Policajt udeľuje pokutu

Neznalosť zákona neospravedlňuje. Každý, kto je vlastníkom motorového vozidla, musí mať k nemu aj povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu. Pre tých, ktorí sú zodpovední a majú svoje vozidlo poistené, platí od 01. 07. tohto roku zmena v zavedení tzv. objektívnej zodpovednosti. Objektívna zodpovednosť znamená, že keď vy, ako majiteľ vozidla, ho práve nešoféruje, ste zodpovedný za všetko, čo toto vozidlo spôsobí. Teda akého priestupku sa šofér vozidla dopustí, aj keď to nie je práve vlastník vozidla.

Dobre si vždy rozmyslite, komu svoje vozidlo požičiate, pretože odteraz pôjdu všetky škody spôsobené vašim vozidlom na vaše triko! A navyše: zavedením objektívnej zodpovednosti sa subjektívna zodpovednosť nemení ani neruší. Vodičov budú rovnako ako doteraz kontrolovať policajti, či dodržiavajú pravidlá cestnej premávky.  A nepomôže vám ani to, ak sa vôbec nepoistíte. V tom prípade bude od vás škodu vymáhať Slovenská kancelária poisťovateľov, ktorá najprv zaplatí škodu za vás.

Ak ste sa ocitli v opačnej pozícii a vy ste sa ako poistený vodič stali obeťou nepoisteného vodiča, okrem bežných úkonov pri autonehode zavolajte aj políciu. A to najmä v prípade, že neviete odhadnúť výšku škody alebo je niektorý z účastníkov zranený. Polícia je navyše zárukou, že bude riadne určený vinník, keďže vodiči bez poistenia môžu mať tendenciu hádzať vinu na skutočného poškodeného. Ten môže v šoku podľahnúť a vziať vinu na seba. Či už ste víkendový vodič alebo jazda autom je u vás na dennom poriadku, skúste si premyslieť dopredu, čo robiť v prípade autonehody. Uľahčí vám to riešenie prípadnej nepríjemnej udalosti – malého „ťukasa“ alebo nedajbože hroznej autonehody.

Poistenie je stanovené Zákonom č. 381/2001 Z.z. o povinnom zmluvnom poistení za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla v znení neskorších predpisov, ako aj ďalšími zákonmi a vyhláškami. Ak vodič poistí svoje auto, škodu pri havárii hradí poisťovňa.  Zákonné poistenie  si musí uzatvoriť majiteľ auta ešte predtým, než ho použije.