práce, tzn. stierky, podlahy, výmenu kuchynskej linky, WC, strešnej krytiny a pod., nemusíte nič hlásiť. Ohlásiť rekonštrukciu stavebnému úradu musíte vtedy, ak robíte stavebné úpravy, ktoré ale nezasahujú do nosnej konštrukcie, napr. odstránenie nenosnej priečky. V niektorých prípadoch sa vyžaduje aj posudok statika. Prístavby, nadstavby a zásadné stavebné úpravy si vyžadujú stavebné povolenie.

6. Oznam pre susedov

Nie každý má so susedmi kamarátske vzťahy. Každopádne, je vhodné a slušné, aby ste susedom oznámili, že plánujete rekonštrukciu. V paneláku úplne stačí krátky oznam, ktorý nalepíte buď na vchodové dvere alebo na výťah. Napíšte tam odhadovaný dátum trvania prerábky, vopred sa ospravedlňte za zvýšenú prašnosť a hlučnosť, a pre istotu pridajte aj vaše telefónne číslo. Ak bývate v dome, oznámte prerábku najbližším susedom radšej osobne.