Nie len alkohol, ale aj víkendový, či neskúsený vodič môže narobiť veľkú neplechu. „Ak ste pili, dlho nejazdili alebo necítite istotu, požiadajte skúseného člena rodiny, priateľa alebo suseda, aby šoféroval namiesto vás, ušetríte stres a nebezpečenstvo nie len sebe, ale aj ostatným účastníkom cestnej premávky,“ odporúča Miroslav Chovan z poisťovne Genertel.

V žiaden iný sviatok nemá Slovensko toľko veriacich ako na Veľkú noc. Najmä muži sú práve v tieto dni radi, že môžu oslavovať. Odmietnutie pohárika sa považuje za národný hriech. „Celý deň tŕpnem, či sa nič nestane. Manžel odíde ráno v „normálnom“ stave a po každej novej návšteve je veselší a veselší. No odmietnuť pohárik babke, tetke, sesternici – to by neprežili.“ – dodáva Eva zo Slaskej.

Organizmus bežného chlapa vysokého 180 cm a vážiaceho 80 kg, potrebuje približne 2 hodiny aby „strávil“ poldeci 40% alkoholu. Ak si chcete byť istí, že „nenafúkate“ jazdite najskôr po 4 hodinách a zvýšte príjem nealkoholických nápojov. Odporúčame pred jazdou použiť aj alkohol tester.

Alkohol je jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd a auto sa takto namiesto pomocníka stáva nebezpečnou zbraňou. Možno aj preto je od novembra minulého roku v platnosti novela trestného zákona o tom, že jazda pod vplyvom alkoholu nad jedno promile je trestným činom. Podľa trestného zákona za to hrozí vodičom až jednoročné väzenie.

Jazda pod vplyvom alkoholu je naozaj veľmi nebezpečná a vyhasnutie ľudského života z takéhoto dôvodu je totálnym nezmyslom. Môžete preto radšej zostať doma alebo prejaviť pevnú vôľu a odmietnuť pohárik, no je tu aj možnosť na spôsob: „vlk sýty a ovca celá: asistenčná služba vašej poisťovne, ktorá vám zabezpečí „Drink taxi“. Môžete tak radostne vychutnávať návštevy a bezpečne sa presúvať od jednej dievky k druhej“, informuje Miroslav Chovan z on-line poisťovne Genertel.

Pod vplyvom alkoholu je jazda zakázaná, preto pred jazdou a počas jazdy nepožívajte alkoholické nápoje alebo iné návykové látky! „Ľudia by si mali uvedomiť, že nie je v hre len ich „vodičák“ alebo rok vo väzení, môže sa stať nebezpečná nehoda, pri ktorej môžu okrem nás zahynúť aj nevinní chodci, spolucestujúci a osoby v iných vozidlách. „Za takúto cenu pohárik naozaj nestojí,“ dodáva Chovan.
Vodič nesmie:

  • požiť počas vedenia vozidla alkohol alebo inú návykovú látku,
  • viesť vozidlo v takom čase po požití alkoholu alebo inej návykovej látky, keď sa alkohol alebo iná návyková látka ešte môžu nachádzať v jeho organizme,
  • odovzdať vedenie vozidla osobe, ktorá nespĺňa podmienky na vedenie vozidla, osobe, ktorá je pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky, alebo osobe, ktorej schopnosť viesť vozidlo je inak znížená.

„Podľa informácií Ministerstva vnútra na slovenských cestách došlo od začiatku roka celkovo k 2.478 dopravným nehodám, kde bol na príčine alkohol a vyhaslo pri nich 44 ľudských životov.

Chovan ďalej uvádza, že „ štatistiky online poisťovne Genertel potvrdzujú, že počas veľkonočných sviatkov je vždy zvýšený počet nehôd spôsobených alkoholom. Vodičom odporúčame zvýšenú opatrnosť, pretože ak aj oni sami nepili, existuje zvýšené riziko, že medzi ostatnými účastníkmi cestnej premávky sa budú nachádzať podnapití vodiči.“