Už dávno nie je potrebné vláčiť so sebou na dovolenku konzervy, paštéty alebo instantné cestoviny. Ceny jedla v obľúbených destináciách ako Chorvátsko či Taliansko sa veľmi podobajú tým slovenským. Navyše spoznáte vašu destináciu aj z pohľadu gurmána, a to ani nemusíte byť gastroturista. Nemáme však na mysli, že budete míňať peniaze v drahých reštauráciách. Môžete si predsa navariť. 🙂

Dovolenka chutí

Všimli ste si, že v prímorských destináciách nám jedlo chutí akosi viac? Nie však to v hotelových rezortoch (česť výnimkám), ale také, ktoré kúpite priamo v miestnom obchode, na trhu, či dokonca pri ceste. A nie je to len tým, že sme v pohode a bez stresu. Ovocie a zelenina majú krajšie farby a výraznejšiu chuť aj vôňu, z plodov mora a rýb máme pocit, že ešte dnes plávali okolo nás (a to ani nie sme ďaleko od pravdy) a mäso tiež chutí a vyzerá akosi zdravšie. Keď k tomu pridáte vychladené pivko na pláži či pohár vína pri západe slnka, razom sa vám daná krajina páči ešte o čosi viac.

Ušetríte

Ak sa rozhodnete na dovolenke variť, strava vás vyjde oveľa lacnejšie, ako keby ste každý deň jedli v reštaurácii. V hoteloch pri polpenzii či all inclusive máte síce jedlo bez roboty, na jednej strane sa vám však pobyt značne predraží, na druhej strane ani neokúsite radosť z toho, keď si sami pripravíte jedlo z miestnych surovín. K vareniu, samozrejme, potrebujete ubytovanie s kuchynkou. To je ďalšia výhoda – tým, že budete hľadať ubytovanie mimo hotela, zoženiete ho často niekoľkonásobne lacnejšie. Napríklad malé vilky či apartmány, od ktorých dostanete kľúče, znamenajú väčšie súkromie, viac miesta, terasu, či záhradku, na ktorej môžete dokonca grilovať.

Navštívte menšie reštaurácie

Nevravím, že rôzne delikatesy, špecifické pre danú krajinu, budete hneď vedieť uvariť.  Možností je niekoľko. Môžete, samozrejme, navštíviť mieste reštaurácie. Je dobré vybrať si také, ktoré pôsobia viac „domácky“. Máte pri nich istotu, že sa vám dostane lokálnych pochúťok a navyše ušetríte. V dobrých bedekroch nájdete odporúčania pre konkrétne reštaurácie aj s hodnotením a cenovou reláciou. Popri občasnej návšteve reštaurácie vám však zostane ešte niekoľko dní, kedy nebudete vedieť, ako naplniť škvŕkajúci žalúdok. A tu prichádza na rad varenie.

Nemusíte byť šéfkuchár

Ak sa chcete na miestne potraviny dobre pripraviť, odporúčame kúpiť okrem bedekra aj kuchársku knihu so špecialitami danej krajiny. Nie vždy je to možné, najmä v slovenčine môžete mať komplikácie, talianske či grécke kuchárky určite nájdete a v tých lepších sa dočítate nielen o jednotlivých surovinách, ale aj o histórii krajiny, o zvykoch a tradíciách, či o pôvode jedál.  Zistíte tak oveľa viac o krajine, v ktorej trávite voľné chvíle. Navyše máte o čítanie na pláži postarané. Ak sa neradi vŕtate v knižkách, postačí vám aj sedliacky rozum a aké-také predchádzajúce kuchárske skúsenosti.

Vyberte sa na nákup

Teraz prichádza najzábavnejšia časť – nákup potravín. Či už nakupujete v miestnom obchode alebo na trhu, zaručene sa nudiť nebudete. Nie je nad to voňať čerstvé pomaranče, vyberať si z krvavočervených paradajok, ochutnať mieste koreniny. Odvážte sa vyskúšať, čo nepoznáte, o tom to predsa je. Ochutnajte vždy miestnu špecialitu, napr. chorvátsky pršut, talianske vongole, pljeskavicu z Čiernej hory, grécku pitu a podobne.

Varenie je radosť

Stáť pri hrncoch na dovolenke môže znieť hrôzostrašne, ale opak je pravdou. Z varenia sa dá spraviť jeden z cieľov dovolenky, na ktorý sa budete tešiť a spomínať. Nemusíte sa báť, že by ste v kuchyni trávili pol dňa, zatiaľ čo sa zvyšok rodiny bude kúpať v mori. Väčšina jedál prímorských krajín sa dá pripraviť veľmi rýchlo, sú zložené z niekoľkých surovín a navariť si môžete aj na dva dni. Aj tak nám v tom teple nechutí toľko jesť. Dušu aj žalúdok rovnako potešia studené misy, na ktoré jednoducho naukladáte miestne mäsové výrobky, syry, veľa veľa čerstvej zeleniny a ovocia. K tomu osviežujúca ovocná limonáda s ľadom, či lokálne víno a vybavené. Potom už len vyložiť nohy, nikam sa neponáhľať, rozprávať a smiať sa, a najmä – vychutnávať.

GIF