Každý tretí motorista už mal niekedy sex za volantom. Ajkeď takmer všetci z nich sa mu venovali v odstavenom aute, našli sa aj takí, ktorí sa neunúvali auto zastaviť. Z nich takmer 15 % malo vďaka tomu dokonca nehodu. Aj takéto výsledky priniesol prieskum online poisťovne Genertel prostredníctvom hry Aké je tvoje šoférske IQ na sociálnej sieti Facebook.

Z prieskumu ďalej vyplýva, že až na niekoľkých všetci vedia, že v zime je zákonná povinnosť mať zimné pneumatiky. Len približne polovica však vie, čo presne hovorí legislatíva – sú povinné, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. Zároveň si vyše 90 percent motoristov uvedomuje, že brzdnú dráhu ovplyvňuje najmä hmotnosť vozidla a jeho rýchlosť. „Aj napriek tomu sme v zimnom období denne svedkami kolízií a nebezpečných situácií, ktoré sú spôsobené nedodržaním bezpečnej vzdialenosti, lepenia sa rýchlejších na autá pred sebou či nedodržiavania maximálnej povolenej rýchlosti v obci. Dokonca vídať občas motoristov, ktorí jazdia bez ohľadu na podmienky na cestách s letnými pneumatikami,“ povedal Miroslav Chovan, riaditeľ poisťovne Genertel.

Celkovo možno povedať, že motoristi na Facebooku teoreticky vedia jazdiť bezpečne, ohľaduplne a úsporne. Napríklad zhruba 73 percent používateľov jazdí na troj prúdovej diaľnici správne v pravom pruhu a ostatné využívajú na predbiehanie. Rovnaký počet správne odpovedal, že aquaplaning, teda strata kontaktu pneumatiky s vozovkou, vzniká keď pneumatika nestíha odvádzať vodu. Ďalších 11 percent odpovedalo, že vzniká keď dlho prší, čo možno tak isto považovať za správne.

„Sme veľmi radi, že až vyše 95 percent motoristov vozí svoje deti pripútané v detskej autosedačke. Ak aj opomenieme, že je to povinné, autosedačka výrazne zvyšuje šance dieťaťa prežiť nehodu a ochráni ho pred vážnymi zraneniami,“ povedal Chovan. K nebezpečnému vozeniu detí na kolenách dospelého vpredu alebo vzadu sa priznalo len 1,4 percenta respondentov.

Prieskum ukázal aj to, že mnoho vodičov nevie, aké doklady si netreba zabudnúť doma pri ceste autom do zahraničia a len niečo vyše 71 percent označilo správnu odpoveď – zelenú kartu. Tá je dokladom o povinnom zmluvnom poistení a kto ju v zahraničí nemá, zbytočne si môže spôsobiť problémy. Viac ako tretina vodičov taktiež nevie, že starú zmluvu o povinnom zmluvnom poistení možno vypovedať najneskôr 6 týždňov pred výročným dňom. Kto termín nestihne, nemôže na ďalší rok prejsť k inej poisťovni so spravidla nižším poistným.

Hra Aké je tvoje šoférske IQ prebieha od novembra 2011 a údaje boli exportované začiatkom februára. Respondenti odpovedali len na vybrané otázky a priemerný počet na jednu otázku bol cca 8200 respondentov. Na otázku ohľadom výpovede starej zmluvy o PZP odpovedali všetci účastníci hry resp. prieskumu. Z celkového počtu respondentov bolo 56 percent mužov a 44 percent žien. Hra je dostupná na: https://apps.facebook.com/soferske-iq/.

Vybrané otázky z prieskumu:
Mali ste už niekedy sex v akejkoľvek podobe za volantom?

Nie, nikdy 65,57%
Áno, v odstavenom aute 29,12%
Áno, aj počas jazdy 4,53%
Áno, skončilo to nehodou 0,78%

*Viac informácií o produktoch poisťovne Genertel a možnosť objednať si poistenie získajúzáujemcovia na stránke www.genertel.sk alebo na telefonickej linke 0850 555 555.

Koľkokrát vám počas šoférovania spadla zapálená cigareta vnútri v aute?

Nefajčím alebo nefajčím počas jazdy 51,22%
Ani raz 42,78%
Menej ako 5 krát 4,42%
Viac ako 5 krát 1,58%

Čo potrebuješ pri ceste do zahraničia?

Zelenú kartu 71,36%
Veľký technický preukaz 15,10%
Notársky overený vodičský preukaz 7,77%
Bielu kartu 5,77%

Ako môžeš znížiť spotrebu?

Brzdením motorom 56,48%
Kúpením katalyzátora 36,72%
Veľkými pneumatikami 5,30%
Otvorenými oknami 1,50%

Kedy treba podľa zákona zimné pneumatiky?

Ak je na vozovke súvislá vrstva snehu 49,50%
Od 1. novembra 28,80%
Ak teplota okolia klesne pod +7 °C 21,40%
Pred odchodom na lyžovačku 0,30%

Viac informácií o produktoch poisťovne Genertel a možnosť objednať si poistenie získajú záujemcovia na stránke www.genertel.sk alebo na telefonickej linke 0850 555 555.