Keďže zimné dovolenky sú na Slovensku stále populárnejšie, spravili sme menší prieskum. Zaujímalo nás, koľko Slovákov má zimnú dovolenku zaradenú do svojho plánu, akým spôsobom a kam cestujú. Opýtali sme sa 4000 Slovákov a tu je výsledok.

Prečo dovolenkovať aj v zime

Poznáte to. Vianoce sú už dávno za nami, do Veľkej noci ešte ďaleko a vy musíte prežiť tmavé dni plné vetra, snehových kalamít, dolámaných dáždnikov a čľapkanice. Našťastie je niekoľko výborných pomôcok, ako bojovať proti zimnej depresii a nabiť sa pozitívnou energiou. Sú to šport, príjemné prostredie, dobré jedlo a ľudia, ktorí sú vám blízki. Úplne najideálnejšie je tieto veci spojiť a naplánovať si zimnú dovolenku. Už len samotné plánovanie a tešenie sa je niečo, čo vám dokáže neskutočne spríjemniť deň.

 

Kam sa vybrať

V zásade je jedno, či sa vyberiete do Tatier alebo do Thajska, dôležité je nájsť si to, čo vám bude robiť radosť. Podľa nášho prieskumu až 68% opýtaných Slovákov zaradilo zimnú dovolenku do svojho kalendára a rovnaké percento z dovolenkujúcich ani nepotrebuje cestovať za hranice.

Slovensko vs. zahraničie

Jedným z dôvodov, prečo nechceme v zime cestovať mimo Slovenska sú financie. Na zimné dovolenky máme väčšinou vyčlenený menší budget, pretože tá „veľká“ dovolenka ešte len príde počas leta. Pri zimných dovolenkách sa tiež častejšie rozhodujeme na poslednú chvíľu. Pozrieme počasie, zoberieme 2 dni dovolenky a predĺžený víkend na lyžovačke je vybavený. Ďalším dôvodom je naša nádherná príroda, v ktorej sa dá neskutočne dobre zrelaxovať, čarovné wellnesy a tradičné slovenské jedlá, ktoré si môžeme vychutnať v drevených kolibách a salašoch.

Na druhej strane, výhodou cestovania do zahraničia je práve vzdialenosť. Ste ďaleko od práce aj od povinností. Tiež máte veľa nových podnetov, spoznávate cudzie krajiny a kultúry, hovoríte cudzím jazykom. To všetko zamestnáva vašu myseľ a dokážete naplno vypnúť.

Zima, zima, teplejšie, teplejšie

V našom prieskume vyšlo, že ak Slováci cestujú do zahraničia, väčšina si vyberie blízke krajiny s možnosťou lyžovačky, medzi ktorými jednoznačne dominuje Rakúsko. Viac o tom, prečo skúsiť lyžovanie u našich západných susedov si môžete prečítať v našom článku o výhodách lyžovačky v Rakúsku. Výhodou takejto aktívnej dovolenky je určite pohyb. Za hodinu spálite okolo 400 kcal! Ak k tomu navyše pridáte večerné saunovanie a otužovanie, do práce sa vrátite ako nový človek. 🙂

Cestovanie v krajinách kde je +28°C a viac zase ponúka dobitie baterky slnečnou energiou a vitamínom D. Pritom nemusíte ležať len niekde na pláži. Celodenné spoznávanie pamiatok, aktívne plávanie, behanie či bicyklovanie sú tiež úžasnou možnosťou aktívnej dovolenky. Navyše off-season ceny v prímorských a exotických krajinách sú väčšinou nižšie ako počas hlavnej sezóny.

Tak čo, kam sa vyberiete na zimnú dovolenky vy? 🙂