Zákon o cestnej premávke sa prevážaniu domácich miláčikov venuje len okrajovo. Uvádza sa v ňom, že  pri preprave živých zvierat nesmie byť ohrozená bezpečnosť vodiča, prepravovaných osôb, zvierat ani cestnej premávky. Ako však zabezpečiť aby bolo vaše zvieratko v bezpečí a nerušilo vás pri šoférovaní?

1. Postupné privykanie

Je dobré, ak sa zviera s prostredím auta zoznámi ešte predtým, ako ho zoberiete na dlhšiu cestu. Pripravte všetko tak, ako to bude počas jazdy a sledujte, ako sa správa. Keď sa s prostredím zoznámi, upokojí sa a nájde si svoje miesto. Tento proces ešte aspoň raz/dva krát zopakujte, potom skúste krátke výlety. Za to, že výlet zvládlo, hoci aj nie tak, ako ste si predstavovali, ho vždy výrazne pochválte a ponúknite mu drobnú odmenu. Nikdy ho netrestajte, spojí si tak cestovanie so stresom.

2. Výcvik

Kvalitný výcvik je dôležitý vo všetkých smeroch, nielen v oblasti prepravy. Týka sa najmä psíkov a mačiek, ale čiastočne je možné vychovať aj drobných miláčikov ako sú morča, zajac či fretka. Keď je zviera zvyknuté na váš hlas a povely, bude vás poslúchať aj počas jazdy a znížite tak riziko vzniku prípadného nebezpečenstva.

3. Prepravný priestor

Pre psov existujú postroje a pásy, ktoré je možné pripevniť k bezpečnostnému pásu v aute. Pes sa bude cítiť pohodlne a zároveň bude pri prudšom zabrzdení chránený. Pre menších psov, mačky a malé zvieratá sú vhodné špeciálne boxy či prenosné tašky, ktoré sú ideálne z hľadiska bezpečnosti a prispejú aj k čistote interiéru. Dbajte na to, aby bol box dostatočne veľký, aby si zvieratko mohlo pohodlne ľahnúť, sadnúť, postaviť a otočiť sa ako potrebuje. Vhodné je buď uložiť box dolu pri sedadlo, kde sa nebude môcť prevrátiť, alebo ho na sedadle zaistiť pásom.

4. Známe predmety

O tom, aké užitočné veci sa v aute zídu ľuďom sme už písali. Zvieraťu je dobré pribaliť jeho osobné veci ako sú deka, na ktorej spáva, obľúbená plyšová hračka a pod. Pozor však na loptičky. Môžu skončiť pod pedálom a spôsobiť nepríjemnosti. Aj keď už zviera prostredie vozidla dobre pozná, známe predmety mu môžu pobyt v aute ešte spríjemniť.

5. Nehrať a nemaznať

Zvieratko nesmiete privyknúť na to, že sa s ním počas jazdy hráte či túlite. Stane sa to pre neho vzorom správania pri cestovaní. Tým, že ho následne vyhrešíte, keď od vás bude vyžadovať pozornosť, ho len zbytočne zmätiete. Dobré je stráviť s ním čas pred jazdou dlhšou hrou alebo prechádzkou. Je potom väčšia šanca, že si bude chcieť počas cesty oddýchnuť.

6. Pozor na teploty

Extrémne horúčavy ale aj extrémne mrazy sa v stojacom aute prejavia veľmi rýchlo. Preto treba dbať na to, aby sme zvieratko nenechávali dlho samé. Pri vysokých teplotách sa zviera veľmi rýchlo dehydruje, pri nízkych zase podchladí. Navyše to neprospeje ani jeho psychike, keď sa v aute cíti uväznené a hľadá svojho pána.

7. Prestávky

Ak spozorujete, že je zvieratko dlhšiu dobu nervózne, spravte si prestávku. Vezmite ho von alebo na ruky, upokojte ho, dajte mu vodu a podobne. Nedá sa všeobecne povedať, po akom čase si musíte spraviť pauzu. Pre každý druh zvieratka ale aj pre každého jedinca je to individuálne.

8. Strach z cestovania

Niektoré zvieratá trpia pri cestovaní úzkosťou a vy s tým nič nespravíte. Môže to byť spôsobené aj tým, že sú, podobne ako niektorí ľudia, náchylnejšie k nevoľnosti počas jazdy. Navštívte veterinára, vysvetlite mu váš problém a on podľa uváženia odporučí ďalší postup. Ak je problém v psychike zvieraťa a nič nepomáha, je dobré ho od cestovania odbremeniť a prevážať ho len v nevyhnutných prípadoch.

Aké máte vy skúsenosti s prevážaním domácich miláčikov? Máte vlastné triky ako na nich? Budeme radi ak nám ich napíšete do komentárov. 🙂