Ani v októbrovom sychravom počasí nemusíte ležať doma pred telkou. Vezmite celú rodinu na výlet a odvezte sa na neďalekú Moravu. Tu, kúsok za slovenskými hranicami, sa nachádza hneď niekoľko nádherných českých jaskýň. Vybrali sme pre vás 5 z nich, pričom každá je niečím iná a unikátna, aj keď príbeh tej poslednej vás asi prekvapí najviac. Jaskyne sú sprístupnené až do konca októbra (okrem pondelkov). Informácie o časoch konkrétnych prehliadok nájdete na webe Správy jaskýň ČR.

Jaskyňa Na Turoldu

Len asi hodinku cesty od slovenskej hranice narazíte na vrch Turold pri meste Mikulov. V miestnej jaskyni môžete obdivovať úchvatné výčnelky pokryté trblietavými kryštálmi čistého kalcitu. Prekvapiť vás tu môže aj kolónia spiacich netopierov. Zaujímavosťou je, že v niektorých častiach jaskyne je dno pokryté bielym vápencovým pieskom. Na záver prehliadky sa pristavíte pri smaragdovozelených podzemných jazierkach. Trasa trvá asi hodinu ale pripravte si na ňu teplé oblečenie. Teplota v jaskyni sa pohybuje okolo 7-9°C.

Ilustračné zábery

Zbrašovská aragonitová jaskyňa

Tento vápencový jaskynný systém vznikol pôsobením zrážok a teplých minerálnych vôd vyvierajúcich z veľkých hĺbok zeme. Nachádza sa priamo v kúpeľoch Teplice nad Bečvou. V jaskyni vás očarí výzdoba, ktorú vytvoril minerál aragonit, ale unikátom sú aj kužeľovité stalagmity. Zaujímavosťou je, že ide o najteplejšiu jaskyňu v Českej republike so stabilnou teplotou 14°C. Základná prehliadka trvá cca hodinu a ak budete mať po nej ešte chuť, určite sa choďte pozrieť k neďalekej Hraničnej priepasti, najhlbšej priepasti v ČR.

Katarínska jaskyňa

Katarínska jaskyňa sa nachádza v chránenej krajinnej oblasti Moravský kras. V tejto lokalite je naozaj množstvo krásnych miest na rodinné výlety a rozsiahla sieť cyklotrás. V októbri je však na cyklovýlet väčšinou príliš chladno, preto je najlepšie vybrať sa do niektorej z jaskýň, ktorých je v tejto oblasti hneď niekoľko. Názov Katarínskej jaskyne je odvodený od zaujímavej povesti, ktorú vám neprezradíme, aby sme vás nepripravili o zážitok. 🙂 Nebojte sa, dozviete sa ju hneď po vstupe. V priestore je úžasná akustika, ktorú oceníte po pustení ukážky z Nabucca počas prehliadky. Prejdete sa tiež okolo množstva dlhých a tenkých stalagmitov a stalagnátov. Prehliadka je ukončená za 40 minút.

Punkevní jaskyňa

V Moravskom krase ešte zostaneme. Asi pol hodinku peši (alebo 10 minút autom) od Katarínskej jaskyne sa nachádza Punkevní jaskyňa. Po návšteve tejto jaskyne si okrem nádherných jaskynných útvarov určite zapamätáte časť, kedy zrazu vyjdete z jaskynnej tmy a ocitnete na dne obrovskej priepasti zvanej Macocha. Rozprávkovo pôsobiace jazierka tu kontrastujú so 138,5 metra vysokou skalnou stenou. Ďalej prehliadka pokračuje na člnoch po mŕtvom ramene, podzemných jazerách, aj tečúcom toku, čo zážitok z jej nádherných priestorov ešte umocňuje. Prehliadka trvá asi hodinu.

Ilustračné zábery

Jaskyňa Výpustek

Ak budete stíhať, nasadnite ešte do auta a odvezte sa asi 30 minút smerom na Brno. Tu sa totiž nachádza ďalšia jaskyňa s názvom Výpustek. Jej zaujímavá a trochu temná história vás možno zaskočí. Do jaskyne vstupujete cez bývalé kasárne a betónový vojenský kryt, ktorý slúžil českej a československej armáde. V roku 1961 bol kryt rozšírený do rozsiahlej jaskynnej chodby a neskôr sa jaskynné priestory zmenili na nemeckú podzemnú továreň.  Pri prehliadke si budete môcť pozrieť aj pôsobivé ruiny nemeckej kotolne s 8 metrov vysokým komínom, ktorý vedie na povrch cez skalný masív. Hrubý zásah človeka sa tu spája s krásnymi prírodnými úkazmi. Prehliadka trvá hodinu a štvrť.

Aj na výlete neďaleko slovenských hraníc myslite na cestovné poistenie. To naše uzatvoríte jednoducho online a pre celú rodinu. 🙂

Zdroj: https://www.caves.cz/