Pre mnohých Slovákov je cestovanie na dovolenku autom stále pohodlnou a najlacnejšou alternatívou ako navštíviť obľúbené destinácie akými sú Chorvátsko či Taliansko. Treba však počítať s tým, že si v aute posedíte niekoľko hodín, pri víkendových kolónach ešte dlhšie. Ako jesť zdravo počas cesty autom, aby nám jedlo neuškodilo? Pripraviť si ho doma alebo kúpiť na pumpe?

Radšej ľahšie jedlá

Je dôležité si uvedomiť, že pri cestovaní autom sa hýbete len minimálne. Váš energetický výdaj je teda naozaj malý. Tomu by ste mali prispôsobiť aj svoj cestovateľský jedálničiek. Ťažké jedlá vám budú v aute zle tráviť, budete mať pocit plnosti, nafúknutia a celkového nepohodlia, najmä vo vysokých teplotách. Ani pre vodiča nie je dobré zahnať hlad ťažkým jedlom, pretože telo potrebuje na jeho trávenie veľa energie. Vodič potom môže byť ospalý, menej ostražitý a má spomalené reakcie.

Jedzte len toľko, koľko treba

Jedlo by nemalo byť prostriedkom na zahnanie nudy v aute, ani na utíšenie detí. Zjednodušene – jesť by sme mali len toľko (alebo menej), ako v bežný deň. Je dobré obmedziť aj chrumky, cukríky, keksíky a podobne, ktoré si napríklad zvyčajne nedoprajete, ale cesta autom vám pripadá ako ideálna príležitosť na to si ich dať. Môže to nakoniec vyzerať tak, že celú dobu počas cestovania niečo chrumkáme, vyjedáme, a trpí tým nie len náš žalúdok ale aj telo, ktoré predsa čaká na vystavenie v plavkách. 🙂

Jesť či nejesť počas jazdy

Ak vám jedenie počas jazdy vyhovuje, a nepotrebujete dlhšie prestávky, nie je na tom nič zlé. Najpraktickejšie sú také jedlá, ktoré sa netrúsia, netopia, nelepia a nezanechávajú fľaky. My však odporúčame naplánovať si cestu a prestávky tak, aby ste sa najedli v pokoji mimo auta. V dnešnej dobe je popri cestách veľa príjemných odpočívadiel so stolmi a lavicami. Aj na pumpe sa dá pohodlne odstaviť auto, natiahnuť chrbát a najesť sa postojačky. Perfektné je umiestniť jedlo do kufra, aby ste počas cesty nemali možnosť sa k nemu dostať. Lepšie si tak naplánujete prestávky. Ak máte malé deti, alebo ak trpíte nevoľnosťou v aute, jedeniu počas jazdy sa radšej vyhnite.

Myslite na vodu

Voda je to najdôležitejšie, čo si na cestu musíte zbaliť. Najmä v dlhých zápchach a vysokých teplotách je dehydratácia organizmu veľmi nebezpečná. Ideálne je, ak má každý cestujúci v aute svoju vlastnú fľašku s vodou. Viete si tak odsledovať, koľko vody ste vypili, alebo koľko vody vypili vaše deti. Rezervnú vodu si uložte do kufra. Nespoliehajte sa na to, že si zásoby doplníte na pumpe, práve z dôvodu možných niekoľkohodinových zápch uprostred ničoho.

pitny rezim v aute

 

Ak by sa vám v zahraničí nevyhli zdravotné problémy a máte naše cestovné poistenie, jednoducho kontaktujete našu asistenčnú službu na čísle + 421/232 784 284. Nemusíte sa tak báť jazykovej bariéry, asistenčná služba vám poradí ako postupovať, kam najlepšie ísť, aké doklady si zabezpečiť a aké výkony máte poistením kryté.

Kupované jedlo vs. jedlo z domu

V zásade sú obe možnosti dobré. Kupované jedlo môže mať tú nevýhodu, že v letných mesiacoch počas presunu turistov budú motoresty a reštaurácie popri ceste preplnené, a musíte počítať s dlhšími čakacími dobami.

A ako tak postávate vo fronte pri regáloch plných jedla, viac nás vábia fast foody a spracované jedlá. Chcete sa predsa rýchlo najesť, aby ste mohli čím skôr pokračovať v ceste. Nehovoriac o tom, že jedlo na pumpe vás môže vyjsť drahšie ako to, ktoré si pripravíte doma. Na druhej strane, vyhnete sa zbytočnému stresu z prípravy a varenia v deň odjazdu. Nemusíte sa báť, že sa vám v aute niečo pokazí a neriešite ani prípadný neporiadok. Pohodlne sa najete a pokračujete v ceste.

Domáce jedlo má však okrem ceny aj iné výhody. Viete si dopredu naplánovať, čo budete jesť, nemusíte sa v rýchlosti rozhodovať, pretože vtedy máme skôr tendenciu siahnuť po niečom nezdravom. Presne viete, koľko máte zásob jedla a ako si ho môžete počas dňa rozvrhnúť.

Typickú gastronómiu slovenského dovolenkára sme popísali v tomto článku. 🙂

Ako jesť zdravo počas cesty

Po niekoľkohodinovom sedení a nesprávnej strave sa môžu objaviť aj črevné problémy. Preto je dobré konzumovať počas cesty jedlá s vysokým obsahom vlákniny, zeleninu, ovocie a orechy.

Pripravte si dve misky – jednu ovocnú (napr. nakrájaný banán, cantaloupe, jablko, nektárinky, kiwi) a jednu zeleninovú (uhorka, mrkva, cherry paradajky – také menšie, ktoré nemusíte prehryznúť). K tomu mix orechov so sušeným ovocím a zdravé chrumkanie máte vybavené. Dnes sa v obchodoch dajú kúpiť aj smoothies priamo vo fľaškách vhodných na cestu. Ak teda pred cestou nestíhate, môžete siahnuť po tejto alternatíve.

jedlo na cestu

Bez autochladničky sa ale pravdepodobne nezaobídete, i keď vymyslieť sa dá všeličo a pečené bezmäsité jedlá alebo koláče zvládnu aj vyššie teploty. Autochladnička je každopádne výborným pomocníkom na dlhé trate, v dnešnej dobe ju kúpite za cenu od 50€.

Hlavné jedlo, resp. jedno sýtejšie jedlo dňa, by nemalo žalúdok príliš zaťažiť. Najpraktickejší je tmavý celozrnný chleba alebo pečivo a v ňom šunka, syr, smotanová nátierka alebo tavený syr. Prípadne môžete naprírodno pripraviť kuracie mäso, dochutiť len soľou a bylinkami, a to vložiť do pečiva alebo len tak poukladať do misky a jesť s nakrájanou zeleninou.

zdrave jedlo na cestu

Určite sa vyvarujte jedlám, ktoré sa rýchlo kazia. Zabudnite na aromatické salámy a lepšie je vyhnúť sa aj rybacím nátierkam a vajíčkam. Najmä ak niekto z cestujúcich trpí nevoľnosťou v aute, takéto arómy by mu mohli značne skomplikovať život. V jednoduchosti je krása, nemusíte vymýšľať gastronomické vychytávky, stavte na klasiku.

Sladkosti s rozumom

Ak si sladkosti doprajete aj počas bežného dňa, nebudete sa ich chcieť vzdať ani počas cestovania. V prípade, ak po sladkosti siahnete len výnimočne, zbytočne nakúpite plnú tašku čokolád, tyčiniek a keksíkov. Len vás to bude lákať a váš organizmus to rozhodí. Ani deťom veľa sladkého v aute neprospeje. Jednak môžu byť z výkyvu cukru v krvi nervózne, a tiež sa ľahko pritrafí nehoda ako roztopená čokoláda na sedačke, prilepený cukrík a lepkavé ruky. Najlepšia je bábovka! Upečte doma jednoduchý koláč akým je bublanina alebo bábovka, prípadne ich zdravší variant. Takýto koláč sa vám nepokazí a utíši hlad aj chuť na sladké.

zdrave jedlo do auta