Máte pocit, že pre bezpečnú jazdu robíte všetko, čo môžete? Možno si poviete, že dobre vidieť na cestu je samozrejmosť. Mnoho vodičov však, paradoxne, svojmu zraku nevenuje toľko pozornosti, koľko by malo. Patríte medzi nich?

Je to ako šoférovať opitý

Všetci vieme, že alkohol za volant nepatrí. Vodiči so slabým zrakom však môžu mať podobné problémy, ako keby šoférovali pod vplyvom alkoholu, a to:

  • spomalené reakcie,
  • zlé odhadovanie vzdialenosti,
  • vybočovanie z jazdnej dráhy,
  • dezorientácia.

Povedať po nehode „Prepáčte, ja som vás nevidel“, už nikomu nepomôže. Ostrý zrak je základom toho, aby sme mohli jazdiť bezpečne a bez nehody.

 

Sledujte svoj zrak

Naša hlava sa zhoršujúcemu zraku čiastočne prispôsobuje. Nie je to tak, že zo dňa na deň začnete vidieť rozmazane. Ako zistiť, že s vaším zrakom nie je čosi v poriadku? Medzi prvé príznaky patria:

  • unavené oči
  • častá bolesť hlavy,
  • ostrenie na vzdialenejšie predmety,
  • neschopnosť šoférovať za tmy.

Skúste si zhoršenie zraku overiť napríklad tak, že si s rodinou alebo priateľmi porovnáte, ako oni vidia vzdialenejšie nápisy. Nenahrádza to, samozrejme, návštevu odborníka, ale ak vám 5 ľudí povie, že vidí to, čo vy nie, je to jednoznačný signál vybrať sa k očnému.

U lekára ma nikto neuvidí

Ľudia sa návšteve lekára prirodzene vyhýbajú, a sami pred sebou si to ospravedlňujú tým, že vlastne žiadny problém so zrakom nemajú. Podľa štatistík vraj až každý tretí šofér nemá zrak v takom stave, že môže bezpečne riadiť vozidlo. Znepokojujúce, však?

Ďalším problémom je, že vodiči, ktorí majú predpísané dioptrické okuliare, ich pri šoférovaní nenosia, pretože to buď nepovažujú za nevyhnutné, alebo ich jednoducho pravidelne zabúdajú.

Ako sa na to pozerá zákon?

Očnú prehliadku absolvujete pred vydaním vodičského preukazu a tým to hasne. Ak pri nej lekár zistí, že potrebujete okuliare, mal by vám túto skutočnosť zapísať do správy. Na vodičskom preukaze vám potom pribudnú do stĺpca 12 čísla podľa toho, akú dioptrickú pomôcku musíte nosiť. Ak vás zastavia policajti a vy okuliare alebo šošovky nebudete mať, môžete dostať pokutu do výšky 60€.

Zrak sa vám však môže zhoršovať vekom alebo zdravotnými komplikáciami, a je len na vás, či tomuto faktu budete venovať pozornosť. Žiadny zákon totiž neprikazuje pravidelné očné kontroly (až po 65. veku života). Priznajme si, komu by napadlo ísť len tak k očnému, keď nám nikto nepohrozí pokutou. Určite však navštívte očného lekára ihneď, ako si začnete uvedomovať, že sa s vaším zrakom čosi deje.

Ste za to, aby boli pravidelné očné kontroly pre šoférov povinnosťou, napríklad každých 10 rokov?