Nedávno sme uverejnili článok o tom, ako postupovať pri dopravnej nehode. To ma motivovalo k tomu zamyslieť sa, prečo vlastne k dopravným nehodám dochádza a prečo ich je také obrovské množstvo. Samozrejme, dôvodov je nespočetne veľa, ale vybrala som jeden, ktorý považujem za kľúčový, a tým je príliš rýchla a agresívna jazda. A pritom jazdiť pomalšie je také jednoduché a má mnoho výhod. A to nehovorím o tom, aby ste v dedine šli 40 a zbytočne tak spomaľovali premávku.

1. Predstavte si, že ste pilot lietadla

Pilot lietadla musí kvôli svojej práci prejsť rôznymi testami, získať odborné vzdelanie, mať za sebou hodiny praktického leteckého výcviku a riadiť sa prísnymi pravidlami. Ak však chcete pilotovať len svoje auto, stačí vám prejsť autoškolou, jednou jazdou s policajtom a je to. Cestujúci v lietadle doslovne zverujú svoj život do rúk pilota. To však v podstate robia aj účastníci cestnej premávky. Keď šoférujete auto naložené ľuďmi, počas jazdy míňate stovky ďalších áut s pasažiermi, a zároveň sú okolo vás chodci, zodpovedáte svojou jazdou za život všetkých týchto ľudí. Je dobré si túto skutočnosť uvedomiť.

GIF

2. Šetríte peniaze

Agresívna jazda sa môže výrazne prejaviť na vašej peňaženke. Plynulá jazda bez prudkého pridávania plynu a nutnosti okamžitého brzdenia sa pozitívne odrazí na spotrebe. Financie, ktoré vrážame do benzínu či nafty tvoria výraznú časť rodinného rozpočtu, najmä pri každodennom cestovaní. Tiež šetríte aj súčiastky svojho auta, a teda predchádzate častému servisovaniu. Samozrejme, pokiaľ nie je pre vás šetrenie dostatočným argumentom, opäť upozorňujem na bod 1.

3. Nestíhate? Vyrazte skôr

Mnoho šoférov jazdí rýchlo, pretože sa jednoducho ponáhľa. Na stretnutie, do práce, zaviesť deti do školy a pod. Pritom čas, ktorý ušetria pri štýle rýchlej jazdy je v mnohých prípadoch doslova zanedbateľný, najmä pri zohľadnení ostatných spomenutých faktorov. A riešenie je vlastne tak jednoduché. Vyraziť o pár minút skôr.

4. Šoférovanie ako relax

Pri rýchlej ale najmä agresívnej jazde sa do krvi vyplavuje adrenalín a môžeme pociťovať stres. Pri uponáhľanom spôsobe života si takto ešte sami pridávame stresové situácie, keď sa za volantom rozčuľujeme na iných šoférov. Sme nervózni, keď nás niekto spomaľuje, snažíme sa za každú cenu dupnúť na plyn vždy, keď sa naskytne príležitosť. Keby sme si uvedomili, aké príjemné a pokojné môže byť šoférovanie, našli by sme v pomalšej jazde oveľa viac výhod. Keď spomalíte, začnete sa na všetko pozerať s väčším nadhľadom, na rôzne dopravné situácie nájdete jednoduchšie a lepšie riešenia, pred nepredvídateľnými udalosťami získate, hoci len pár sekundový, náskok.

GIF

5. Ignorujte nervóznych šoférov

Tí, ktorí ešte neprišli na výhody pomalšej jazdy, vám zozačiatku môžu znepríjemňovať život a vašu pokojnú jazdu. Kašlite na nich. Nech si vytrubuje. Nech rozhadzuje rukami. Vy si predstavte predchádzajúce body a hneď máte nad nimi navrch. Pokojne sa nechajte obehnúť, veď čo je na tom?