auto na snehu

Zima a sneženie sa nezadržateľne blížia  a mnohých z nás každoročne zastihnú nepripravených. Je dobré vedieť, ako sa pripraviť na jazdu v zhoršených podmienkach, aby vás na cestách nič neprekvapilo. Pripravili sme pre vás pár tipov a rád, ako na nízke teploty pripraviť nielen seba ale aj svoje vozidlo.

Zvyknúť si na zmenenú situáciu na cestách trvá vždy nejaký čas.  Zo štatistík poisťovne Genertel vyplýva, že najčastejšou príčinou nehôd sú v zime náhle zmeny počasia, ktoré prekvapia vodičov, ale nie sneh ako taký.

Príprava

Ešte predtým, ako prídu tuhšie mrazy, odporúčame vám v prvom rade preveriť technický stav vozidla, vymeniť olej ešte pred pravidelným termínom, kúpiť hasiaci prístroj, skontrolovať chladiacu kvapalinu do vozidla, vymeniť zmes v ostrekovači za nemrznúcu, doplniť tlak v pneumatikách a pochopiteľne vymeniť pneumatiky za zimné. Komplikácie môže spôsobiť aj staršia batéria, ktorá sa môže pri nízkych teplotách vybiť.

Čistenie auta
Veľmi dôležité je pred jazdou auto detailne očistiť od vrstvy námrazy a snehu, nech idete na akúkoľvek vzdialenosť. Sneh zbytočne zvyšuje váhu vozidla, čo sa prejaví na vyššej spotrebe. Predovšetkým si to ale môže odniesť vaša peňaženka, keďže za sneh na aute vám na cestách hrozí pokuta. Tak ako predné a zadné sklo, mali by ste očistiť aj bočné sklá, cez ktoré sa pozeráte do spätných zrkadiel.

Jazda v zime

Pokiaľ je vozovka zľadovatelá, vozidlo má neporovnateľne horšie jazdné vlastnosti. V praxi to znamená nielen slabšiu akceleráciu, ale aj dlhšiu brzdnú dráhu a veľké riziko šmyku. Preto je ideálne, keď v zime jazdíte predvídavo a plynulo, bez prudkého a neočakávaného brzdenia alebo zmeny smeru jazdy. Radšej si nechajte na cestu väčšiu časovú rezervu, ako keby ste sa mali ponáhlať a zvýšiť tak pravdepodobnosť dopravnej nehody.

Situácia na cestách

Predtým, ako si sadnete za volant, mali by ste si preveriť aktuálnu situáciu na cestách. Zistite si informácie o prípadných nehodách a zdržaniach, priechodnosti úsekov, a to najmä horských. Lepšie tak odhadnete čas cesty, čím sa zbavíte zbytočného stresu.

Dostatočný odstup

Je lepšie nepreceňovať svoje schopnosti a rešpektovať schopnosti ostatných vodičov. Udržiavajte si dostatočný odstup – v zime je ťažšie predvídať účinok brzdenia a odhadnúť brzdnú dráhu. Jazdite tak, aby ste mohli včas a bezpečne zareagovať. Pri jazde dole kopcom využívajte čo najviac brzdenie motora zaradením nižšieho prevodového stupňa.

Spotreba v zime

Autá majú v zime väčšinou vyššiu spotrebu, čo je spôsobené hlavne zmeneným prostredím. Najviac to pociťujú malé autá s menším objemom motora. Vysokej spotrebe predídete plynulou jazdou a šetrným zaobchádzaním s nezahriatym motorom. Taktiež svojmu autu pomôžete aj používaním oleja vhodného do nízkych teplôt a vyhýbaním sa neupraveným cestám.

Veci, ktoré by nemali v zime v aute chýbať:

–       Nemrznúca zmes do ostrekovačov

–       Škrabka na ľad a metlička

–       Lopatka na sneh

–       Snehové reťaze

–       Rozmrazovač zámkov a skla

–       Štartovacie káble

–       Kanister na palivo

–       Deka, rukavice, dostatok tekutín

–       Baterka, základné náradie

–       Kompletná lekárnička

Odporúčame Vám uložiť si tieto čísla do mobilu:

Klientske centrum poisťovne Genertel: 0850 555 555

(volanie zo zahraničia: +421 2 327 842 01)

Asistenčné služby poisťovne Genertel: +421 2 327 842 84

Jednotné číslo tiesňového volania pre celú Európu: 112

Horská služba:

Slovensko: 18300

Česká republika: 155

Rakúsko: 140

Nemecko: 19222

Švajčiarsko: 1414

Taliansko: 118

Prečítajte si Informácie o lavínových správach pre celú Európu.

Tlačivo v aute

V zime je na cestách vyššie riziko drobných nehôd, ku ktorým nie je potrebné volať políciu. Človek nikdy nevie, preto všetkým vodičom odporúčame mať v aute aj tlačivo „Správa o nehode“.