Búrka po horúcom dni pôsobí na mnohých ako vykúpenie. Ak vás ale zastihne počas cestovania autom, prináša to so sebou isté riziká. Máme pre vás niekoľko užitočných rád, aby ste počas búrky neprišli k zraneniu, a tiež čo robiť, ak do vášho auta udrie blesk.

1. Spomaliť nie je hanba

Blesk nie je jediné nebezpečenstvo, ktoré vám počas búrky hrozí. Nárazový vietor a hustý dážď vedia značne skomplikovať šoférovanie. Nielen mokrá vozovka, ale aj znížená viditeľnosť môžu byť príčinou nehody. Najdôležitejšie je v tomto prípade:

  1. Znížiť rýchlosť tak, aby ste si boli istí, že budete vedieť včas reagovať na nepredvídateľnú situáciu.
  2. Pokiaľ je silná búrka priamo nad vami a okolo šľahajú blesky, neváhajte odstaviť vozidlo na bezpečnom mieste. Takéto miesto by nemalo byť vyvýšené a ani v blízkosti stromov. Pozor tiež na to, aby ste neodstavili len tak na krajnici. Okoloidúci vodiči vás môžu v daždi neskoro zaregistrovať.
  3. Po odstavení vozidla nevychádzajte von, jedine ak by ste mali v tesnej blízkosti vhodný úkryt.

2. Pod stromom neparkujte

Aj keď to počas dňa vyzerá, že žiadna búrka nehrozí, v lete sa to môže zmeniť z minúty na minútu. Ak sa teda rozhodujete kde zaparkovať, určite zvoľte parkovanie čo najďalej od stromov. V silnom vetre sa môže konár stromu alebo celý strom zlomiť a padnúť vám na auto. Prípadne do neho udrie blesk a škoda je na svete. Pokiaľ nemáte havarijné poistenie, môže vás takéto poškodenie vyjsť naozaj draho.

3. Čo ak auto zasiahne blesk

Po zasiahnutí auta bleskom sa elektrický výboj zvezie po jeho povrchu do zeme, pretože auto funguje ako Faradayova klietka. Blesk vďaka tomu do kabíny neprenikne a ste v ňom v bezpečí. Keďže ideálna Faradayova klietka by mala byť úplne uzatvorená, a to auto nie je, môže sa stať, že elektronika v aute sa poškodí alebo bude dočasne nefunkčná. Každopádne je vhodné nedotýkať sa počas búrky kovových častí vo vozidle, nenabíjať a ani nepoužívať mobilný telefón. Ako sme spomínali vyššie, ideálne je odstaviť vozidlo, položiť ruky na kolená, a prečkať najhoršie.

Pridávame ešte osobnú skúsenosť nášho čitateľa:

uder blesku do auta

 

Po zasiahnutí auta bleskom môže byť na aute aj viditeľné poškodenie. Ak je vaše auto poškodené alebo nepojazdné a ste naším klientom, využite možnosť kontaktovania asistenčnej služby, ktorá je vám k dispozícii 24/7.

4. Hrom do toho

Vydýchli ste si, a už sa nebudete počas búrky v aute báť? Bohužiaľ, je tu ešte druhá stránka veci. Ak niekedy vo vašej blízkosti udrel blesk, asi si pamätáte na obrovskú ranu ako z dela. Teraz si predstavte, že blesk udrie priamo do auta, v ktorom sedíte. Aj najväčší odvážlivec sa poriadne zľakne. Môže sa stať, že šofér dokonca havaruje, pretože v šoku strhne volant.

Pokiaľ vám po údere blesku nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo, nikto nie je zranený a auto pojazdné, pokúste sa niekde odstaviť, ale z auta nevystupujte. Snažte sa upokojiť, skontrolujte, či v aute všetko funguje a ak sa na to budete cítiť, pokračujte v jazde alebo počkajte, kým búrka ustane.

5. V bezpečí aj mimo auta

Auto by vás pred úrazom spôsobeným bleskom malo ochrániť. Čo ak vás však búrka zastihne niekde vonku a k autu to máte ďaleko?

Existuje niekoľko zásad, ktorých by ste sa mali držať. Spomenieme niektoré z nich:

  1. Snažte sa ukryť v budove s bleskozvodom.
  2. Nezdržujte sa na voľnom priestranstve.
  3. Ak sa nestihnete ukryť pred začiatkom búrky, nebežte do úkrytu, ale snažte sa sadnúť alebo čupnúť do najnižšie položeného miesta v okolí.
  4. Vypnite mobilný telefón a zbavte sa všetkých kovových vecí.
  5. Nestojte pod osamoteným stromom ani na okraji lesa.
  6. Ak ste pri lese, vojdite hlbšie medzi stromy, neopierajte sa o kmeň.
  7. Opustite vodné plochy, potoky a kaluže.