Elektronické diaľničné známky ako náhrada pôvodných – lepených známok, začali platiť od 1. januára 2016. Klasickým nálepkám uplynie platnosť 31. januára 2016 o polnoci. Zhrnuli sme najdôležitejšie fakty, ktoré by ste mali vedieť, pokiaľ sa chystáte e-známku zakúpiť. Čo sa mení, a čo zostáva zachované?

Cena a platnosť

Cena diaľničnej známky sa oproti roku 2015 nezmenila. Odvíja sa od dĺžky jej platnosti. Pre vozidlá do 3,5 tony zaplatíme za ročnú známku 50 EUR, za mesačnú 14 EUR a za 10-dňovú 10 EUR.

cena diaľničnej známky

Ako to funguje

Elektronickú diaľničnú známku môžete kúpiť aj klasickým spôsobom – v sieti obchodných miest, na čerpacích staniciach či hraničných priechodoch. Nový je spôsob elektronizácie, ktorý umožňuje zakúpenie diaľničnej známky aj cez internetový portál či dokonca mobilnú aplikáciu. Online potom môžete vybaviť aj rôzne úpravy údajov, ako napr. zmenu EČV. Jednoducho si tu overíte aj jej platnosť, kedykoľvek budete chcieť. Novinkou sú tiež elektronické upozornenia prostredníctvom e-mailu alebo SMS. Vďaka nim nezabudnete, kedy vám vyprší platnosť, resp. dostanete informácie o vybavení vašej žiadosti či reklamácie.

kúpa e-známky

Poďme na to online

Pri kúpe e-známky môžete navštíviť webovú stránku www.e-znamka.sk (podrobný návod ako na to nájdete na tomto odkaze) alebo si stiahnuť mobilnú aplikáciu „eznamka“, ktorá je dostupná pre operačné systémy iOS a Android. Bohužiaľ, recenzie od používateľov aplikácie sú zatiaľ značne negatívne. Sťažujú sa na pomalý chod, nefunkčnosť, či problémy s prihlásením. Uvidíme, či sa podarí prvotné muchy čím skôr odstrániť. Aplikáciu nájdete jednoducho po zadaní názvu do vyhľadávania v príslušných obchodoch. Pri kúpe e-známky musia motoristi zadať nasledujúce údaje: EČV, krajinu registrácie auta, e-mailovú adresu, príp. číslo mobilného telefónu.

aplikacia eznamka

Kontrola

Pri kontrole naozaj nemusíte mať pri sebe žiaden doklad – ani nálepku, ani potvrdenie o zaplatení. Kontrolný systém je založený na tom, že len na základe evidenčného čísla vozidla je možné overiť, či preň je alebo nie je zakúpená diaľničná známka. Na tomto princípe budú fungovať aj kamerové systémy, ktoré evidenčné číslo prechádzajúceho vozidla identifikujú a skontrolujú tak, či má dané vozidlo splnenú povinnosť úhrady. Klasické zastavovanie auta teda už nebude potrebné. Ak vojdete na diaľnicu bez zákúpenej diaľničnej známky, hrozí vám pokuta od 50€ až do 500€.

kamerová kontrola

 

Aký je váš názor na elektronizáciu diaľničných známok? Uvítali ste túto novinku?

 

Zdroj: www.eznamka.sk; www.ndsas.sk; www.play.google.com/store