Teplota v aute má výrazný vplyv na komfort vodiča, na jeho celkové pohodlie a na to, aby nebola odvádzaná jeho pozornosť od toho, čo je najdôležitejšie – od šoférovania. Rovnako negatívne vplývajú aj sťažujúci sa spolujazdci, ťažký vzduch a vrstvy hrubého oblečenia. Ako teda kúriť v aute s chladnou hlavou a neprivolať si zdravotné problémy?

Bez bundy a bez kabátu

Keď nastúpite v zime do auta a cítite sa ako v kryokomore, nechce sa vám vyzliekať z teplej bundy. Tá vám síce pomôže netriasť sa prvých pár minút od zimy, obmedzuje vás však v pohybe, čo môže byť pri šoférovaní veľmi nebezpečné. Tiež teplo z kúrenia rýchlejšie pocítite na koži, ak sa nebude musieť predierať cez 3 vrstvy oblečenia. A navyše to, že už je vám v tej bunde naozaj teplo a musíte si ju vyzliecť, zistíte až počas jazdy. Máloktorý šofér kvôli tomu zájde s autom ku krajnici. Väčšina sa vyzlieka počas šoférovania, čo môže byť príčinou dopravnej nehody.

Auto nie je sauna

Keď už sme si vyzliekli bundu a statočne mrzneme, chceme okamžite vykúriť interiér, a teda nastavíme vysokú teplotu, pretože máme pocit, že tým rýchlejšie dosiahneme teplo. To však nie je pravda. Prakticky v každom novodobom aute je možné dosiahnuť vďaka odporovým ohrievačom požadované teplo do niekoľkých minút.

Teplotné rozdiely

Pokiaľ nie ste trénovaní, môžete navyše pri prechode z prehriateho interiéru do mrazivého počasia utrpieť aj ľahší teplotný šok. Ten má vplyv na krvný tlak, dýchanie, vnímanie atď. Pozor, zle ho znášajú najmä bábätká. Aby sme tomu predišli, mali by sme kúrenie držať na uzde. V aute úplne postačí teplota okolo 18°C. Príliš vysoká teplota spôsobuje okrem iného útlm, ospanlivosť a je tak väčšie riziko mikrospánku.

Suchý vzduch

Prekúrený vzduch je suchý a má negatívny vplyv na naše zdravie. Vysušuje nielen našu pokožku, ale aj dýchacie cesty (nosové dutiny) a taktiež oči. Najmä ľudia s citlivými očami alebo nosiaci kontaktné šošovky, môžu pociťovať rezanie či nadmerné slzenie, ktoré výrazne zhoršuje videnie.

Choroby

Aj ľudia s oslabeným imunitným systémom, alergici či ľudia trpiaci niektorými chronickými ochoreniami, by si mali dávať pozor na prekúrený interiér, či časté používanie klimatizácie. Zapálená nosná sliznica je len jedna z možných zdravotných komplikácií. Tie sa nemusia prejaviť okamžite, ale dokonca aj s odstupom niekoľkých rokov. Podráždená sliznica je náchylnejšia na infekcie aj na napadnutie rôznymi vírusmi a mikróbmi.

Vetranie

Aj v zimných mesiacoch je vhodné z času na čas vyvetrať – pootvoriť okno a vpustiť čerstvý vzduch. Nielen, že to pomôže dýchaniu, ale závan čerstvého chladného vzduchu v tvári podporí sústredenie, keďže preberie aj vodiča, ktorý sa dostal do mierneho útlmu. Vetranie však, rovnako ako prílišné kúrenie, netreba preháňať.