Majiteľov motorových vozidiel na Slovensku stojí ročné povinné zmluvné poistenie takmer o tretinu viac, ako v Maďarsku či Poľsku. Priemerná cena poistného je totiž v roku 2011 podľa Slovenskej kancelárie poisťovateľov 136 eur a v týchto dvoch krajinách je na úrovni 103 až 109 eur. Akciová cena v Maďarsku je vďaka silnej cenovej vojne dokonca ešte o ďalších vyše 40 eur nižšia. Vyplýva to z prieskumu skupiny Generali, do ktorej patrí aj najmladší hráč na slovenskom trhu, poisťovňa Genertel.

Naopak, v krajinách ako Slovinsko alebo Chorvátsko je zákonná poistka drahšia ako na Slovensku. Chorvátov stojí poistenie ročne 196 eur a Slovincov dokonca 212 eur. V Českej republike je po cenovej vojne poisťovateľov cena ročného PZP 131 eur, čo je zhruba na rovnakej úrovni ako na Slovensku.

Ceny v nových krajinách EÚ patria k najnižším v rámci únie a v porovnaní so západnými krajinami platia ich obyvatelia výrazne nižšie sadzby. Napríklad v Taliansku, ktoré je známe častými menšími ťukancami a divokým štýlom jazdenia, stojí ročné PZP v priemere 425 eur. V Rakúsku a Nemecku sú ceny taktiež na úrovni niekoľkých stoviek eur.

„Hlavným dôvodom, prečo stojí PZP v západnej Európe niekoľkonásobne viac, ako u nás, je striktné aplikovanie systému zliav a prirážok (bonus/malus). Preto vodiči, ktorí spôsobujú nehody, platia vysoké poistné a zodpovední vodiči bez nehôd nízke,“ povedal Miroslav Chovan, riaditeľ Genertel Poisťovne na Slovensku.

Plošné udeľovanie zliav a nevyužívanie prirážok spôsobuje na trhu deformáciu kedy zodpovední vodiči doplácajú na vinníkov nehôd. Navyše, PZP je z tohto dôvodu ako produkt z celoslovenského pohľadu stratový. Jediná poisťovňa Genertel striktne na slovenskom trhu aplikuje bonus/malus systém, vďaka ktorému môžu mať jej poistenci poistné aj za menej ako polovicu priemeru.

Krajina

Počet
poisťovní

Priemerné
poistné

Poľsko

21

103€

Rumunsko

13

107€

Maďarsko

15

109€

Bulharsko

120€

Česká republika

13

131€

Slovensko

11

136€

Chorvátsko

12

196€

Slovinsko

6

212€

Taliansko

vyše 10

425€

Ďalším krokom pri dôslednejšom a férovejšom aplikovaní zliav a prirážok je pripravované on-line prepojenie poisťovne Genertel na poistný register Slovenskej kancelárie poisťovateľov. Ten obsahuje informácie o nehodách a platobnej disciplíne poistníkov. Unikátne on-line prepojenie na poistný register umožní poisťovni správne analyzovať riziká a dôsledne uplatňovať systém bonusov a prirážok, čo v konečnom dôsledku znamená férové ceny, kedy zodpovední platia menej a bezohľadní vodiči viac.

Jednotlivé krajiny Európy majú porovnateľne konkurenčné trhy, na ktorých pôsobí viacero poisťovateľov. Na Slovensku si môže motorista vybrať z 11 poisťovní. V susednom Maďarsku je o 4 poisťovne viac, v Poľsku pôsobí dokonca 21 poisťovní a napríklad v Taliansku je ich vyše 10. Spravidla sú však na každom z porovnávaných trhov vrátane Slovenska dve až tri poisťovne, ktoré držia veľkú väčšinu trhu. Paradoxne, v Poľsku, kde je najviac poisťovní, je jedna s podielom takmer 35 % a ostatné majú menej ako 9 %.