Každý rok, keď už konečne dorazíme do cieľovej destinácie, chceme len vypnúť, relaxovať a užívať si. Niekedy, bohužiaľ, zabudneme aj na zdravý rozum a dávku zodpovednosti. Prečítajte si o ôsmych najčastejších chybách, ktoré sa nám na dovolenke stávajú pravidelne.

1. Spálime sa hneď prvý deň

Poznáte to. Vyberiete sa na pláž, kde na vás zaútočia opálené telá iných dovolenkárov, prípadne miestnych obyvateľov. Pozriete na svoju bledú žiarivú pokožku a už vyťahujete opaľovací krém s faktorom 6, a nezaujíma vás ani obedňajšie slnko. To, ako ste sa minulý rok natierali panthenolom, hádžete za hlavu. Dočervena spálená pokožka vám však môže pokaziť ďalšie dni pri mori, keďže sa slnka budete musieť strániť. Nehovoriac o negatívnom dopade na vaše zdravie.

Rada: Opaľujte sa postupne, mimo obedňajších hodín, používajte ochranný faktor nad 30 a sledujte, ako vaša pokožka na slnko reaguje.

chyby na dovolenke

2. Experimentujeme s jedlom

„Dajme si tieto chobotnice, potom skúsime kalamára a na záver tamten zákusok.“ Ochutnať miestnu kuchyňu môže byť jedným z cieľov dovolenky. Prímorské destinácie ponúkajú naozaj množstvo lahôdok, ktorým je ťažké odolať. Ale všetko s mierou. Najmä, ak ste už v minulosti zažili na dovolenke žalúdočné alebo črevné problémy. Môže sa dokonca objaviť nečakaná alergia na potravinu, ktorú ste predtým nekonzumovali, alebo jej zjete priveľké množstvo.

Rada: Doprajte si miestne pochúťky, ale nepreháňajte to s množstvom. U väčšiny jedál stavte na klasiku, ktorú váš žalúdok pozná.

chyby ktore robime na dovolenke

3. Poistenie na poslednú chvíľu

Nikto nechce myslieť na to, že sa mu na dovolenke prihodí niečo nepríjemné. Je to však každoročná realita. Cestovné poistenie by malo byť nevyhnutnosťou, pretože vďaka nemu dokážete zaplatiť potrebné náklady, napríklad na lekárske ošetrenie, či za spôsobenú škodu. Ak sa vám pravidelne stáva, že na cestovné poistenie zabúdate, ideálne je poistiť sa online, hoci aj na poslednú chvíľu. Po pár klikoch máte vybavené a môžete pokojne vyraziť.

Rada: Zapíšte si poistenie do zoznamu vecí, ktoré si na dovolenku plánujete zbaliť. Ak napriek tomu zabudnete, poistite sa online.

4. Priveľa oblečenia

Akokoľvek sa plánujete na dovolenku dopraviť, miesta na oblečenie je vždy málo. A ako to nakoniec dopadá? Väčšinu vecí ani z kufra nevytiahneme. Dôvod, prečo sa nám to deje každý rok je jednoduchý. Chceme byť pripravení na každú alternatívu. Jasné, treba myslieť aj na neočakávanú zmenu počasia. Ale je naozaj potrené mať na každý večer iné šaty alebo tričko? Skúste sa pri balení zamyslieť, čo ste reálne nosili počas dovolenky minulý rok. A ak by vám predsa niečo chýbalo, lacné oblečenie zoženiete aj v miestnych obchodoch.

Rada: Buďte k sebe úprimní a nebojte sa nechať doma aj polovicu kufra.

5. Váha smerom nahor

Na dovolenke sa nechceme obmedzovať. Ale doniesť si po týždňovom pobyte domov 4 kilá nadváhy, to neplánuje asi nikto. Najviac lákadiel striehne na all inclusive pobytoch, kde sa to len tak hemží rôznymi pochúťkami, ktoré už navyše máte zahrnuté v cene. Po návrate z dovolenky sa potom objavia výčitky, že kilá, ktoré ste zhadzovali od Vianoc, sú späť.

Rada: Vyberte si radšej pobyt s polpenziou, prípadne vlastnou stravou. Ak neodoláte all inclusive ponuke, pokúste sa aspoň vyhýbať ťažkým jedlám a prehnaným množstvám.

6. Míňame na zbytočnosti

Je posledný deň dovolenky a vy ste ešte nenakúpili suveníry a darčeky pre celú rodinu? Obdarovať seba aj blízkych je super. Faktom však je, že suveníry sú v turistických oblastiach predražené. Výborné je vyhnúť sa obchodíkom pre turistov a nenechávať si kúpu suvenírov na posledný deň. Vtedy sme schopní kúpiť už prakticky čokoľvek.

Rada: Dajte si trošku námahy a zistite, čo je v danej lokalite jedinečné. Môže to byť napríklad miestna pochúťka, lokálne víno, bylinky alebo typická dekorácia. Skúste nájsť miesto, kam chodia nakupovať domáci. Vo väčšine prípadov vás to vyjde neporovnateľne lacnejšie.

7. Cestujeme počas najhoršej premávky

Ak cestujete pravidelne do obľúbených destinácií autom, kolabujúca doprava počas víkendov je vám asi dobre známa. Dôkazom sú tohtoročné 7 a viachodinové kolóny smerom do Chorvátska. O tom, ako sa stravovať zdravo počas cesty autom na dovolenku, si môžete prečítať v tomto článku.

Rada: Cestujte iný deň, ako v deň výmeny turnusov. Ak sa vaše ubytovanie alebo dovolenka cez cestovnú kanceláriu inak rezervovať nedajú, vyrazte večer predtým alebo skoro ráno. Aj keď sa ešte v cieľovej destinácii nebudete môcť ubytovať, budete už na mieste. Auto zaparkujete niekde pri pláži alebo v meste. Môžete sa prejsť alebo sa ísť niekam najesť, dokonca rovno nahodiť plavky a zahájiť dovolenku prvým kúpaním.

8. Nepredvídateľné tekutiny

Eufória z voľných dní mnohých Slovákov nabáda k prílišnej konzumácii alkoholu, a to dokonca počas celého dňa. Hrozí však riziko stratených spomienok, úrazu, aj prázdnej peňaženky. Nevravíme, aby ste sa alkoholu vyhýbali úplne, ale všetko s mierou.

Ďalšou tekutinou, ktorá nám môže narobiť na dovolenke neplechu, je voda z vodovodu. Aj keď cestujete do krajiny, kde podľa odporúčaní môžete piť vodu z kohútika, ľuďom s citlivejším žalúdkom to neodporúčame. Voda môže mať iné zloženie a naše telo na to môže negatívne zareagovať. Najčastejšie sú črevné problémy, ktoré vedia znepríjemniť dovolenkové chvíle.

Rada: Pite len balenú vodu a do nápojov si nepridávajte ľad.