Autá jazdiace v bežnej premávke bez vodiča sú už realitou. Už to nie je len hovoriace auto Davida Hasselhoffa v kultovom seriáli Knight Rider. Prvé takéto auto od internetového giganta Google už totiž jazdí v americkej Nevade a od iných sa navonok odlišuje špeciálnou červenou poznávacou značkou a senzormi navyše. I keď by sme mohli považovať počítače za neomylné, nemožno vylúčiť, že takéto vozidlo spôsobí nehodu. Stále ich totiž vyrába omylný človek.

„Každé vozidlo musí byť poistené ešte pred jeho prevádzkou na pozemných komunikáciách. Keďže sme flexibilná internetová poisťovňa, vieme už aj dnes takéto vozidlo poistiť v rámci povinného zmluvného poistenia pre škody, ktoré spôsobí, ako aj miniHavarijným poistením pre prípad poškodenia samotného vozidla,“ povedal Miroslav Chovan, riaditeľ poisťovne Genertel.

V prípade automatických vozidiel však môže nastať situácia, keď nehoda vznikne výrobnou chybou softvéru auta. Je otázne, či má v tom prípade znášať škodu majiteľ, ktorý nemal možnosť situáciu ovplyvniť, alebo výrobca auta.

Otvorená ostáva aj otázka, či naozaj bude pre takéto autá zmysluplné, aby zákon požadoval od ich majiteľov povinné zmluvné poistenie. Pravdepodobnosť spôsobenia škody totiž bude minimálna.

„Aj takéto vozidlo má však možnosť manuálneho ovládania, povinné poistenie, ako ho dnes poznáme, bude aj v budúcnosti potrebné. Navyše, už aj dnes sa stáva, že auto bez vodiča spôsobí škody alebo dokonca dopravnú nehodu. Jednoducho tým, že majiteľ nedostatočne zabezpečí vozidlo stojace v kopci alebo na mierne sa zvažujúcom parkovisku pred samovoľným pohybom. Ročne sa stáva na Slovensku niekoľko stoviek nehôd práve z takéhoto dôvodu. Aj takéto škody sú kryté z PZP, v takýchto prípadoch odporúčame zavolať políciu,“ povedal Chovan.

Aj keď v súčasnosti je podmienkou prevádzky takéhoto počítačového auta prítomnosť dvoch pasažierov s vodičským oprávnením, do budúcna by sa mohla technológia vyvinúť tak, aby boli autá úplne autonómne. Potom by mohlo auto samo zaviezť deti do školy alebo odviezť podnapitú spoločnosť z párty domov. Ženy určite ocenia možnosť namaľovať sa počas jazdy a muži budú môcť sledovať futbalový zápas. Všetko bez rizika nehody.