Kupujete si nové auto a máte stanovený rozpočet, do ktorého sa chcete zmestiť? Dávajte pozor. Z auta za 15-tisíc sa raz-dva stane auto za 17-tisíc. Stačí pripočítať dodatočné poplatky, s ktorými by ste mali pri kúpe rátať. Kúpna cena totiž pri novom aute nie je zďaleka jediný výdavok. Pripravili sme si pre vás prehľad ďalších poplatkov, ktoré na vás pri kúpe auta čakajú.

1. Preplatenie financovania

Ak si chcete kúpu auta rozdeliť na menšie splátky, máte na výber množstvo produktov – úver či lízing s mesačnými splátkami, financovanie na štvrtiny alebo pätiny. Pri každom z nich však počítajte s preplatením kúpnej ceny približne o 6 – 8 % oproti kúpe auta v hotovosti.

Preplatenie môže byť rozpočítané do mesačných splátok, môže mať formu spracovateľského poplatku, zvýšenej prvej alebo poslednej splátky, či rôznych skrytých poplatkov. O poplatok môže byť tiež zvýšená kúpna cena auta. Žiadne financovanie so skutočným 0 % navýšením, žiaľ, neexistuje.

2. Registračný poplatok za prihlásenie

Pri prihlasovaní auta na polícii zaplatíte registračný poplatok podľa výkonu plus 33 € za tabuľky s evidenčným číslom. Pri novom aute s výkonom okolo 140 až 150 koní tak na polícii necháte zhruba 300 €.

V niektorých showroomoch vám predajcovia ponúknu aj sprostredkovanie prihlásenia na polícii. Pripravte sa, že za túto službu si obyčajne vypýtajú 20 – 100 € navyše.

3. Diaľničná známka

Ak si práve nekupujete auto len ako nákupnú tašku či na dochádzanie do mesta, celkom isto si naň budete chcieť kúpiť diaľničnú známku.

Slovenské diaľničné známky sa predávajú na čerpacích staniciach alebo na webe eznamka.sk, ročnú (365-dňovú alebo na kalendárny rok) si môžete kúpiť za 50 €.

dialnica

4. Sada zimných kolies

Prezúvať v zime na zimné pneumatiky je nielen zákonom predpísané, ale aj bezpečné. Na pneumatikách by ste nemali šetriť. Pripravte si aspoň 240 € za sadu pneumatík na jednu sezónu.

Môžete sa skúsiť opýtať predajcu auta, či vám nevie objednať pneu za zvýhodnenú cenu. A ak kupujete auto v zime, presvedčte ho, aby vám ho prezul ešte pred odovzdaním.

Máte záujem o zimné kolesá na druhej sade diskov, aby ste ušetrili pri prezúvaní? Pri mnohých nových autách musíte počítať aj s kúpou druhej sady snímačov tlaku v pneumatikách (TPMS).

Zvážte aj nákup sady bezpečnostných skrutiek (od 30 €), ktoré môžu odradiť zlodejov, a tak vás ochránia pred nepríjemným prekvapením.

5. Sada rohoží a vanička do kufra

Niektoré automobilky akoby vyrábali nepraktické autá, vhodné len na používanie v čistých topánkach počas suchých dní. Pod sedadlá totiž montujú textilné koberčeky, ktoré síce vyzerajú luxusnejšie, no špina a vlhkosť sa v nich drží jedna radosť.

Ak chcete využívať auto aj vtedy, keď prší alebo sneží, mali by ste od jari do jesene vymeniť pôvodné textilné koberce za gumové. Ideálne sú také s vysokým okrajom a vyrobené pre váš model auta, aby perfektne pasovali a nezosúvali sa pod pedále.

Vezmite si rovno aj gumovú vaničku do kufra s vyšším okrajom. Tá ochráni čalúnenie kufra, či už pred topiacim sa snehom z lyžiarok, alebo pred rozpučeným ovocím, ktoré sa vám jedného dňa vysype z nákupnej tašky. Celá súprava vyjde asi na 70 €.

6. Držiak na telefón a nabíjací kábel

Vedeli ste, že ani počas jazdy v aute nespúšťate oči a ruky zo smartfónu? Používate navigáciu, púšťate hudbu alebo, nebodaj, vybavujete telefonáty. Pre takýchto šoférov je ideálne mať smartfón ukotvený v zornom poli v kvalitnom držiaku.

drziak na mobil

Smartfón sa vám v aute nemusí vybíjať, práve naopak. Ak nemáte auto z bezdrôtovou nabíjacou podložkou a kompatibilný smartfón, pripojte si ho káblom. Keď si mobil pripojíte priamo do USB portu auta, získate aj možnosť prehrávania hudby či zrkadlenia aplikácií na displeji v aute. Z adaptéra do 12-voltovej zásuvky zapaľovača sa vám bude smartfón takmer určite nabíjať rýchlejšie.

Za kvalitný držiak na telefón a nabíjací kábel dáte okolo 30 €.

7. Zabezpečenie auta

Kúpa populárneho auta od populárnej značky so sebou nesie aj riziko. Auto býva častým terčom zlodejov. V prípade vozidiel najmä nemeckých výrobcov odporúčame investovať 300 až 600 € do zabezpečovacieho systému.

Na trhu je množstvo rôznych riešení. Najmodernejšie okrem samotného zabezpečenia proti krádeži ponúkajú aj funkcie diaľkového monitorovania či odomykania a štartovania auta.

8. Poistenie

Ak už máte vybraté, aké auto si chcete kúpiť, potrebujete zistiť všetko o jeho poistení.

Pred tým, ako si auto prihlásite na seba, musíte mať uzavreté povinné zmluvné poistenie (PZP). Túto povinnosť predpisuje zákon. PZP totiž kryje prípadnú škodu, ktorú by ste spôsobili iným účastníkom cestnej premávky.

Vďaka našej online kalkulačke poistenia Genertel si viete ešte pred samotnou kúpou vozidla vypočítať výšku PZP. Takisto sa môžete vopred oboznámiť s ponukou a cenami doplnkových služieb, ako je miniHavarijné poistenie či za 29 € ročne Poistenie krádeže vozidla s plnením až do 8 000 €.

Na našom webe si dokonca môžete PZP, ako aj doplnkové služby objednať online a zmluvy uzavrieť na diaľku. Na rozdiel od iných záležitostí pri kúpe auta je PZP Genertel služba, s ktorou vás nečakajú nepríjemné prekvapenia.