Auto si každý z nás poctivo vyberá, šetrí naň, teší sa z neho a používa ho takmer každý deň. Napadlo vám už ale, čo sa stane, ak jedného dňa svoje auto nenájdete na mieste?

Čo hovoria štatistiky

Koľko? Podľa policajných štatistík je ukradnutých v priemere 6 áut každý deň. Za rok je to vyše 2190 vozidiel, čo môže spôsobiť škody až do výšky 19,5 milióna eur. Navyše, úspešnosť pri riešení prípadov  krádeže vozidla je minimálna – vyriešených je menej ako ¼ prípadov.

Kde? Krádeže auta by sa mali najviac obávať Bratislavčania, keďže tu zmizne jednoznačne najviac vozidiel oproti zvyšným regiónom Slovenska. Za nimi nasledujú obyvatelia Nitrianskeho, Trnavského a Žilinského kraja, kde zlodeji úradujú približne rovnako. Najbezpečnejšie sa môžu cítiť vodiči v Prešovskom kraji, kde je počet krádeží oproti Bratislave len 13,6%.

Kedy? V rámci roka zmizne najviac áut počas jarných mesiacov. Zlodeji si logicky na krádež vyberajú nočné hodiny, približne od desiatej večer do šiestej hodiny ráno.

Aké? Prvenstvo v predajnosti áut na Slovensku patrí jednoznačne značke Škoda. Bohužiaľ, patrí jej aj prvenstvo v počte krádeží. Vzhľadom na počet áut tejto značky na cestách, to však nie je žiadne prekvapenie. Po Škode zlodejov lákajú Volkswageny (najmä Golf a Passat). Na treťom mieste sú autá značky Audi. Zlodeji kradnú tak na náhradné diely, ako aj na objednávku. Dopyt je rôzny, preto auto žiadnej značky nie je úplne v bezpečí.

Kradez vozidla 2015

Zdroj: www.spravy.pravda.sk

Dôležitá je ochrana

V prvom rade by ste pred odchodom od auta mali skontrolovať, či je zamknuté, či sú zavreté všetky okná, dvere aj kufor. Cennosti ako mobilný telefón, peňaženku, kabelku či nebodaj notebook nenechávajte v aute. Ak nemáte inú možnosť, dostatočne ich v aute ukryte aby neboli na viditeľnom mieste.

Čo sa týka špeciálneho zabezpečenia pred zlodejmi, nič nepokazíte, ak svoje autíčko ochránite elektronicky aj mechanicky. Asi najbežnejšou ochranou je alarm a zabudovaný imobilizér. Ďalej môžete použiť napríklad zámok volantu s funkciou alarmu, tyč na volant, pieskovanie skiel a veľmi užitočný je zabudovaný GPS modul. Vďaka nemu bude možné vaše auto v prípade potreby vystopovať cez skrytú GPS lokalizáciu. Má to však háčik. Tak, ako sa mení trh s rôznymi bezpečnostnými systémami, hľadajú si aj zlodeji neustále nové spôsoby, ako sa do auta dostať. Môžete im značne sťažiť prácu, dokonalá ochrana pred krádežou však neexistuje.

GIF

Nádych – výdych a nepanikáriť

Keď prídete k miestu, kde očakávate zaparkované vaše auto a ono tam nie je, nepodliehajte hneď panike. V prvom rade sa uistite, či ste na tomto mieste naozaj zaparkovali. Niekedy sa stane, najmä ak lokalitu nepoznáte, že sa v prvom momente zle zorientujete. Ak ste si istí, že na tomto mieste vaše auto bolo a už nie je, preverte, či vám ho neodtiahli. Pokiaľ vylúčite aj túto možnosť, neostáva iné, ako nahlásiť odcudzenie vozidla na polícii – na telefónnom čísle 158 alebo 112. Ak ste mali v aute peňaženku, nezabudnite zablokovať platobné karty. No a napokon prichádza čas kontaktovať poisťovňu. Ak máte poistenie Krádeže vozidla od Genertel, nahlásite nám krádež na telefónnom čísle 0850 555 555 (volanie zo SR) a +421 232 784 201 (volanie zo zahraničia).

GIF

Vaše auto nám nie je ukradnuté

V Genertel si môžete poistenie krádeže vozidla dohodnúť ako súčasť Povinného zmluvného poistenia alebo ako samostatné poistenie Krádeže vozidla. Uzavriete ho naozaj rýchlo a jednoducho, nemusíte nikam chodiť. Na našej stránke vyplníte kontaktné údaje a náš operátor sa s vami spojí. Prípadne môžete zavolať na naše číslo 0850 555 555. V oboch prípadoch uzatvoríte zmluvu pohodlne cez telefón. Všetky potrebné dokumenty potom dostanete elektronicky alebo poštou.  Na výber máte z dvoch variantov poistenia:

  1. 19€/ročne – s limitom poistného plnenia 4 000€,
  2. 29€/ročne – s limitom poistného plnenia 8 000€.

Poistenie je možné uzatvoriť pre vozidlá od 3 rokov veku, do 3,5 tony a na bežné použitie. Vzťahuje sa pre prípad krádeže celého vozidla. Čo sa týka územnej platnosti, poistenie platí pre poistné udalosti, ku ktorým došlo na území Európy (v geografickom zmysle). Ak zistíte, že vám autíčko naozaj ukradli, nečakajte a nahláste nám túto škodovú udalosť čo najskôr, najneskôr však do 15 dní odo dňa vzniku škody. Samozrejme, poistenie krádeži auta nezabráni, môžeme vám však zaplatiť škodu, ktorá vznikne, a to len za pár eur ročne.

GIF

Zlodeji sú profesionáli

Zlodeji ovládajú rôzne techniky ako ukradnúť auto, a sú naozaj zruční. Používajú elektronické ale aj mechanické vychytávky. Ak nechcú ukradnúť celé auto, len veci v ňom, rozbijú napríklad bočné okienko. Často tiež používajú rušičku, vďaka ktorej sa signál diaľkového ovládania auta preruší a auto zostane otvorené. Medzi ďalšie nástroje patrí napríklad poľský kľúč, keymaker, pripojenie k diagnostike či rôzne zariadenia na štartovanie. Je naozaj ťažké vypátrať ukradnuté auto, pretože zlodeji majú prepracovanú aj stratégiu po odcudzení.