Nielen ekológovia a ekonadšenci sa zaujímajú o tému znečisťovania životného prostredia cestnou dopravou. Neustále prichádzajú nové regulácie, ktoré napríklad zamedzujú vstup autám s dieselovým motorom do vyhradených mestských zón.

Ste aj vy fanúšikovia elektromobilov a hybridov?

Opýtali sme sa na Facebooku

Spýtali sme sa ľudí na našej Genertel facebookovej stránke, ako vidia budúcnosť na našich cestách z pohľadu alternatívnych pohonov.

Budeme jazdiť na elektromobiloch, hybridoch, alebo bude táto zmena príliš náročná a zostaneme verní tradičným spaľovacím motorom?

V ankete sa vyjadrilo takmer 1000 používateľov a takýto je výsledok:

 

Väčšina oslovených predpokladá, že na našich cestách bude stále prevládať klasický pohon, ¼ sa prikláňa k hybridom a elektromobilom.

Elektromobilita na Slovensku

V rámci 22 krajín Európy sa v štatistike elektrických áut a plug-in hybridov nachádzame na chvoste. Pozitívne je, že počet vozidiel s alternatívnym pohonom aj u nás každým rokom stúpa. Motiváciou vlastniť takýto automobil by mohol byť aktuálny Akčný plán rozvoja elektromobility na Slovensku.

Súčasťou akčného plánu sú napríklad nízkoemisné zóny a vyhradené jazdné pruhy pre elektromobily, farebne odlíšené evidenčné čísla, zvýšenie počtu nabíjacích staníc, špeciálne parkovacie zóny zadarmo, a v neposlednom rade finančná podpora kúpy elektromobilov.

Tak ako smart telefóny, či smart domácnosti sa zdali pred pár rokmi hudbou budúcnosti, tak aj tieto opatrenia môžu vyzerať, že na Slovensku predbiehajú dobu. Aj v rámci Európskej únie sa však kladie dôraz na to, aby štáty vytvorili pre kúpu elektromobilov motivujúce prostredie.

 

Sú elektromobily naozaj eko?

Elektromobily si získavajú stále viac priaznivcov, kvôli nulovým emisiám a úplne tichej jazde, vďaka čomu sa perfektne hodia do husto obývaných mestských častí. Ich ekologickú stopu však čiastočne spochybnili porovnávacie testy nemeckého ADAC-u.

Pri porovnávaní zohľadňovali aj proces výroby automobilu a nutnosť vyprodukovať elektrinu na nabíjanie. Keby sme boli schopní produkovať elektrinu najmä z obnoviteľných zdrojov, bola by voľba elektromobilu ako ekologického vozidla jednoznačnejšia.

 

 

Hybrid – ideálny kompromis

Z našej ankety vyplýva, že väčšina motoristov sa prikláňa ku klasickým pohonom. Môžeme predpokladať, že tento názor ovplyvňuje vyššia cena vozidiel s alternatívnym pohonom, ale aj obava z kúpy ojazdeného elektromobilu, keďže je náročnejšie odhadnúť ich životnosť. Vodiči sa tiež obávajú nespoľahlivosti, krátkeho dojazdu, a malej siete nabíjacích staníc.

Správnou voľbou by teda mohol byť samodobíjací hybrid, pri ktorom sa nemusíte pozerať na dojazd a láka tiež nízkou spotrebou.

Cena hybridu je v porovnaní s elektromobilom či plug-in hybridom nižšia, populárne modely hybridov sa stávajú overenými a motoristi sa tak neobávajú ani kúpy ojazdeného kusu.