Pokiaľ je sneh, slovenské lyžiarske strediská sú plné nadšených lyžiarov. Otázka nedostatku snehu je však každým rokom aktuálnejšia, keďže posledné zimy boli veľmi nevyspytateľné. Nie je nič horšie, ako keď sa tešíte na poriadnu lyžovačku, a po príchode do strediska uvidíte len úzky umelo-zasnežený slíž rozbitého mokrého snehu. Navyše ceny skipassov, ubytovania a služieb sú počas hlavnej lyžiarskej sezóny stále vyššie, najmä v najväčších strediskách akými sú Jasná, Donovaly, Tatranská Lomnica či Štrbské Pleso.

Aj tieto faktory prispievajú k tomu, že sa lyžiari rozhodnú vyskúšať lyžovanie v Rakúsku. Premýšľate nad tým aj vy? Prečítajte si niekoľko našich postrehov, prečo sa lyžovačku u našich západných susedov oplatí zažiť, aj na čo by ste sa mali pripraviť.

3 plusy lyžovačky v Rakúsku

1. Alpy

Alpy sú obrovské a možností lyžiarskeho vyžitia je tu nespočetne veľa. Navyše je tu vysoká pravdepodobnosť prírodného snehu a krásne upravených zjazdoviek, ktoré sú naozaj na každom kroku. Nepáči sa vám stredisko? Sadnite do auta a do pol hodiny/hodiny dorazíte k inému. Všade nájdete zjazdovky rôznej úrovne, a aj milovníci freerideu si prídu na svoje.

2. Večná zima na ľadovci

Na ľadovci máte úplnú istotu snehu. Nádhernú lyžovačku vo výškach nad 3000m.n.m. si môžete užiť počas najdlhšej lyžiarskej sezóny, t.j. od októbra až do mája. Najmä počas jarnej lyžovačky vás čakajú dlhé dni plné slnka a poloprázdne zjazdovky. Ľudia citliví na zmenu tlaku môžu pociťovať pri prekonaní výškových rozdielov závrat, točenie hlavy alebo malátnosť. Zväčša však tieto prejavy nie sú vážne a ustúpia, keď sa vaše telo adaptuje.

3. Absolútny komfort

Po príjazde k lyžiarskemu stredisku vás môžu prekvapiť preplnené parkoviská, ale žiaden strach. Na svahoch ten počet lyžiarov nepocítite, až vám to bude pripadať neuveriteľné. Počítať môžete tiež s transferom skibussmi od auta rovno k lanovke a potešia tiež moderné vyhrievané sedačkyreštaurácie s vonkajšími terasami s krásnym výhľadom, kde sa v priaznivom počasí môžete pri obede vyhrievať na slniečku.

Praktické rady pred prvou lyžovačkou v Rakúsku

Cesta po diaľnici

V prvom rade si musíte kúpiť rakúsku diaľničnú známku. Najjednoduchšie je zakúpiť si ju na čerpacej stanici, a pravdepodobne sa vám najviac oplatí 10-dňová za 9€. Keď už ju máte nalepenú na prednom skle, čaká vás pohodlná cesta po kvalitnej rakúskej diaľnici až takmer priamo k vášmu ubytovaniu. Hoci sú cesty v Rakúsku väčšinou pekne upravené, nezabudnite si pre prípad núdze pribaliť aj snehové reťaze.

Ubytovanie v rozprávkových dedinkách

Pekné bývanie za slušnú cenu si v Rakúsku jednoducho rezervujete cez booking.com a nemusíte platiť za drahé hotely. Rakúske dedinky sú plné drevených penziónov či apartmánov, ktoré prenajímajú domáci. To, čo je u nás luxus je v Rakúsku často štandard. Cena takéhoto ubytovania je pritom porovnateľná s ubytovaním napríklad v Tatrách počas lyžiarskej sezóny. Je možné, že zoženiete bývanie aj bez predošlej rezervácie, ale odporúčame rezervovať si ho radšej v pokoji doma, najmä počas hlavnej lyžiarskej sezóny.

Cena skipassov takmer ako u nás

Ceny skipassov sa rôznia, ale za dospelého zaplatíte v priemere okolo 40€/deň. Deti a mladiství majú zvyčajne výrazné zľavy až -50% a viac. Väčšinou platí, že čím viac dní si naraz zakúpite, tým nižšia bude cena. Je to o čosi viac ako v najväčších lyžiarskych strediskách na Slovensku, ale za to sa vám dostane celodennej lyžovačky a nemusíte sa báť, že o 14 budete musieť vypnúť lyže z dôvodu rozbitej zjazdovky alebo mokrého snehu. Skipassy kúpite priamo v stredisku pri pokladni ako u nás.

S jedlom opatrne

Jedlo na svahu je drahé. Odporúčame vyhýbať sa obrovským reštauráciám, pretože tam za obed pre 4-členú rodinu necháte bez problémov 80-100€. Máme však dve alternatívy. Prvou je trošku pátrať a nájsť v stredisku menšie reštaurácie, pripomínajúce naše koliby. Väčšinou sú drevené a jedlo si v nich objednávate pri bare. Za nižšiu cenu tu dostanete pochúťky ako od (rakúskej) babičky. Poslednou možnosťou je zbaliť si nejaký ten snack do vaku. Ako komu vyhovuje. 🙂

Čo ak nehovorím po „rakúsky“

Ľudia sa niekedy boja jazykovej bariéry. Pravdou však je, že Rakúšania sú zvyknutí na turistov, obzvlášť v lyžiarskych strediskách. Angličtina vám bude úplne stačiť, ale dohovoríte sa aj jazykom rúk a nôh. Ľudia sú príjemní a ochotní. Domáci vám radi všetko vysvetlia a dokonca poradia, kde sa dnes oplatí ísť lyžovať alebo na čo si dať pozor.

Cestovné poistenie

Záchranári by vedeli rozprávať, koľko úrazov musia ošetriť počas jedného dňa lyžiarskej sezóny. Viac o bezpečnosti na svahu si môžete prečítať v našom článku o lyžovačke bez úrazu. Pred dovolenkou by ste mali sebe aj celej rodine zabezpečiť cestovné poistenie. Ak si na poistenie spomeniete deň pred odchodom, žiaden stres. U nás v Genertel môžete uzatvoriť cestovné poistenie online za pár minút s platnosťou od nasledujúceho dňa, a zaplatiť kartou. Všetky dokumenty dostanete do mailu.

Aké stredisko vyskúšať

Ak sadnete za počítač a začnete googliť lyžiarske strediská v Rakúsku, možno sa dostanete do bodu, že si z toho kvanta možností nebudete vedieť vybrať. Pozrite si 3 naše tipy na krásnu rakúsku lyžovačku.

Obertauern

Cesta do Obertauernu vám z Bratislavy potrvá asi 5 hodín. Je to ideálne stredisko pre rodiny s deťmi, pretože tu nájdete až 100km prevažne ľahších zjazdoviek.

Stubai

Ak vás výhody lyžovania na ľadovci zaujali, určite vyrazte na stubaiský ľadovec, ktorý je najväčšou lyžiarskou ľadovcovou oblasťou v Rakúsku. Úžasné sú tu najmä jarné lyžovačky, keď hreje horské slnko ale zároveň lyžujete na ľahučkom prašane.

Saalbach

V Saalbachu sa určite nudiť nebudete. Celé stredisko je tak veľké a poprepájané, že za celý deň nemusíte prejsť 2x po tej istej zjazdovke.

 

Prajeme krásnu lyžovačku a budeme radi, ak nám do komentárov napíšete svoje vlastné skúsenosti alebo zážitky. 🙂