Hovorí sa, že alkohol je metlou ľudstva alebo aj tichý zabijak. Je častou príčinou mnohých ochorení, smrteľných úrazov aj zbytočných dopravných nehôd. Vieme pri jeho požívaní nájsť tú správnu mieru?

Je známe, že častá konzumácia alkoholu negatívne ovplyvňuje funkciu pečene, kardiovaskulárny systém, zvyšuje krvný tlak, nehovoriac o tom, že spôsobuje závislosť. V prípade, že si chceme udržať štíhlu líniu, mali by sme si dať na prázdne kalórie obsiahnuté v alkohole obzvlášť veľký pozor. Dva deci vína má až okolo 600 KJ a keď neodoláme a dáme si ďalší pohár, akoby sme zjedli celú porciu večere. Organizmus potom namiesto spaľovania tukov musí spracovávať alkohol.

Znížená pozornosť na cestách zabíja

Alkohol dokonca ovplyvňuje aj kvalitu spánku. Požitie alkoholu pred spaním spôsobuje rannú únavu a ak si potom sadneme za volant, riskujeme dopravnú nehodu. Kvôli nepozornosti za volantom vzniká na slovenských cestách až 25% nehôd, častou príčinou je práve únava a šoférovanie pod vplyvom alkoholu. „Vodičom odporúčame, aby únavu v žiadnom prípade nepodceňovali. Spomalia sa totiž ich reakcie na prípadné nebezpečenstvo alebo komplikovanú situáciu v doprave“, hovorí Miroslav Chovan, riaditeľ poisťovne Genertel.

Nesadajte za volant pod vplyvom alkoholu

Chystáte sa na cesty a z nejakých dôvodov sa na šoférovanie necítite? Za volant radšej nesadajte. Poisťovňa Genertel pre svojich klientov ponúka službu „Alkohol taxi“ ako súčasť asistenčných služieb, ktoré sú k povinnému zmluvnému poisteniu poskytované zadarmo. „Ak náš klient potrebuje odviezť, stačí mu zavolať na číslo asistenčnej služby. Prídu špecialisti a klienta odvezú spolu s jeho autom domov“, vysvetľuje Chovan. A dodáva, že zákonné poistenie začína už na 59 Eur za rok, čím je spolu s asistenčnými službami naozaj výhodné. Do konca mája môžete toto poistenie získať s extra zľavou 5%.

Vedeli ste, že prejsť k Genertelu môžete už 9 mesiacov pred ukončením Vašej aktuálnej zmluvy?