Ako si jarný výlet užiť bez starostí a byť v suchu? Všetko dôležité sme zhrnuli v našom článku a pridali sme aj zopár tipov na pekný jarný výlet.

Zradné počasie

Nielen apríl je bláznivý. Jarné počasie je jednoducho nevyspytateľné a dokáže prekaziť naše plány doslova z minúty na minútu. Preto zbytočne neplánujte jarnú dovolenku dopredu (pokiaľ sa na jar nechystáte niekam do exotiky).

Vytipujte si len miesta, ktoré by ste chceli vidieť a počas jarných mesiacov sledujte predpoveď počasia. Neváhajte výlet presunúť hoci aj na poslednú chvíľu, ak sa počasie pokazí. Neoplatí sa vyraziť za každú cenu a potom byť znechutený zo zatiahnutej, daždivej oblohy.

 

Cesty necesty

Najčastejšie na jarné výlety cestujeme autom. Je však jeden nebezpečný faktor, ktorý môže cestu skomplikovať, a to práve prudká zmena počasia. To, čo počasie dokáže na cestách spôsobiť, sme na Slovensku posledné týždne zažívali na vlastnej koži. Letné pneumatiky na primrznutej vozovke, snehové búrky, zlá viditeľnosť, ale aj nedisciplinovanosť vodičov.

Pokiaľ vás cestou na výlet zastihne nepredvídateľná zmena počasia, tak:

  1. neostýchajte sa auto odstaviť na najbližšom odpočívadle a prečkať najhoršie,
  2. nepreceňujte svoje schopnostiprispôsobte jazdu stavu vozovky,
  3. dodržujte predpísanú ale najmä bezpečnú vzdialenosť medzi vozidlami, aby ste dokázali včas zareagovať.

Ak by sa vám nehoda i napriek tomu stala, alebo by ste boli jej svedkom, v našom článku venovanom prvej pomoci sa dozviete ako postupovať, ak by bolo treba niekomu pomôcť.

Jarná únava

Jarná únava sa nevyhýba ani vodičom. Môže sa to stať každému – cestujete po dobrom obede, všetci v aute zaspia a vy cítite akési ťažké viečka. Mikrospánok je veľmi nebezpečný, dokáže za okamih spôsobiť veľké nepríjemnosti.

Len čo pocítite silnú únavu, najlepšie je:

  1. odstaviť auto a poprechádzať sa po čerstvom vzduchu,
  2. dať si kávu alebo ľahšie jedlo, napiť sa vody,
  3. pospať si – niekedy stačí aj 10-15 minút.

 

Oblečenie na ľahkú váhu

Jedno severské príslovie hovorí – Neexistuje zlé počasie, iba zlé oblečenie. Aj keď sledujete predpoveď ako diví a spravíte všetko pre to, aby slnečné okuliare boli jedinou pomôckou, ktorú budete počas dňa potrebovať, stačiť to nemusí. Preto je lepšie zbaliť si na jarný výlet radšej viac oblečenia.

Ideálne je vrstvenie – tielko alebo krátke tričko, mikina, nepremokavá bunda s kapucňou alebo pršiplášť. Plátenné tenisky nie sú ideálna obuv, pretože rýchlo premoknú. Zvoľte radšej pevnejšie tenisky, turistickú obuv alebo jarné čižmy. Výborné kúsky oblečenia sú tiež šiltovka a šatka alebo tenký šál.

Záložný plán

Najpraktickejšie je zvoliť na jar kratšie 2-3dňové výlety. Jednoduchšie sa „trafíte“ do pekného počasia a tiež si ľahšie vybavíte dovolenku v práci na poslednú chvíľu. Radíme mať vždy jeden záložný plán + jeden záložný plán záložného plánu. 🙂 To znamená, vybrať si aspoň dve miesta, kam by ste chceli ísť a tiež zmapovať ubytovacie možnosti, miestne atrakcie a zaujímavé miesta.

Keď sa už vyberiete na konkrétne miesto, prichádza na rad druhý záložný plán. Uvidíte, ako sa zíde mať v danej lokalite vytipované miesta, ktoré môžete navštíviť, ak by sa počasie pokazilo. Napríklad jaskyne, múzeá, prehliadky historických budov, ale aj kino, divadlo či zaujímavá reštaurácia.

 Cestovné poistenie

Keď sa chystáte na dlhšiu dovolenku do zahraničia, poistenie je jedna z vecí, ktorú máte zapísanú v diári. Pri krátkych jarných výletoch, keď všetko balíte na poslednú chvíľu, sa môže stať, že si na poistenie spomeniete večer pred odchodom. Našťastie, cestovné poistenie si viete vybaviť sami cez internet. To naše vás na 3 dni bude stáť len 3,90€, nájdete ho tu – www.genertel.sk/cp.

Kam si na jar zbaliť kufre?

Na jar ešte stále môžete brázdiť kopce na lyžiach na rakúskych ľadovcoch. Top sezóna tam končí až začiatkom mája a užijete si veľa slnka.

Jarné počasie je však ideálne na výlety do miest – pobehať pamiatky, otestovať lokálnu kuchyňu a pre tých mladších aj tamojší nočný život. A nemyslíme tým len Prahu alebo Budapešť. Letenky do Londýna, Berlína alebo iných európskych miest môžete zohnať lacno, stačí sledovať stránky venované letenkám a vystihnúť akciu.

V neposlednom rade sú krásne jarné výlety do prírody. Všetko je príjemne zelené, zakvitnuté, svieže, možno občas trochu zablatené, ale to ľahko vyrieši vhodná obuv.

Aké jarné výlety máte vy najradšej? Budeme radi, ak nám napíšete do komentárov 🙂