Prehľad spoľahlivosti áut je často dôležitým faktorom pri kúpe nového vozidla. Spoločnosť Warranty Direct oslavuje tento rok svoje pätnáste výročie na trhu a pri tejto príležitosti zostavila rebríček najviac a najmenej spoľahlivých áut za posledných pätnásť rokov.

Spoľahlivosť podľa tejto štatistiky znamená počet závad, náklady na ich opravenie a náročnosť prác pri odstraňovaní poruchy (doba ktorú auto strávi v servise). Taktiež sa do výpočtu tzv. „reliability indexu” (po slovensky index spoľahlivosti) prirátavajú aj priemerný vek auta a najazdené kilometre.

Japonci sú najprecíznejší

Tak ako zvyčajne, aj tentokrát obsadili vrchné priečky rebríčka japonské značky. Až 7 z 10 najspoľahlivejších áut pochádza od japonských výrobcov. Najlepšie sa umiestnil Mitsubishi Lancer, z ktorých podľa štatistík menej ako jeden kus zamieri behom jedného roka do servisu.

Nemeckí výrobcovia na chvoste rebríčka

Na konci zoznamu úradujú prevažne nemecké značky, s najpočetnejším zastúpením od Mercedesu a Audi. Vôbec najmenej spoľahlivým autom podľa Warranty Direct je Audi RS6 z rokov 2002 až 2011, ktorého reliability index je takmer 2x väčší v porovnaní s nasledujúcim vozidlom v tabuľke – BMW M5.

Za posledných 12 mesiacov je najspoľahlivejšia Honda

Podľa štatistík je najmenej kazivou značkou za posledný rok Honda, za ktorou v tesnom závese nasledujú Suzuki a Toyota. Dominanciu ázijských značiek potvrdzujú v top 10 aj Kia, Mazda, Mitsubishi, Subaru a Daewoo, okrem nich medzi najlepšími nádeme aj Ford a Smart.

Nelichotivé výsledky pre luxusné značky

Najviac kazivé vozidlá za uplynulý rok pochádzajú z výrobných liniek značiek ako sú Mercedes, Jeep, Porsche a Land Rover. Medzi najmenej spoľahlivé autá sa zaradila aj talianska Alfa Romeo.