výtlky na cestáchAj keď to pri pohľade na slovenské cesty vyzerá, akoby sa nad naším územím prehnal meteorický dážď, nie je tomu tak. „Našťastie“, ide len o staré známe výtlky.

Po sociálnych sieťach v posledných dňoch koluje obrázok, kde sú slovenské cesty prirovnávané k povrchu na Mesiaci či Marse. Človek sa nad tým najprv zasmeje, neskôr si však uvedomí smutnú realitu, ktorá sa rok čo rok opakuje.

Krátery na slovenských cestách

Výtlky nie sú len kozmetickou závadou povrchu vozovky či aktuálnou témou, ktorá spája tisíce nadávajúcich vodičov. Predstavujú skryté nebezpečenstvo a sú zodpovedné za značné množstvo dopravných nehôd. Pretože vodiči často v snahe vyhnúť sa výtlku na ceste narazia do vozidla idúce v protismere.

„Tisíce výtlkov sú každoročne veľkým problémom slovenských ciest. Okrem toho, že si na nich motoristi ničia svoje vozidlá, sú aj bezpečnostným rizikom, ktoré môže skončiť dopravnou nehodou. Našim klientom v prípade nehody garantujeme príchod špecialistov do 60 minút, ktorí na mieste opravia defekt, dobijú batériu či dočerpajú palivo“, povedal Miroslav Chovan, riaditeľ poisťovne Genertel.

V zime len provizórne opravy

Počas zimy a mrazov sa pristupuje len k provizórnym riešeniam. Po správnosti by sa mal výtlk vyplniť takzvaným zimným asfaltom, na ten však správcovia ciest spravidla nemajú voľné finančné prostriedky. Lacnejšou alternatívou je zarovnávanie výtlkov vyfrézovanou asfaltovou drťou, ktorá sa zahreje, aby vytvorila dočasnú súvislú vrstvu. Systematické opravy ciest začnú cestári robiť až niekedy na jar, keď to dovolia klimatické podmienky.