Kúpa auta je radosť! Niektorí z nás nedajú dopustiť na vôňu novoty, nepoškvrnený lak a nulu prejazdených kilometrov na počítadle. Skutočne zaujímavé ponuky však nájdete aj na trhu s jazdenými autami. Môžete si kúpiť vozidlo za zlomok ceny, ktorú zaplatil prvý majiteľ, a ak sa o auto dobre staral, vydrží vám ešte mnoho kilometrov. Ako kúpiť dobré ojazdené auto?

1. Vyberajte zodpovedne

Dobre sa zamyslite, čo vlastne od nového jazdeného auta očakávate. Možno zistíte, že v skutočnosti by vám oveľa lepšie poslúžilo iné auto, než po akom túžite. Nepotrebujete veľké kombi, ak v ňom väčšinu času chodíte sám či vo dvojici. Ak jazdíte prevažne v meste a menej ako 30 000km ročne, diesel s jeho náročnejšou údržbou je viac na príťaž než na úžitok.

Samotný pojem „jazdené auto“ je veľmi široký. Môže predstavovať čokoľvek od predvádzacieho auta z dílerstva, ktoré má tri mesiace a najazdených pár tisíc kilometrov, až po hromadu hrdze a droliacej sa gumy spred štyridsiatich rokov. Kto chce kúpiť bezpečne, môže siahnuť po predvádzacom vozidle alebo jazdenom aute z autobazáru, ku ktorému  predajca často pridá aj pár mesiacov záruky. Auto od súkromníka je, naopak, risk a ak na ňom po kúpe objavíte nedostatky, nápravy sa budete domáhať len veľmi ťažko.

2. Spravte si prieskum trhu

Chcieť raritný zberateľský kúsok je určite lákavé, ale keď sa vám pokazí, nezoženiete náhradné diely ani opravára, ktorý by sa do auta pustil. Strávte preto pár hodín na internete a pozrite sa, koľko jazdených áut je na predaj, v akom stave a za aké ceny, ale aj na aké choroby vami vybraný model trpí a aké zmeny podstúpil model medzi jednotlivými rokmi.

Užitočné rady, kontakty na odborníkov aj bazár náhradných dielov pre ojazdené autá nájdete v kluboch majiteľov, ktorí majú spoločné internetové fóra. Najsilnejšie zastúpenie v kluboch majú na Slovensku veľké nemecké automobilky (Volkswagen, BMW, Audi).

3. Pripravte si budget

Vraj, „sadnúť a jazdiť,“ tvrdí predávajúci. V každom prípade je vhodné, ak si necháte rezervu na prvé investície – výmena kvapalín a filtrov, brzdového obloženia, nové pneumatiky. Odporúčame si ku kúpnej cene auta pripraviť na účte ešte rezervu 40% na vyriešenie prípadných havarijných opráv a vychytanie počiatočných múch. Možno ju celú nevyčerpáte, ale je dobré byť pripravený. Pri kúpe ojazdeného vozidla jednoducho treba so zvýšenou údržbou počítať.

4. Neodfláknite obhliadku

Vybrali ste si model, našli konkrétny kus a dohodli obhliadku. Rovno sa zmierte s tým, že na prvom stretnutí jazdené auto nedokážete stopercentne skontrolovať a skôr či neskôr nejaké chyby vyplávajú na povrch. Napriek tomu obhliadku nepodceňujte – vezmite so sebou niekoho, kto autám rozumie, aby vám poradil.

Auto skontrolujte zo všetkých strán vrátane podvozku. Hľadajte hrdzu (rohy dverí, prahy, blatníky), unikajúci olej z motora alebo prevodovky, stopy po oprave havárie (rozdielne odtiene laku, nerovnomerné škáry medzi panelmi karosérii.) Nerovnomerne ojazdené pneumatiky hovoria o zlej geometrii, hluk od podvozku či vibrácie v riadení napovedajú opotrebenie podvozkových dielov. Motor by mal ísť hladko v celom rozsahu otáčok.

Okrem ojazdeného auta sa zamerajte aj na predávajúceho. Pôsobí dôveryhodne? Je príbeh auta uveriteľný? Má predávajúci k autu akúkoľvek dokumentáciu? Tieto veci môžu byť rovnako dôležité ako to, čo si všimnete na prvý pohľad na aute.

5. Spravte si domácu úlohu

Medzi zásady ako kupovať ojazdené auto patrí aj chladná hlava. Nekupujte vozidlo na mieste, po obhliadke sa dobre vyspite a volajte predávajúcemu najskôr na druhý deň.

Medzitým však môžete ďalej pátrať po histórii auta – z evidenčného čísla získate na www.stkonline.sk informácie o návštevách STK, EK a kontroly originality, ktoré vám môžu napovedať, či niekto na aute upravoval počítadlo najazdených kilometrov. Na fórach vlastníkov sa možno niekto už s autom stretol, bol na obhliadke či dokonca ho chvíľu vlastnil. O pomoc požiadajte aj autorizovaný servis, ktorý vám možno poskytne servisnú históriu auta.

6. Nachystajte si dobré asistenčné služby

Hovorí sa, že výhoda nového auta oproti jazdenému je v tom, že si s ním kupujete aj pocit istoty. Dva-tri roky po kúpe sa na neho môžete spoľahnúť, že vás nenechá v štichu. Pri jazdenom aute si nikdy nemôžete byť stopercentne istí, či dorazíte do cieľa. Preto je vhodné, aby ste pri výbere povinného zmluvného poistenia mysleli aj na asistenčné služby. V Genertel dostanete k PZP bezplatne aj VIP asistenčné služby, vďaka ktorým vám bude v prípade núdzovej situácie zabezpečený príchod špecialistov do 60 minút.

7. Naplánujte medové týždne

Autíčko je doma, papierovačky sú vyriešené, chyby na prvý pohľad žiadne. Čo teraz? Tešte sa jeden z druhého! Auto si poriadne umyte zvonku aj zvnútra, odfoťte sa s ním, choďte si len tak zajazdiť, vezmite ho na výlet.