Keď si plánujete dovolenku autom, asi myslíte na to, akou trasou pôjdete, čo si pobalíte, či máte so sebou dostatočnú hotovosť alebo koľko piesku si od mora donesiete domov. Napadne vám ale, čo všetko by sa vášmu autu mohlo stať?

Na dlhej ceste čakajú riziká na každom kroku. Ak idete v noci po vedľajších cestách, môže sa stať, že dostanete defekt alebo zrazíte srnku. Alebo vám zrazu zhasne motor, pretože vám došlo palivo alebo ste natankovali nesprávne – v zahraničí sú na to ideálne podmienky, v mnohých krajinách nie je sieť čerpacích staníc zďaleka taká hustá ako u nás a palivá nemusia byť označené rovnako ako na Slovensku.

Čo v prípade, že máte s autom problém ďaleko od domova či dokonca v zahraničí? Budete si vedieť privolať pomoc alebo dohovoriť sa s miestnou políciou? V takej chvíli vám pomôžu asistenčné služby.

Asistenčné služby – jedno telefónne číslo pomôže vyriešiť problémy na cestách

Ak máte s autom nejakú nepríjemnosť napríklad na ceste z domu do práce, pravdepodobne vám ako prvé napadne privolať príbuzného či známeho, ktorý vám pomôže s opravou alebo odtiahnutím auta do servisu. Ale čo keby sme vám povedali, že profesionálna firma s odťahovým autom môže vaše auto odviezť do servisu úplne zadarmo?

Stačí, keď si zapamätáte jedno telefónne číslo na asistenčné služby (prípadne jedno pre volania zo Slovenska a jedno zo zahraničia), na ktoré treba volať vždy, keď sa vám niečo stane s autom. Na “druhom konci” vám zdvihne operátor, ktorý vás usmerní v tom, ako v nečakanej situácii postupovať, privolá vám pomoc a zabezpečí vám – a vášmu autu, ak je nepojazdné – dopravu do cieľa.

Kým havarijné poistenie vozidla je určené na zmiernenie finančných výdavkov za opravu škody vzniknutej na vozidle, asistenčné služby poskytujú pomoc pri problémoch s autom na cestách a znižujú komplikácie.

Asistenčné služby predpokladajú scenáre, ktoré sa vám môžu na cestách prihodiť. Nemusíte rozmýšľať, komu zavoláte, ktorá firma by vám vedela poradiť ani nič podobné – zavoláte na jednu asistenčnú linku a tá sa o zvyšok postará.

Takúto pomoc na telefóne oceníte aj pri ceste z domu do práce, ale o to viac napríklad v prípade, keď v noci na neznámej ceste trafíte kolesom výtlk a dostanete defekt a ste z toho v šoku. Vedeli by ste vôbec, komu vtedy zavolať? Na políciu, do servisu, odťahovej službe? Ak ste navyše v zahraničí, dokážete sa dohodnúť v cudzom jazyku?

Čo všetko pokrývajú asistenčné služby v zahraničí?

Dobré asistenčné služby by vás mali zabezpečiť pred tým, aby ste sa neocitli ďaleko od domova bez funkčného auta. Niektoré úkony sú spoplatnené alebo hradené len do určitej výšky, no odtiahnutie auta či opravu by ste si zaplatili tak či tak. Asistenčná služba vám zjednoduší privolanie pomoci a riešenie problému.

Toto sú najčastejšie prípady, kedy viete využiť asistenčné služby:

Nehoda, porucha alebo poškodenie vozidla

V prípade, že máte s autom nehodu, prípadne sa auto pokazí a je nepojazdné, centrála asistenčnej služby vám zabezpečí opravu na mieste alebo odtiahnutie auta do najbližšieho servisu. Asistenčné služby vám dokonca vedia pokryť náklady na ubytovanie v hoteli či náhradné vozidlo, kým je auto nepojazdné.

Krádež vozidla

V prípade krádeže vozidla vám sa vám asistenčné služby postarajú aspoň o základnú mobilitu – buď vám zabezpečia prepravu domov, alebo prenajmú náhradné vozidlo.

Strata kľúčov od vozidla

Ak ste kľúče od auta stratili alebo zabudli v zamknutom aute, asistenčné služby vám buď zabezpečia odborníka, ktorý vám auto príde otvoriť, alebo vám ho odtiahnu do servisu.

Defekt

Asistenčné služby dokážu v prípade defektu zabezpečiť výmenu pneumatiky priamo na mieste alebo odtiahnutie auta do najbližšieho servisu.

Prázdna nádrž alebo nesprávne palivo v nádrži

Situáciu, pri ktorej máte v nádrži nesprávne palivo vedia asistenčné služby vyriešiť tak, že vám zabezpečia odtiahnutie auta do najbližšieho servisu s odčerpaním paliva a natankovaním nového. Ak sa vám jednoducho minula nafta alebo benzín, asistenčné služby za vami pošlú auto, ktoré vám dotankuje.

Služby v cudzom jazyku

Pre tých, ktorí nehovoria cudzím jazykom, nevedia veľmi dobre vybavovať, alebo sú skrátka len v šoku z toho, čo sa im s vozidlom stalo, vedia pomôcť aj služby tlmočenia, prekladania, právneho zastupovania či sprostredkovania. Aj tie môžete získať v balíku asistenčných služieb.

Ako telefonovať s asistenčnou službou

Ak sa vám na cestách stane niektorý z vymenovaných problémov, zavolajte asistenčnú službu. Pripravte si svoje doklady, doklady k vozidlu a skúste s pomocou máp v smartfóne čo najlepšie určiť, kde sa nachádzate. Potom vytočte číslo asistenčnej služby a dispečerovi zodpovedajte nasledovné:

1. Či ste na Slovensku alebo v zahraničí
2. Aký máte problém s vozidlom
3. Údaje o vozidle (na identifikáciu by malo stačiť evidenčné číslo, no operátor sa môže opýtať aj na značku a model, VIN, vlastníka vozidla, číslo poistnej zmluvy…)
4. Kde sa s vozidlom nachádzate (na diaľnici na ktorom kilometri, na ceste medzi dvomi obcami, na akej ulici v meste…)
5. Či je vozidlo pojazdné, v akom je stave, či je možné k autu prísť s odťahovou službou
6. Koľko ľudí sa viezlo v aute (kvôli zabezpečeniu odvozu)
7. Aké služby chcete využiť (odtiahnuť auto do opravovne alebo oprava na mieste, náhradné vozidlo, ubytovanie…)

Nezabudnite, že spôsob pomoci, ktorá vám bude poskytnutá, určuje operátor. Nepresviedčajte ho, že podľa vás sa pokazené auto dá opraviť na mieste, ak operátor rozhodol, že zavolá odťahovú službu, ktorá vaše vozidlo odvezie do servisu.

Asistenčné služby nemusíte zháňať. Získate ich v balíku PZP zadarmo.

PZP musíte mať tak či tak uzatvorené celý čas, ktorý vlastníte auto, a tak nemusíte samostatne myslieť na to, či máte predplatené asistenčné služby. Stačí mať pri dokladoch či servisnej knižke zaznačené jedno telefónne číslo, ktoré vám môže výrazne uľahčiť riešenie problémov s autom.

Asistenčné služby s garanciou príchodu špecialistov do 60 minút získate v poisťovni Genertel zadarmo ku každému uzavretému povinnému zmluvnému poisteniu. Stačí si poistiť vaše auto online a k PZP automaticky získavate asistenčné služby na Slovensku aj v Európe.