Najkrajšie sviatky roku sa v našich domácnostiach nesú v znamení hojnosti. Chceme, aby bolo všetkého dostatok a pre istotu aj čosi navyše. Zero waste Vianoce v preklade znamená Vianoce bez plytvania a bez odpadu. Skúsme tento rok pripraviť Vianoce tak akurát, aby nám po nich nezostali vrecia plné odpadu ale len krásne spomienky.

Začnite v kuchyni

Skúste nakúpiť čo najviac jedla bez obalu. Stavte na základné nespracované suroviny, ktoré kúpite jednoducho u vás na trhu od lokálnych predajcov. Nepotrebujete ani plastovú tašku, prineste si buď svoje látkové tašky, ktoré môžete znovu použiť, alebo hnedé papierové vrecká, ktoré sú ľahko recyklovateľné. Jedlo bez obalu si dokonca môžete objednať aj cez internet, napríklad na bezodpadu.sk.

Ďalším dôležitým krokom je navariť len toľko, koľko naozaj zjete. Nemusíte mať chladničku napratanú jedlom, s ktorým potom nemáte čo spraviť a prinajhoršom sa pokazí a skončí v koši. Ak to predsa len s vianočnými pochúťkami preženiete, podeľte sa so susedmi či kamarátmi. Princíp zero waste je aj to, že zvyšky jedla, ktoré už neviete zužitkovať, použijete na kompost, ktorý si viete jednoducho zariadiť aj v paneláku.

Vianočné dekorácie

Pri dekoráciách začnite tým, čo už máte doma. Pohrabte sa v škatuliach, určite nájdete množstvo ozdôb, načo kupovať nové. Ak sa vám nepáčia, skúste im dodať nový vzhľad využitím ďalších vecí, ktoré nájdete v domácnosti. Alebo sa vyberte s deťmi na prechádzku, a vytvorte nové prírodné ozdoby alebo skrášlite tie, ktoré máte. Výborné sú na to napríklad šišky, ale aj rôzne bobuľky, sušené rastlinky. V neposlednom rade si viete vyrobiť krásne ozdoby zo sušeného ovocia, alebo vystrihnúť z papiera, napríklad podľa návodu z internetu. Nemusíte kupovať balíček salóniek, v ktorom je každá samostatne zabalená v plastovom obale. Upečte si pochúťky na stromček doma a jednoducho ich navlečte na nitku alebo jutový špagátik.

Darčeky

Okrem jedla býva po Vianociach najviac odpadu z darčekov, resp. z ich obalov. Plastové škatule, igelity, celofány a rôzne fólie, cez ktoré sa musíme prebiť, aby sme sa vôbec k darčeku dostali a na zero waste Vianoce môžeme rovno zabudnúť. Darček ale nemusí byť zabalený v obrovskej škatuli. Máme pre vás niekoľko tipov:

  • Zážitky

Na vytlačenie jedného poukazu stačí kúsok papiera. A pritom v sebe skrýva tak veľa. Doprajte svojim blízkym zaujímavý výlet, večeru či adrenalínový zážitok.

  • Voňavé a bez obalu

Darujte kozmetiku vo forme krásnych voňavých mydielok, ktoré sa dajú kúpiť aj na kusy a bez obalu. Doma ich stačí previazať špagátikom a hotovo. Alebo darujte vonné sviečky v skle. Viete si ich vyrobiť aj sami, alebo môžete objednať napríklad od jemno.sk.

  • Drevené darčeky

Tých najmenších určite potešia drevené hračky, ktoré sa dnes opäť dostávajú do módy. Darovať však môžete aj drevené kuchynské potreby, či napríklad netradičné bambusové zubné kefky, ktoré sú ľahko rozložiteľné.

  • Knižky

Knižky patria medzi najkrajšie darčeky a nepotrebujú plastové obaly. Skúste však siahnuť po tých v mäkkej, resp. brožovanej väzbe. Najideálnejšie je, ak vaši príbuzní vlastnia čítačku kníh. Zmestí sa do nej množstvo príbehov, na ktoré nebol spotrebovaný ani gram papiera.

  • Ručne vyrobené

Ak ste kreatívny typ a navyše vám nechýbajú potrebné zručnosti, určite stavte na originálne handmade darčeky. Namaľujte napríklad obraz, upleťte pončo, šál alebo ponožky, prípadne vyrobte niečo z dreva.

  • Recyklovaný baliaci papier

Najlepšie by bolo darčeky vôbec nebaliť. Môžete ich len ozdobiť rôznymi prírodnými dekoráciami. Ak máte mále deti alebo balenie darčekov jednoducho zbožňujete, zvoľte recyklovaný hnedý baliaci papier, ktorý sa dokonca veľmi ľahko rozloží aj na komposte. Previažte ho špagátikom bez lepiacej pásky, a dozdobte napríklad vetvičkou zo smreku, šípkami alebo sušenými bylinkami. Uvidíte, ako krásne budú takéto (trošku hipsterské) darčeky vyzerať pod stromčekom.