Jedna z prvých vecí, ktorej by sme sa mali venovať predtým, než vôbec naštartujeme naše auto, je správny spôsob sedenia. Je to dôležité hneď z niekoľkých dôvodov – aby sme mali plnú kontrolu nad vozidlom a aby sme neškodili nášmu zdraviu. Nie, nestačí, že dočiahneme na pedále a na volant. Šoféri z povolania, či tí z nás, ktorí každodenne dochádzajú do práce alebo preferujú cestovanie na dovolenku autom, určite poznajú boľavý alebo stuhnutý chrbát. 

Fyzioterapeuta Tomáša Kopeckého sme sa spýtali, aký dopad môže mať na zdravie človeka, keď pravidelne trávi veľa času za volantom. Môžeme si nesprávnym spôsobom sedenia privolať vážne zdravotné problémy?

Vodiči presedia v aute dlhé hodiny. Aký to môže mať negatívny vplyv na pohybový aparát?

U vodičov, ktorí sedia dlhú dobu v aute, vznikajú často problémy v oblasti krížov a krčnej chrbtice. Keď  človek opakovane zotrváva v jednej polohe, má to veľmi neekonomický dopad na jeho telo. Určité svalové skupiny sú preťažované, iné sa zasa veľmi oslabujú. Dochádza ku stuhnutosti svalov a ich zvýšenému napätiu. Často to vyvrcholí až do stavu, keď dôjde k ťažkému poškodeniu chrbtice a ňou spojených štruktúr.

Existujú nejaké tipy ako správne sedieť v aute?

Každé osobné vozidlo má nastaviteľné sedadlo. Je dôležité, aby človek sedel čo najpohodlnejšie, ale aby bolo zároveň zachované aj správne postavenie chrbtice. Dnes existujú rôzne opierky do áut za účelom vzpriamenia chrbtice a uvoľnenia často preťažovaných svalov, aby sa čo najmenej namáhali. Šofér by nemal byť zhrbený alebo sedieť veľmi vzadu, a naťahovať sa po volante. Jeho sed by mal byť pohodlný, ruky a nohy musia byť uvoľnené a chrbát vystretý.spravne sedenie

Po akom čase je dobré spraviť si prestávku v jazde a ponaťahovať sa?

To záleží od viacerých faktorov. Napríklad, na akú dlhú cestu sme sa vybrali a, samozrejme, aj od potreby samotnej osoby. Prestávka by mala byť aspoň každé dve hodiny, no ak človek pociťuje nejaké bolesti aj po kratšom čase, je potrebné zastaviť na najbližšom možnom mieste, trochu sa prejsť a rozhýbať sa.

Mohol by si nám odporučiť vhodné cviky pre šoférov?

Najväčší dôraz by sme pri cvičení mali klásť hlavne na ponaťahovanie svalov chrbtice, nesmieme však zabudnúť ani na zvyšok tela. Cvikov je veľa a dôležité pri nich je dýchanie. Napríklad cvik v polohe v stoji – s nádychom si natiahneme ruky hore, vzpriamime sa a s následným výdychom dochádza k uvoľneniu a predklonu, prípadne úklonu. Ponaťahovať medzilopatkové svaly si človek môže tak, že si chytíme jednu ruku za lakeť a potiahneme ju ku opačnej ruke. Krčnú chrbticu si môžeme uvoľniť napríklad úklonom hlavy do strany zároveň s výdychom. Záklony hlavy sú však kontraindikované.

Kedy je už vhodný čas navštíviť fyzioterapeuta?

Ihneď ako človek začína pociťovať výraznú bolesť, ktorá ho napríklad obmedzuje pri práci, alebo dokonca pri každodenných činnostiach, je nutné vyhľadať odbornú pomoc. Problém môže byť charakterizovaný tŕpnutím končatín, svalovou slabosťou, obmedzením pohybu z dôvodu bolesti. Úloha fyzioterapeuta spočíva vo vyšetrení a následne vypracovaní rehabilitačného plánu a programu. Ich cieľom je odstránenie bolesti a rýchla rekonvalescencia. V rehabilitačnom programe sú cvičenia, pri ktorých sa často využívajú rôzne pomôcky, manipulačné uvoľňovacie techniky, elektroliečba, vodoliečba a podobne. Dĺžka rehabilitačnej liečby záleží od štádia ochorenia a, samozrejme, aj od prístupu pacienta k samotnej rehabilitácii.