Kvôli nepozornosti za volantom vzniká na slovenských cestách až 25 percent nehôd. Medzi najčastejšie príčiny patrí únava, používanie mobilného telefónu či ovládanie rádia alebo navigácie. Veľmi častým dôvodom je aj šoférovanie pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok.

Dodržiavajte primeraný odstup

Náraz kvôli nedodržaniu bezpečného odstupu tvorí takmer štvrtinu nehôd. Odporúčaná vzdialenosť, ktorú by ste si mali udržiavať od vozidla pred vami sú dve sekundy – odpozorujete si ju veľmi jednoducho – pokiaľ prejdete okolo ľubovolného statického objektu pri ceste o dve sekundy neskôr ako vodič pred vami, odstup je dostatočný. Pochopiteľne, v zime na zasneženej vozovke je lepšie nechať si ešte väčší odstup.

Otáčanie a cúvanie

Častým dôvodom nehôd je aj nesprávne otáčanie sa a cúvanie. Spôsobuje ich menšia viditeľnosť v porovnaní so štandardnou jazdou.

Prispôsobte rýchlosť jazdy vozovke

Nie všetky cesty na Slovensku sú v dokonalom stave preto je dôležité prispôsobiť jazdu a rýchlosť povahe vozovky. Každá desiata havária je spôsobená  neprimeranou rýchlosťou, kedy vodič neprispôsobí rýchlosť práve stavu cesty. Nasleduje nedanie prednosti v jazde. Tie vznikajú buď kvôli tomu, že si vodič nevšimne vozidlo, ktoré má prednosť alebo kvôli nedokonalému ovládaniu pravidiel cestnej premávky.

Toto sa týka najmä mladých začínajúcich vodičov, ktorí často priznávajú, že ak by mali opakovane skladať vodičské skúšky, pravdepodobne by neuspeli.