Vďaka kamerám bude jednoduchšie pokutovať nepoistených. Kým obvodné úrady nevyužívajú svoje právomoci jednoducho udeľovať pokuty až do výšky 3323 Eur za nepoistené vozidlo, polícia získa od 1. júla 2012 jedinečnú možnosť zatočiť s týmito nezodpovednými motoristami. Stačí, aby sa inšpirovala u kolegov vo Veľkej Británii, Austrálii alebo iných krajinách a začala využívať novo zavedený inštitút objektívnej zodpovednosti aj na overovanie, či je vozidlo zachytené kamerou poistené.

Už v júni plánuje polícia začať s pilotnými inštaláciami statických radarov a kamier, ktoré jej umožnia pokutovať nezodpovedných motoristov jazdiacich prirýchlo alebo na červenú. Následne od 1. júla budú títo motoristi aj trestaní pokutami. Mnohí motoristi prijímajú túto zmenu zákona s nevôľou z obáv, že dostanú pokutu aj za priestupok, ktorý nespôsobili oni, ale ich známy, keď mu auto požičali. Pri overovaní a pokutovaní platnosti povinného zmluvného poistenia vozidla však tento problém nevzniká, nakoľko je poistenie zodpovednosti za škody povinnosťou majiteľa resp. držiteľa auta.

„Zavedenie objektívnej zodpovednosti vítame a veríme, že ho bude polícia využívať najmä na nebezpečných úsekoch, pri školách či na miestach častých dopravných nehôd. Inštalácia statických kamier využívaných za týmto účelom im navyše poskytuje jedinečnú možnosť pokutovať motoristov, ktorí nemajú poistené vozidlo a reálne s ním jazdia po cestách. Tým totiž spôsobujú zbytočné komplikácie zodpovedným poisteným vodičom,“ povedal Petar Dobrič, člen predstavenstva pre priamy a medzinárodný obchod poisťovne Genertel.

Majiteľom áut, ktorí jazdia bez zákonnej poistky, hrozí od polície pokuta vo výške 66 Eur. Tú môžu dostať aj dnes v prípade, že ich policajt zastaví pri bežnej kontrole alebo pri spáchaní iného priestupku, čo sa mnohým vodičom stane len sporadicky a často ich policajt nezastaví aj niekoľko rokov. Nezodpovední nepoistení vodiči sa však môžu pri troche šťastia vyhýbať takýmto situáciám aj dlhodobo. Kamerový systém však bude sledovať všetky autá, ktoré prejdú monitorovaným úsekom.

„Pokuta za to, že auto nie je poistené, je v mnohých prípadoch vyššia, ako ročné poistné. Na druhej strane, zníženie počtu nepoistených áut môže vytvoriť priestor pre zníženie cien poistného. Každý motorista totiž v rámci svojho poistného prispieva na spoločný fond, z ktorého sú vyplácané škody spôsobené nepoistenými motoristami,“ dodal Dobrič.

V súčasnosti je na Slovensku podľa štatistík Slovenskej kancelárie poisťovateľov vyše 171 tisíc vozidiel bez zákonnej poistky. Z celkového počtu 2,44 milióna registrovaných áut je to vyše 7%, respektíve každé štrnáste auto na ceste. Tento podiel je dramaticky vyšší, ako v okolitých krajinách, kde je ich podiel na úrovni 2-3 percent.

Pevné pokuty v rámci objektívnej zodpovednosti

Druh porušenia predpisov

Pokuta

Do 15 dní*

zákaz predchádzania

249 eur

166 eur

prekročená rýchlosti v obci o 6 až 10 km/h

15 eur

10 eur

prekročená rýchlosti v obci o 11 až 15 km/h

39 eur

26 eur

prekročená rýchlosti v obci o 16 až 20 km/h

66 eur

44 eur

prekročená rýchlosti mimo obce o 11 až 15 km/h

30 eur

20 eur

prekročená rýchlosti mimo obce o 16 až 20 km/h

42 eur

28 eur

prekročená rýchlosti mimo obce o viac ako o 75 km/h

798 eur

532 eur

nezastavenie na STOPke

300 eur

200 eur

zákaz otáčania, cúvania

99 eur

66 eur

nepovolené státie na mieste pre invalidov

198 eur

132 eur

(navrhovaná) za jazdu bez PZP

66 eur

44 eur

*Ak je pokuta zaplatená do 15 dní, stačí zaplatiť 2/3 udelenej pokuty. Neúspešný odpor zvýši pokutu o 30 eur.