V týchto dňoch medializovaný prípad motoristu, ktorého okradli o značnú sumu peňazí na diaľnici D1 v Bratislave počas opravy defektu, nie je jediný. Prefíkaní zlodeji pritom majú viacero taktík, ako sa obohatiť na úkor nič netušiacich cestujúcich. Ako sa chrániť a čo robiť v prípade defektu či inej obdobnej udalosti?


Predtým ako nasadne posádka späť do auta na čerpacej stanici, je dobré pohľadom skontrolovať, či nie je na aute niečo nezvyčajné. Ak niekto úmyselne prepichol pneumatiku, dá sa to spravidla poznať. Oplatí sa taktiež počas nákupu a platenia v obchode na pumpe občas skontrolovať, či sa niekto cudzí nepohybuje okolo auta. To platí dvojnásobne v noci. Samozrejme, aj pri najväčšej opatrnosti sa môže stať, že sa zlodejom podarí poškodiť pneumatiku a o niekoľko kilometrov je nutné auto odstaviť kvôli defektu. V takom prípade sa odporúča zájsť na krajnicu čo najďalej od jazdného pruhu, prípadne čiastočne aj mimo vozovky. Vodič si musí podľa predpisov obliecť reflexnú vestu a následne môže vystúpiť a skontrolovať škodu. Nakoľko pravdepodobnosť, že vozidlo dostane defekt na diaľnici je veľmi malá, ide zrejme o úmyselné poškodenie pneumatiky zlodejom a polícia odporúča ihneď volať na číslo 158 a informovať ju o situácii a svojej polohe. „Je dôležité, aby v takomto prípade vždy niekto zostal pri peniazoch a okamžite kontaktoval políciu,“ povedal pre médiá hovorca policajného zboru František Peczár. Vozidlo policajnej hliadky navyše po príchode do ďaleka majákmi upozorňuje ostatných o prekážke na ceste. Motorista by nemal zabudnúť na postavenie výstražného trojuholníka a zapnutie výstražných svetiel na aute.Aj napriek tomu, že mnohí motoristi nemajú problém pneumatiku vymeniť, odborníci odporúčajú radšej uzamknúť vozidlo a hneď po informovaní polície volať asistenčnú službu. „Tú majú vodiči zvyčajne bezplatne k povinnému zmluvnému poisteniu a zahŕňa aj opravu defektu. My navyše garantujeme, že vám pomoc príde do 60 minút, inak dostanete 50 eur na benzín alebo naftu. V prípade diaľnic a rýchlostných ciest je to však spravidla omnoho rýchlejšie,“ povedal Miroslav Chovan, riaditeľ online poisťovne Genertel.

Za využitie asistenčných služieb pri oprave defektu motorista neplatí okrem materiálu nič navyše. Špecialisti vymenia pneumatiku rýchlo, odborne a vodič sa ani nezašpiní. V prípade väčšej škody zabezpečí asistenčná služba odtiahnutie vozidla.

Pri cestovaní v noci je okrem toho bezpečnejšie vyhýbať sa neosvetleným alebo naoko opusteným odpočívadlám. Môžu na nich striehnuť zlodeji, ktorí čakajú na nepozornosť posádky a v malej rýchlosti narazia do vozidla obete svojim. Pri riešení škodovej udalosti si posádka vozidla ani nevšimne, že má vybielený kufor.

Telefónne čísla asistenčných služieb

Allianz – SP +421 2 529 33 112
Axa +421 2 292 92 929
ČSOB +421 2 444 50 050
Generali 0800 121 122
Genertel + 421 2 327 84 284
Groupama +421 2 208 54 504
Komunálna 18 118
Kooperativa 18 118
Union 0850 111 211
Uniqa +421 2 582 52 188
Wüstenrot +421 2 578 89 333

 

Čo zvyčajne zahŕňajú asistenčné služby?

 • Opravu vášho vozidla na mieste.
 • Odtiahnutie vozidla do najbližšieho servisu alebo do miesta bydliska.
 • Repatriácia vozidla.Niekoľkodňovú úschovu nepojazdného vozidla.
 • Náhradnú dopravu autom, taxíkom, vlakom alebo lietadlom.
 • Asistencia pri otvorení zámku v prípade straty kľúčov.
 • Vyčerpanie nesprávneho paliva.
 • Dočerpanie paliva.
 • Oprava defektu.
 • Nabitie batérie.
 • Ubytovanie v núdzi pri nehode, poruche alebo odcudzení vozidla.
 • Organizácia lekárskej starostlivosti.
 • Organizácia finančnej pomoci.
 • Zošrotovanie vraku.