Pokuta od policajta za jazdu na aute bez povinného zmluvného poistenia je to najmenej, čo môže takéhoto vodiča postretnúť. Pri jazde do zahraničia riskujú nie len vyššie pokuty na mieste ako slovenských 66 Eur, ale aj zošrotovanie auta či väzenie. Takto silné nástroje v boji proti nepoisteným motoristom sú najmä v západných krajinách.

Napríklad v Nemecku hrozí vodičovi okrem vysokej pokuty rovnej 180 násobku jeho denného príjmu aj rok za mrežami a odobratie vodičského preukazu. Ďalším trestom, ktorému čelia vodiči v Nemecku je, že je im nepoistené auto zabavené. Vo Veľkej Británii dokonca hrozí priamo zošrotovanie nepoisteného vozidla.

Účinnosť pravidiel je rôzna. Kým v Nemecku je rovnako ako v Dánsku či Rakúsku podiel nepoistených vozidiel takmer nulový, v Británii sa stále nájdu 4% motoristov bez zákonnej poistky. V susednom Česku či Maďarsku stačia pokuty, aby bol tento podiel na úrovni 2,5 resp. 3 percentá. Na Slovensku je bez poistenia 171 tisíc áut, čo je zhruba 7%.

„Prvým krokom proti nepoisteným vodičom by malo byť, že sa začnú efektívne uplatňovať súčasné sankcie. V prvom rade pokuta vo výške 66 Eur na mieste od policajta a okrem toho aj pokuta vo výške až do 3323 Eur od obvodného úradu,“ povedal Petar Dobrič, člen predstavenstva pre priamy a medzinárodný obchod poisťovne Genertel. Ďalším krokom môže byť zavedenie ďalších postihov, podobne ako v Nemecku či V. Británii.

Motoristi jazdou bez zákonnej poistky však riskujú omnoho viac, ako je pokuta. Spôsobenú škodu totiž musia v konečnom dôsledku uhradiť. Už aj pri malom ťukanci na parkovisku môže vzniknúť na aute poškodeného škoda vo výške niekoľko sto Eur. Aj oprava poškodeného laku na nárazníku vyjde na 300-400 Eur. Vážna nehoda, pri ktorej poškodený zahynie alebo utrpí vážne zranenia, by pre nepoisteného vinníka mohla znamenať aj to, že príde o svoj majetok a poškodenému bude do konca života platiť rentu. Nie je nezvyčajné, že najmä v prípade nehody v zahraničí sa sumy priznané poškodeným šplhajú až do stoviek tisíc a miliónov Eur.

„Motoristi by si mali dobre zvážiť, či budú riskovať takéto veľké výdavky a dokonca aj svoj majetok, keď poistné na Slovensku začína na úrovni len 59 eur za rok,“ dodal Dobrič.

Ak by sa počet nepoistených vozidiel znížil, mohlo by zlacnieť aj poistenie. Slovenská kancelária poisťovateľov eviduje ročne zhruba 4 tisíc nehôd spôsobených nepoistenými vozidlami s plnením 4 milióny eur. Tieto škody sú v prvom momente kryté garančným fondom, na ktorý sa skladajú všetci, ktorí riadne platia poistné. Následne je škoda vymáhaná od vinníka.

Viac informácií o produktoch poisťovne Genertel a možnosť objednať si poistenie získajú záujemcovia na stránke www.genertel.sk alebo na telefonickej linke 0850 555 555.