V predchádzajúcom roku bolo ukradnutých v priemere 7 motorových vozidiel za deň a štatistiky Ministerstva vnútra naznačujú, že tomu pravdepodobne nebude inak ani tento rok.

Za prvý polrok sa spolu ukradlo 1 266 áut, no len málo sa vrátilo ich pôvodným majiteľom. Šťastie malo len asi 24 % z nich. Častejšie ako celé motorové vozidlá sa kradnú veci a súčiastky z áut. Zistených bolo 2 370 takýchto prípadov, no objasnených len asi 10%.

Tabuľka: Krádeže motorových vozidiel v roku 2012

Kriminalita

Zistené

Objasnené

Objasnené v %

Krádež motorových vozidiel

2 546

523

21 %

Krádež vecí a súčiastok z áut

5 388

486

9 %

Zdroj: Ministerstvo vnútra SR

 

Tabuľka: Krádeže motorových vozidiel v roku 2013 (údaje k 30.6.2013)

Kriminalita

Zistené

Objasnené

Objasnené v %

Krádež motorových vozidiel

1 266

305

24 %

Krádež vecí a súčiastok z áut

2 370

228

10 %

Zdroj: Ministerstvo vnútra SR

Bez auta sme dnes bezmocní

Auto. Kedysi prepych, dnes nevyhnutná súčasť bežného dňa. Mnohí z nás si bez neho nevedia predstaviť dochádzanie do práce, odvoz detí do školy, pracovné či osobné stretnutia, každodenné nákupy alebo návštevu lekára. Auto sa stalo našou každodennou súčasťou. Nikoho nepoteší vedomie, že sa v ňom niekto prehrabával, no pokiaľ nám ho ukradnú, častokrát zostaneme bez jediného dopravného prostriedku v rodine. Ako tomu predchádzať?

Nenechajte sa okradnúť

Hovorí sa, že ukradnúť auto je možné za menej ako 1 minútu. Ak sa však budete držať pár základných pravidiel, zlodeji to nebudú mať také jednoduché.

1. Neparkujte na neosvetlených a málo frekventovaných miestach. Na osvetlenej ulici si zlodej zo strachu pred odhalením krádež auta dobre rozmyslí.

2. Ak nenájdete vhodné miesto na parkovanie, radšej si zaplaťte a svoje auto zaparkujte na stráženom parkovisku. Nie je to zadarmo, ale kúpa nového auta či oprava po vykradnutí Vás vyjde oveľa drahšie.

3. V aute nikdy nenechávajte žiadne cenné ani iné veci na viditeľných miestach. Čo si nezoberiete so sebou, dajte radšej do skrinky alebo kufra. Týka sa to aj GPS navigácie či odnímateľného rádia. Zlodeja tak nič na palubnej doske alebo sedadle nebude lákať.

4. Za žiadnych okolností v aute nenechávajte náhradné kľúče alebo doklady. Nechcete predsa zlodejovi jeho prácu uľahčiť.

5. Chráňte svoje auto. Čím je drahšie, tým viac sa oplatí investovať do bezpečnostných zariadení. Pokiaľ zlodeja neodradia, minimálne ho zdržia. Dnes si môžete vybrať medzi mechanickým alebo elektronickým zabezpečením. Najlepšia je však kombinácia oboch uvedených.

Nech sa riadime akýmkoľvek počtom pravidiel, žiadne nás pred krádežou neochráni na 100%. Pre takýto prípad je dobré mať poistenie. „Najdôležitejšia je prevencia. Pokiaľ má majiteľ motorového vozidla svoje auto havarijne poistené, krádeže a toho, že zostane bez peňazí aj bez auta, sa báť nemusí“, radí Miroslav Chovan, riaditeľ poisťovne Genertel.

Dnes už na trhu existujú aj havarijné poistenia, ktoré vás nezruinujú, no v prípade, že sa ocitnete v núdzi, spoľahlivo pomôžu. Potom ani krádež či havária váš rodinný rozpočet nenabúra. „Havarijné poistenie síce nie je povinné, no vodičom môže ušetriť množstvo nečakaných výdavkov“, dodáva Chovan.