Ušetria vám peniaze a zvýšia bezpečnosť

Na slovíčko „smart“ sme si veľmi rýchlo zvykli pri našich mobilných telefónoch. Smart môžu byť ale aj iné systémy, ktoré majú nielen uľahčiť človeku život, ale aj zvýšiť bezpečnosť. V konečnom dôsledku môžu dokonca výrazne šetriť výdavky, aj keď počiatočná investícia je nutná. Nemusíte hneď investovať do futuristických riešení, stačí staviť na zopár drobností, a hneď sa vaša domácnosť stane inteligentnou.

1. Ovládanie svetla

Smart svetlo môžete regulovať cez mobil a na diaľku. Takže ak viete, že vaša domácnosť bude dlhšiu dobu opustená, môžete zažať svetlo v akomkoľvek čase, aj keď nie ste doma, a odradiť tak prípadných zlodejov. So špeciálnymi žiarovkami viete v aplikácii nastaviť nielen intenzitu svetla, ale aj jeho farebný odtieň. Môžete si zvoliť aj postupné rozsvecovanie, ktoré vás ráno príjemne zobudí.

 

2. Kamerový systém

Smart kamerový systém, ktorý prenáša záznam priamo do aplikácie v mobile je naozaj užitočný. Môžete tak skontrolovať, či je doma všetko v poriadku. Na dovolenke máte istotu, že sa ku vám nikto nevlámal, a ak máte domáceho miláčika, vidíte, či nespôsobil nejakú nepríjemnosť.

3. Kúrenie a klimatizácia

Pomocou smart ventilov, termostatov, alebo klimatizácie, viete v mobile ovládať teplotu v každej miestnosti samostatne. Zdržíte sa dnes v práci dlhšie? Alebo máte večerný program? Pár klikmi nastavíte nižšiu teplotu alebo úplne vypnete kúrenie. Pokrokovejšie smart systémy detegujú aj otvorené okno a automaticky vypnú kúrenie. Inteligentný termostat vám vie poradiť, ako znížiť náklady na vykurovanie tým, že sa učí vaše návyky.

4. Vodné a dymové detektory

S týmito inteligentnými senzormi sa nemusíte báť, že vytopíte susedov, alebo neskoro prídete na to, že v byte niečo horí. Vodný aj dymový senzor okamžite odošle upozornenie do vášho telefónu.

5. Senzory pohybu, otvorených okien a dverí

Senzor pohybu vám povie, či sa po vašom dome niekto pohybuje. Pomocou senzorov otvorených okien a dverí sa okamžite dozviete o akejkoľvek aktivite, a v prípade potreby môžete k vám domov poslať políciu.

6. Ovládanie okien, žalúzií, garáže a brány

Stačí vstúpiť do jednej aplikácie a už sa vám otvárajú okná, zastierajú žalúzie, a po práci vás dom privíta otvorenou bránou aj garážou, ktorú navyše za vami automaticky zavrie.

7. Smart zásuvky

Títo malí pomocníci dokážu naozaj veľa. Napríklad vedia zistiť, ak sa spotrebič prehrieva alebo nefunguje správne a odpoja ho. Tiež vám pošlú štatistiku, koľko energie ktorý spotrebič míňa. V mobile si môžete overiť aj to, či ste nenechali pustenú žehličku.

Keď je scifi realitou

Niektoré smart systémy využívajú tak pokročilé technológie, že pripomínajú filmové scifi trháky. Napríklad vás pomocou Xbox Kinect váš dom rozozná a podľa toho, ako sa tvárite a koľko je hodín, prispôsobí celú domácnosť. Ďalej sa vie dom pripraviť na váš príchod aj pomocou GPS polohy – otvorí bránu, nastaví kúrenie alebo klimatizáciu, zapne svetlo, pripraví kávu. Smart chladnička napojená na Tesco potraviny domov vie objednať to, čo vám práve došlo. Inteligentné zámky dokážete otvoriť smartfónom alebo odtlačkom prsta.