Rodičia by vedeli rozprávať, koľko zábavy si s deťmi užijú každý deň. Najmä drobci, ktorí sú vo veku, že chcú všetko skúmať, ochutnávať a testovať, nás vedia poriadne potrápiť. Domov by malo byť miesto, kde si rodič môže vydýchnuť, pretože vie, že je jeho ratolesť v bezpečí, a nemusí byť každú sekundu v strehu. Ale je to naozaj tak? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam, podľa ktorého budete vedieť skontrolovať, či sú vaše deti doma v bezpečí.

Všetko, čo môže ublížiť

 • Koberce a koberčeky

Koberce môžu byť veľmi praktické, pretože sa na nich nešmýka a tlmia pády. Ak ale máte v domácnosti iné podlahové krytiny a koberce slúžia len ako doplnok, napr. pod stolík v obývačke alebo ako rohožka, stáva sa z nich pre deti perfektný prostriedok na zakopnutie, šmyknutie a pád. Najlepšie je vyhnúť sa malým koberčekom a staviť na jeden-dva veľké koberce s nižším hustým vlasom.

 • Rohy

Bohužiaľ, rohov na nábytku sa tak ľahko nezbavíte. Ale aby vám nemusela vystreliť ruka vždy, keď sa vaše dieťa motá okolo ostrého rohu, investuje pár eur do umelohmotných krytiek. Dieťa sa možno udrie, ale žiadne vážne zranenie nehrozí.

 • Telka

Dnes je bežné mať v domácnosti televízor s uhlopriečkou 50“ a viac. Ak je voľne stojaci, predstavuje pre malé dieťa naozaj veľké nebezpečenstvo, pretože sa naň môže prevrátiť. Našťastie existujú špeciálne pásy, ktoré pripevníte jednou časťou zozadu na televízor, druhou časťou na stenu, a je vybavené.

 • Dvere

Podľa prieskumov má zabuchnutie dverí na svedomí veľké množstvo úrazov detí v domácnosti. A pritom jednoduchým riešením sú poistky proti zabuchnutiu, ktoré môžete nasadiť alebo odstrániť podľa potreby. Veľmi dôležité je zamknúť dvere do všetkých miestností, kam sa dieťa nesmie dostať. Nezabudnite ale vybrať kľúče, pretože deti sú šikovné a môžu si nielen odomknúť, ale aj zamknúť sa v miestnosti, kam sa potom nedostanete.

 • Nože a nožničky

Tak to je asi jasné. Ostré predmety patria do najvrchnejšej police alebo do zásuvky, ktorá má kvalitnú bezpečnostnú poistku.

 • Šnúrka na žalúzie

Aj tak nevinne vyzerajúca vec, akou je šnúra na žalúzie, dokáže narobiť riadne problémy. Určite ju nenechávajte len tak voľne visieť. Dieťatko sa do nej ľahko zamotá, nehovoriac o tom, že sa mu môže obtočiť okolo krku. Šnúru vždy vyväzujte hore tak, aby na ňu dieťa nedočiahlo.

 • Závesy a záclony

Závesy a záclony samé osebe nie sú veľkým nebezpečenstvom. Dieťa sa však rado na ne zavesí, a môže na seba strhnúť celú garnižu. Ideálne je závesy a záclony úplne odstrániť, alebo ich skrátiť tak, aby neboli potenciálnym rizikom.

 • Všetko, čo páli

Aj keď sa hovorí, že dieťa sa musí popáliť, aby si zapamätalo, čo nesmie robiť, niektoré horúce nebezpečenstvá je naozaj lepšie odstrániť alebo zabezpečiť. Patrí sem najmä sporák, žehlička a všetky horúce tekutiny. Pri zapnutom sporáku a žehličke dajte radšej drobca do detskej priehradky alebo stoličky, a horúce nápoje odkladajte čo najvyššie.

 • Zásuvky

Už sa vám stalo, že ste videli svojho malého výmyselníka ako sa blíži so skrutkovačom k elektrickej zásuvke? Aby ste kompletne nezošediveli, zabezpečte každú dostupnú zásuvku krytkou.

Všetko čo sa dá jesť

 • Čistiace prostriedky, lieky a kozmetika

Všetky chemikálie a lieky, ktoré môže dieťa prehltnúť, musia byť bezpečne uložené buď v uzamykateľných skrinkách a zásuvkách, alebo v takých, ktoré majú spoľahlivú detskú poistku.

 • Rastliny

Áno, aj rastliny treba ochutnať! Takže pozor na kaktusy a všetky kvety, ktoré sú jedovaté.

 • Krmivo pre zvieratá

Keď to môže jesť Dunčo, prečo by som nemohol aj ja? Asi takto funguje detské uvažovanie. To ale platí aj pre krmivo pre rybičky, mačky, morčatá a iných domácich miláčikov.

Vstup prísne zakázaný

 • Schody

Schody v dome alebo v poschodovom byte treba jednoznačne zatarasiť otváracími dvierkami.

 • Balkón a okná

Balkón je extrémne nebezpečné prostredie. Vždy ho zatvárajte, aj v lete. Rovnako nebezpečné sú okná, takže ideálne je neriskovať, a vetrať len na vetračku.

 • Skrinky, skrine a zásuvky

Našťastie je v dnešnej dobe obrovský výber detských poistiek na každý druh nábytku a otvárania. Nie sú vôbec drahé a dokážu zachrániť toľko situácií a nervov.

 • Chladnička

Áno, aj na chladničku existuje detská poistka (škoda, že taká nie je aj pre dospelých, že? 🙂 ) Deti všetko opakujú, takže nečakajte, že chladnička nebude terčom ich záujmu.

 • Toaleta

Na toaletu rodičia často zabúdajú. Deti ale vlezú naozaj všade, a aj keď sa to nezdá, toaleta je pre ne doslova život ohrozujúce miesto. Neuveríte, ale aj na záchodovú dosku existuje detská poistka, využite ju!

 • Vchodové dvere

Hlavné dvere sú cestou do neznáma, kde na vaše dieťatko striehnu nástrahy, proti ktorým žiadne detské poistky nepomôžu. Takže zamykať, zamykať, zamykať. A kľúče vždy bezpečne odložiť.

Ak sme na niečo zabudli, budeme radi, keď nám svoj postreh napíšete do komentára. 🙂