Autá sú natoľko neoddeliteľnou súčasťou našich životov, že sa stali námetom, dokonca v určitých prípadoch aj hlavnou postavou celosvetovo úspešných filmov. Ak máte radi tento žáner, tu je niekoľko typov na filmy, ktoré si získali množstvo oddaných fanúšikov. Pozor, ak filmy nepoznáte, môžete naraziť aj na menšie spoilery. 🙂

Grand Prix(1966)

Grand Prix je film z prostredia F1 a môžeme ho považovať za revolučný hneď z niekoľkých dôvodov. Zábery, ktoré snímajú priebeh pretekov, vytvárajú pre diváka strhujúci zážitok. Kamera ponúka viaceré pohľady – monoposty a celá trať sú točené z vrtuľníka, taktiež z áut v blízkosti formúl, ďalšie kamery sú umiestnené priamo v monoposte a snímajú jazdcovu tvár aj trať z pohľadu prvej osoby. Nielen že je to všetko točené v reálnych exteriéroch (čo nebolo v tom období vôbec bežné), navyše režisér Frankenheimer použil aj zábery zo skutočných závodov. Dej sa zameriava na štyri hlavné postavy – Pete, Jean-Pierre, Scott a Nino. Okrem dychberúcich pretekov sledujeme aj súkromné životy jazdcov, ktoré vypĺňajú miesta medzi závodmi. Aj keď ide o film spred 50-tich rokov a technika odvtedy zaznamenala enormný vývoj, divák má možnosť sledovať bezpochyby jedno z najlepších diel z prostredia F1. Podobný námet a úžasnú kameru môžeme vidieť aj vo filme Le Mans (1971).

Vanishing point (1971)

Príbeh sa točí okolo vojnového veterána, bývalého policajta a pretekára Kowalskeho (Barry Newman), ktorý teraz pracuje v spoločnosti na doručovanie automobilov. Práve má za úlohu doručiť biely 1970 Dodge Challenger z Coloráda do San Francisca. Keď získa lieky, vďaka ktorým má vydržať dlho hore, staví sa so svojím dílerom, že auto doručí do 15 hodín. Dupne teda poriadne na plyn, vďaka čomu sme svedkami niekoľkých naháňačiek s policajtmi a diaľničnou hliadkou. Postupne sa dozvedáme aj Kowalskeho príbeh. Ten je znechutený zo života a jediné, čo mu dáva zmysel je voľnosť, ktorá je pre neho zosobnená práve v rýchlej jazde. Popri naháňačkách a Kowalského myšlienkových pochodoch sa zoznámime aj s bláznivým hlásateľom v rádiu, homosexuálnymi stopármi či nahou ženou na motorke a vzniká tak kultový film skorých 70-tych rokov. Film sa dočkal aj neslávneho remakeu z roku 1997, v hlavnej úlohe s Viggom Mortensenom.

 Rush (2013)

Film Rush, alebo v našom preklade Rivali, rozpráva príbeh dvoch legendárnych jazdcov F1 – Jamesa Hunta a Nikiho Laudu. Ide o naozaj strhujúci filmový kúsok, ktorý vás na celých 123 minút prišpendlí na gauč. Je natočený podľa skutočných udalostí – venuje sa pretekárskej aj osobnej rivalite medzi týmito dvoma skvelými jazdcami. I keď vo filme nájdeme zopár nezrovnalostí so skutočnosťou, myslím, že mu to odpustia aj experti na F1. Film to totiž kompenzuje kvalitnými hereckými výkonmi, pútavo spracovaným príbehom a výbornou kamerou. Veľmi uveriteľne je spracovaná aj scéna tragickej nehody počas pretekov, pri ktorej Lauda takmer uhorel. Na záver to zaklincujú reálne zábery týchto jazdcov, ktoré spôsobujú zimomriavky. Jednoznačne patrí medzi najvydarenejšie filmy spojené s motorizmom.

 Fast and furious 1-8

Sériu filmov Rýchlo a zbesilo pozná snáď každý fanúšik motorizmu. Dokopy 8 filmov je postavených na jednoduchom spojení – rýchle autá, krásne ženy, nadupaná hudba a akčné scény. Nie je to typ filmov, ktoré by mali nejaké umelecké ambície. Príbeh sa točí okolo Toretta a jeho gangu, do ktorého prenikne agent FBI Brian. Ten sa ale zamiluje do Torettovej sestry, čo pre neho odhalenie zločinu značne skomplikuje. Séria sa odvíja rôznymi smermi, princíp je však stále rovnaký. Dej a dialógy sú na vedľajšej koľaji, milovníci naháňačiek si však prídu na svoje. Nie všetky filmy sú rovnako obľúbené, najlepšie je však spraviť si vlastný názor, nečakať, že budete z filmov odpadávať a jednoducho si ich užiť ako príjemnú oddychovku s krásnymi autami a hercami, na ktorých sa tiež dobre pozerá.

Senna (2010)

Ide o životopisný dokument o legendárnom jazdcovi, ktorého netreba fanúšikom predstavovať. Dokument je výborne spracovaný, začína sa príchodom Sennu do F1 počas sezóny 1984. Vo filme môžete vidieť archívne zábery z jeho života, ktoré okrem iných poskytlo vedenie Formule 1 aj jeho rodina. Dozviete sa o jazdcových ideáloch, o jeho droge, ktorou bolo víťazstvo a aj o tom, ako bojoval proti politikárčeniu vo Formule 1. Príbeh neuveriteľne talentovaného jazdca, ktorého tragickú smrť oplakala celá Brazília, chytí za srdce aj drsnejšie povahy.

Transformers 1-4

Aj sci-fi žáner má vo filmoch o autách svoje miesto. Séria o transformeroch, ktorá je adaptáciou komiksov, rozdeľuje publikum na dva tábory. Ak je však vo vás kúsok dieťaťa, odpustíte aj jednoduchší dej či slabšie dialógy. Základnou líniou, ťahajúcou sa naprieč všetkými filmami, je boj medzi mimozemskou rasou dobrých Autobotov a zlých Desepticonov, odohrávajúci sa na Zemi. Viac ani nepotrebujete vedieť. Zvyšok dotvoria hlavní hrdinovia, ktorí odvážne pomáhajú Autobotom a efektné scény áut, meniacich sa na hovoriacich robotov a naopak. A že je ich požehnane! Vo filmoch môžete vidieť Chevrolet Camaro, GMC Topkick, Ferrari 458 Italia, Mercedes-Benz SLS-Class AMG, Audi R8 a ďalšie. Tiež nemôže chýbať kľúčová kráska –  v prvých dvoch filmoch ňou bola Megan Fox, v treťom Rosie Huntington-Whiteley a v poslednom Nicola Peltz.

Cars (2006)

Milý bonus na záver. Pixarovka Autá dokáže zaujať nielen našich najmenších. Príjemný humor, výchovná dejová línia, ktorá vysvetľuje, ako by sme mali mať nastavené morálne hodnoty, no a, samozrejme, napínavé závody, ktoré v rozprávke o autách predsa nemôžu chýbať. Príbeh je o pretekárskom aute, ktoré sa cestou na závod stratí a skončí v jednom zapadákove. Postupne si však uvedomí, že dôležitejšie než prefičať prvý cez cieľovú rovinku je nájsť si verných priateľov. Ak máte radi rozprávky a meno Blesk McQueen vám ešte nič nehovorí, odporúčame pozrieť.  Rozprávka má aj o niečo slabšie pokračovanie z roku 2011.

Mnoho filmov sa do tohto článku nevošlo. Drive (2011), Gone in sixty seconds (2000), Speed (1994), Days of thunder (1990) a ďalšie. Ak sme vynechali váš obľúbený film, budeme radi ak nám o ňom napíšete v komentári.