Zmena poisťovne pre povinné zmluvné poistenie nie je medzi motoristami častá a len každý druhý niekedy v živote prešiel od jednej poisťovne k druhej. Zhruba polovica z nich tak urobila len raz v živote. Vyplýva to z prieskumu online poisťovne Genertel. Očakáva sa však, že novelizovaný zákon o PZP, ktorý začne platiť od 1. júla, túto nelichotivú štatistiku zlepší.


Nové pravidlá môžu mať výrazný vplyv aj na cenovú politiku, keďže takmer polovica tých, ktorí poisťovňu zmenili, to urobili kvôli vysokej cene u starého poisťovateľa. Hlavnou novinkou zákona totiž je, že poisťovne budú musieť už 10 týždňov pred výročným dňom informovať zákazníkov o poistnom na ďalší rok. Tí vďaka tomu získajú takmer mesiac na to, aby sa rozhodli, či ostanú s aktuálnou poisťovňou, alebo prejdú k inej. Dosluhujúca legislatíva môže byť aj dôvodom, prečo až dve tretiny motoristov majú poistku v jednej poisťovni tri roky a dlhšie.

„Z výskumu vyšli však aj dobré čísla. Napríklad, že až takmer 85 percent motoristov malo nehodu pred viac ako piatimi rokmi alebo nespôsobili žiadnu, pri ktorej by bola škoda hradená z ich PZP. Títo vodiči majú vďaka tomu možnosť získať na trhu veľmi výhodné poistenie,“ povedal Miroslav Chovan, riaditeľ online poisťovne Genertel. Súčasná ekonomická situácia spôsobuje, že stále viac ľudí je ochotných zmeniť poisťovateľa, aby získali produkt s výhodnejším pomerom ceny k hodnote služby. Viac ako polovica z tých, ktorí niekedy zmenili poisťovňu, tak urobila preto, že bola pre nich atraktívnejšia ponuka inej spoločnosti. Ostatní odišli od predchádzajúcej poisťovne keď predali auto alebo boli nespokojní s jej službami.

Prieskum sa konal v apríli 2012 na reprezentatívnej vzorke 402 majiteľov áut vo veku od 20 do 65 rokov. Vo vzorke bolo 70% mužov a 30% žien. Realizátorom prieskumu bola spoločnosť Millward Brown.

 

Koľko áut máte v domácnosti

Viac ako jedno

14%

Jedno

86%

 

Aké sú vaše ročné výdavky v domácnosti na poistenia?

0 – 100 €

12%

101 – 500 €

58%

501 a viac €

30%

 

Koľkokrát ste zmenili poisťovňu pre PZP?

Nikdy

53%

Raz

24%

Dvakrát a viac

13%

Neviem/Bez odpovede

10%

 

Auto ste kupovali…

Nové

42%

Jazdené

58%

 

Koľko rokov má vaše auto?

1 – 5 rokov

43%

6 a viac rokov

57%