Cena palív na Slovensku je na historickom maxime a jazdenie na aute sa riadne predražuje. Čo však robiť, keď plánované cesty nemôžete či nechcete odložiť? Ušetriť na cene paliva dokážete znížením spotreby. Ak bežne jazdíte za sedem litrov na sto kilometrov a znížite svoju spotrebu na šesť, pri 65-litrovej nádrži dokážete prejsť o 150 kilometrov viac. To je akoby vám v nádrži pribudlo palivo za ďalších približne 12 eur. Stačí vám na to dodržať tieto jednoduché pokyny.

Nedovoľte, aby vám mäkké pneumatiky kradli benzín

Okrem toho, že pneumatiky sú kľúčové pre bezpečnosť auta, výrazne vplývajú aj na spotrebu. Mäkké, podhustené pneumatiky majú väčšiu styčnú plochu s cestou a viac sa deformujú, takže motor musí vynaložiť viac námahy, aby prekonal ich odpor. Výsledkom je rastúci údaj o spotrebe na palubnom počítači.

Odporúčame vám preto pravidelne kontrolovať a dofukovať tlak v pneumatikách – pre čo najlepšiu spotrebu na najvyšší výrobcom povolený tlak (pozor, príliš nahustené pneumatiky môžu byť až nebezpečné). Mnohé moderné autá vám tlak v pneumatikách aj elektronicky zmerajú a ukážu na displeji, oplatí sa ho preveriť aspoň raz mesačne.

Ak sa chystáte kupovať nové pneumatiky, pri výbere sa zamerajte na nízky  valivý odpor. Od roku 2021 musia byť všetky pneumatiky predávané v EÚ označené podľa valivého odporu od A (najnižší odpor, najnižšia spotreba) po E (najvyšší odpor, najvyššia spotreba). Pneumatiky triedy A vám oproti pneumatikám triedy E môžu ročne ušetriť (pri nájazde 16-tisíc kilometrov) až 100 litrov paliva.

Nevozte v aute veci zbytočne, radšej znížte hmotnosť

Odhaduje sa, že každých 50 kíl navyše, ktoré vozíte v aute, zhoršuje spotrebu auta približne o 1-2 percentá. Rozdiel je väčší pri štýle jazdy, kedy sa častejšie rozbiehate a zastavujete. Pri plynulej jazde až taký výrazný nie je a môžete ho eliminovať dodatočným prifúknutím pneumatík – výrobcovia často uvádzajú osobitne odporúčaný tlak pneumatík v prípade vyššej záťaže.

Samozrejme vám nejdeme odporúčať, aby ste v záujme zníženia spotreby pred cestou na dovolenku z auta vyložili jedného člena rodiny. Skôr vám radíme, aby ste si skontrolovali, či nevozíte v aute zbytočný náklad, ako napríklad náradie, oblečenie či športové náčinie, ktoré neprináša osoh, ale zvyšuje spotrebu – hoci len minimálne.

Spomaľte, odpor rastie exponenciálne

Pri vyšších rýchlostiach už má rozhodujúci vplyv na spotrebu nie hmotnosť ani odpor pneumatík, ale odpor vzduchu. Odpor vzduchu, ktorý auto musí prekonať rastie exponenciálne s rýchlosťou – pri rýchlosti 140 kilometrov za hodinu má auto dvojnásobný odpor vzduchu, ako keď ide stovkou.

Jedným z riešení je teda zníženie rýchlosti – už zníženie rýchlosti zo 130 na 120 zníži odpor vzduchu o 20 percent, čo sa na spotrebe rozhodne prejaví. Druhé poučenie, ktoré si treba odniesť je, že nie je dobré na aute zbytočne voziť doplnky, ktoré zhoršujú aerodynamiku. Ak práve nevyužívate strešné lyžiny či nosič na bicykel alebo lyže, kvôli spotrebe je lepšie ich odložiť do garáže alebo aspoň do kufra auta.

Obmedzte používanie klimatizácie

Spomedzi komfortných funkcií auta je jednoznačne najväčším žrútom energie klimatizácia. Nebojte sa, nahlas pustené rádio, zapnutá navigácia či nabíjanie telefónu nemajú na spotrebu paliva žiaden reálny vplyv. Naopak, kompresor klimatizácie, často poháňaný priamo motorom, môže zvýšiť spotrebu až o 10 percent (niektoré zdroje uvádzajú až 25 percent). Rozdiel je výraznejší v prípade áut s malou kubatúrou, pri veľkých a silných motoroch už zapnutie klimatizácie situáciu o toľko nezhorší.

V každom prípade je vhodné naučiť sa jazdiť tak, aby ste klímu používali čo najmenej. Parkujte tak, aby sa vám auto čo najmenej zohrievalo na slnku (v tieni alebo v garáži, no pomôžu aj fólie na sklá či aspoň biely uterák na palubnej doske). Ak nastúpite do rozhorúčeného auta, najprv otvorte všetky okná a poriadne vyvetrajte, až potom zapnite klimatizáciu. Zároveň so zapnutím klímy zapnite aj vnútornú cirkuláciu vzduchu, aby ste chladný vzduch udržiavali v kabíne.

Jazdný štýl

Spotrebu môžete zásadne znížiť aj vhodným jazdným štýlom. Dôležité je najmä zachovávanie kinetickej energie – teda štýl, pri ktorom sa čo najrýchlejšie rozbehnete na cieľovú rýchlosť a snažíte sa ju čo najdlhšie udržať. Základom je nechávať si dostatočný odstup od vozidiel pred vami, snažiť sa predvídať a nejazdiť štýlom brzda-plyn.

Moderné autá sú často vybavené prepínačom jazdných režimov, ktorý obsahuje aj režim Eco. Pri jeho zvolení má auto síce až otravne vlažnú odozvu na plyn, no v kombinácií s automatickou prevodovkou dokážu mnohé autá v tomto režime “plachtiť”, čiže po pustení plynu akoby jazdiť na neutrál. Takéto plachtenie naozaj výrazne šetrí palivo a niekedy je až prekvapivé, akú dlhú vzdialenosť vie auto prejsť plachtením bez toho, aby stratilo rýchlosť.

Najhoršie sú krátke trasy v mestskej premávke, pri ktorých sa motor nezohreje – vtedy má auto najvyššiu spotrebu a najhoršie výfukové emisie. Začnite tým, že si budete napríklad “vybavovacie” jazdy v rámci mesta plánovať tak, aby ste spojili niekoľko krátkych ciest do jednej, začali od najvzdialenejšieho miesta a postupne sa vracali domov, aby ste na hneď na začiatku motor dobre zohriali.

Jazdite menej

Nie je na škodu si pripustiť, že niekedy je možno naozaj zbytočné ísť autom. Zvážte, či miesto auta nevyužijete radšej hromadnú dopravu, zdieľaný dopravný prostriedok alebo jednoducho nepôjdete pešo. Auto, ktoré necháte zaparkované na mieste, má totiž spotrebu presne nula.